585

بی بی سی از اهداف برجام می گوید!

6 سال قبل

هم رسانی

   جان کربی، سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا ...

شبکهٔ فارسی زبان بی بی سی در گزارشی، ضمن بازتاب پاسخ مقامات آمریکایی به سخنان اخیر رهبری ایران اسلامی در قبال برجام، تنها هدف از این توافق را راستی آزمایی فعالیت‌های هسته ای کشورمان اعلام کرده است ...

به گزارش بی بی سی پرشین؛

 

شبکهٔ فارسی زبان وابسته به خاندان سلطنتی انگلیس در یکی از گزارش‌های اخیر خود، از اهداف اصلی برجام سخن گفته و با بازتاب اظهارات یکطرفهٔ مقامات آمریکایی در واکنش به فرمایشات اخیر رهبر معظم انقلاب اسلامی کشورمان در خصوص برجام، تأکید کرده است که اعتمادسازی میان ایران و غرب و بخصوص آمریکا هیچ گاه هدف برجام نبوده و تنها هدف این توافق راستی آزمایی فعالیت‌های هسته ای کشور ماست.

بی بی سی فارسی در این گزارش که با تیتر «وزارت خارجه آمریکا: برجام به اعتماد ربطی ندارد»، منتشر کرده است، این گونه می‌نویسد: «وزارت خارجه آمریکا تاکید کرده است که توافق هسته‌ای گروه ۱+۵ و ایران - برجام - ارتباطی به اعتمادسازی بین ایران و آمریکا ارتباطی ندارد.

به گزارش وبسایت وزارت خارجه آمریکا، جان کربی، سخنگوی این وزارتخانه در نشست خبری روزانه خود به سئوالاتی در مورد اجرای برجام و اظهارات اخیر مقامات جمهوری اسلامی در این زمینه پاسخ داده است.

در این نشست خبری، یکی از خبرنگاران در مورد واکنش وزارت خارجه آمریکا نسبت بهاظهارات اخیر آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی سئوال کرد که گفته بود ایالات متحده به تعهدات خود در قبال برجام عمل نکرده است؟ وی افزود آیا این اظهارات به معنی شکایت تازه ای از سوی ایران است؟ آقای کربی گفت که گزارش این سخنان را دیده و افزود "ما در نظر نداریم که به تمام لفاظی‌های تبلیغاتی ایران در مورد برجام پاسخ بدهیم، ولی در عین حال همواره مشغول ارزیابی وضعیت هستیم که آیا آن‌ها به تعهدات خود، و ما به تعهدات خود عمل کرده‌ایم یا نه."

وی گفت که "ایالات متحده مصمم است به تمامی تعهدات و مسئولیت‌های خود در قالب برجام عمل کند زیرا معتقد است که این توافق باعث ثبات منطقه و شاید حتی جهان شد و به همین دلیل هم، تمرکز وزیر خارجه [آمریکا] دقیقاً بر این است که اطمینان حاصل کنیم خودمان به تعهداتمان عمل می‌کنیم و البته مراقب باشیم که ایران هم همچنان به تعهدات متقابل خود عمل می‌کند." »

این شبکه دولتی انگلیسی در ادامه تلاش می‌کند تا توپ را به زمین ایران انداخته و نواقص اجرایی برجام را ناشی از عدم اجرای تعهدات کشورمان معرفی کند و می‌آورد: «در مورد اظهارات آیت‌الله خامنه‌ای در مورد اعتماد به آمریکا، وی گفت که توافق هسته‌ای "هرگز ربطی به اعتماد نداشته بلکه مربوط به راستی‌آزمایی در چارچوب حقوقی بسیار قاطعانه‌ای بوده است برای حصول اطمینان از اینکه دو طرف به تعهدات عمل می‌کنند." سخنگوی وزارت خارجه آمریکا افزود: "بنابراین با احترام برای اظهار نظر رهبر [جمهوری اسلامی]، باید بگویم که هیچ چیزی در این توافق صرفاً بر اعتماد مبتنی نبوده است."»

اما آیا به واقع برجام و توافق ذاتاً همین گونه است که تنها اهداف یک سو محقق شده و اهداف طرف مقابل کاملاً نادیده گرفته شود؟! یک سو تحت شدیدترین برنامه‌های نظارتی قرار گرفته و حق اندک رفتار ضد توافق را نداشته باشد، اما طرف مقابل به بهانه‌هایی مختلف نقض عهد کرده و تعهدات خود را نادیده بگیرد؟!

آیا توافق این گونه نباید باشد که دو طرف بر سر اهداف خود به یک نقطه برسند که هر کدام امتیازی را داده و به تبع از طرف مقابل امتیازی را دریافت کنند و هر دو نیز به احترام امضایی که انجام داده‌اند بر تعهدات خود پایبند بمانند؟!

پس چطور آمریکایی‌ها از طرفی تمام توان خود را به کار بسته‌اند تا ایران و فعالیت‌های هسته ای کشورمان را تحت شدیدترین برنامه‌های نظارتی تاریخ قرار داده و هر اندک حرکتی در کشورمان را به برجام و نقض آن ربط دهند، اما خود در آن سو، با بهانه‌ها و توجیهاتی مختلف مانند حقوق بشر و فعالیت‌های موشکی و ... نقض عهد کرده و پا بر روی تعهدات خود بگذارند و در نهایت نیز این گونه با افتخار ادعا کنند که هدف اعتماد نبوده و تنها راستی آزمایی فعالیت‌های کشور ماست.

رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران در سخنان اخیر خود که در جمع اقشار مختلف مردم بیان فرمودند به درستی به این حقیقت اشاره کرده‌اند که به همین دلیل نیز با واکنش خاص مقامات غربی همراه بوده است؛ ایشان به درستی تأکید می‌کنند: " این تجربه به ما نشان داد که ما در هیچ مسئله‌ای نمی‌توانیم [با او] مثل یک طرف مورد اعتماد بنشینیم صحبت کنیم. انسان گاهی با دشمن هم حرف میزند امّا دشمنی که به حرف خودش پایبند باشد و انسان بتواند اعتماد کند که او به هر دلیلی زیر قول خود و زیر تعهّدات خود نخواهد زد. با این دشمن می‌شود حرف هم زد، بله؛ امّا وقتی ثابت شد که دشمن، دشمن نابکار است، دشمنی است که در عمل، از نقض عهد هیچ ابائی ندارد و نقض عهد می‌کند، بعد هم وقتی میگوییم آقا چرا [نقض عهد] کردی، باز لبخند میزند، باز زبان چرب و نرم را باز می‌کند و یک جوری توجیه می‌کند، با این [دشمن] نمی‌شود وارد مذاکره شد. اینکه بنده سال‌ها است دائم تکرار می‌کنم که با آمریکا مذاکره نمی‌کنیم علّتش این است. این نشان‌دهندهٔ این است که [مشکلات] ما در این مسئله، در مسائل مربوط به منطقه، در مسائل گوناگونی که داریم، در مشکلاتی که با آمریکا و امثال آمریکا داریم، با مذاکره حل نمی‌شود؛ ما یک راهی باید خودمان انتخاب بکنیم، آن راهمان را برویم؛ بگذارید دشمن دنبال شما بدود، بگذارید دشمن دنبال شما بدود. مسئولین سیاسی و دیپلماسی ما صریحاً میگویند که آمریکایی‌ها می‌خواهند همه چیز را بگیرند، [امّا] هیچ‌چیز ندهند! [اگر] یک قدم شما عقب رفتی، یک قدم جلو می‌آیند. اینکه ما مدام میگوییم مذاکره نمی‌کنیم، [ولی] بعضی‌ها میگویند آقا مذاکره که اشکالی ندارد، اشکال مذاکره این است: شما را از راه صحیح خودت منحرف می‌کند، امتیاز را از شما می‌گیرد -وقتی مذاکره کردید یعنی یک امتیازی بدهید، یک امتیاز بگیرید دیگر؛ معنای مذاکره این است دیگر؛ مذاکره، نشستن و گعده کردن و حرف زدن و گفت و شنود و خنده و شوخی که نیست، مذاکره یعنی یک چیزی بده، یک چیزی بگیر- و آنچه را باید بدهی از شما می‌گیرد، [امّا] آنچه را باید بدهد، به شما نمی‌دهد؛ زورگویی می‌کند؛ خب مستکبر یعنی همین، استکبار جهانی یعنی همین، یعنی زورگویی‌کردن، خودش را برتر دانستن، پایبند به حرف خود نبودن، خود را متعهّد ندانستن؛ این معنای استکبار است، وعده‌هایش را تخلّف می‌کند. خب امام بزرگوار ما فرمود: آمریکا شیطان بزرگ است؛ واقعاً این تعبیر، تعبیر فوق‌العاده‌ای است. خدای متعال از قول شیطان نقل می‌کند که شیطان در قیامت به کسانی که از او متابعت کرده‌اند می‌گوید: اِنَّ اللهَ وَعَدَکُم وَعدَ الحَقِّ وَ وَعَدتُکُم فَاَخلَفتُکُم؛ شیطان به پیروان خودش می‌گوید خدا وعدهٔ روراست درست به شما داده بود، شماها از وعدهٔ خدا پیروی نکردید، پابند نماندید؛ من وعدهٔ دروغی به شما دادم، شما دنبال من راه افتادید! من تخلّف وعده کردم، من وعده دادم به شما و تخلّف کردم؛ شیطان پیروان خودش را این‌جور در قیامت ملامت می‌کند. بعد هم خدای متعال می‌فرماید از قول شیطان که به آن‌ها می‌گوید که «فَلا تَلومونی وَلوموا اَنفُسَکُم»، من را ملامت نکنید، خودتان را ملامت کنید. این عیناً امروز منطبق است با آمریکا. حالا شیطان در قیامت این حرف را میزند، آمریکایی‌ها امروز در دنیا این حرف را می‌زنند؛ وعده می‌دهند، عمل نمی‌کنند، تخلّف می‌کنند. امتیاز نقد را می‌گیرند، امتیاز نسیه را نمی‌دهند؛ وضع آمریکا این است. خب، پس به دیگران نباید اعتماد کرد. "

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل