597

استفاده بی بی سی از عقاید ضد اسلامی ترامپ

6 سال قبل

هم رسانی

   دونالد ترامپ، نامزد جمهوری خواه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ...

شبکهٔ فارسی زبان بی بی سی در گزارشی دیگر که به تبلیغات انتخاباتی آمریکا اختصاص داده است، بار دیگر به استفاده از عقاید ضد اسلامی دونالد ترامپ، نامزد جمهوری خواه این انتخابات پرداخته است ...

به گزارش بی بی سی پرشین؛

 

شبکهٔ فارسی زبان وابسته به دولت انگلیس که همواره نگاهی ویژه به تبلیغات نامزدهای انتخاباتی در آمریکا داشته و هربار با تغییر جهت از یک جناح حمایت کرده است تا بتواند در آینده از حمایت‌های هر دو طرف در صورت پیروزی بهره مند شود، بار دیگر نیز با انتشار گزارشی در این رابطه، به بهره برداری از عقاید ضد اسلامی دونالد ترامپ، نامزد حزب جمهوری خواه در انتخابات پیش روی ریاست جمهوری آمریکا و بازتاب آن پرداخته است.

بی بی سی فارسی در این گزارش که با تیتر «ترامپ: دشمن آمریکا اسلام افراطی است و آمریکا با تمام قوا با آن خواهد جنگید»، با تأکید بر واژه " اسلام افراطی "، وی را شخصیتی منطقی به تصویر کشیده و می‌نویسد: «دونالد ترامپ نامزد حزب جمهوری‌خواه در انتخابات ریاست جمهوری آتی آمریکا، اسلام افراطی را دشمن آمریکا خواند و سیاست خود را در صورت رسیدن به ریاست جمهوری برای مبارزه با آن اعلام کرد.

آقای ترامپ که در اهایو سخنرانی می‌کرد گفت آمریکا را فقط "با شناسایی دشمن و پیشگیری از گسترش اسلام افراطی" می‌توان به کشوری امن تبدیل کرد.

این سخنرانی حمله‌ای شدیدالحن به باراک اوباما رییس جمهوری و هیلاری کلینتون وزیر خارجه، داعش و ایران بود.

او با برشماری حوادث اخیر در آمریکا از جمله بمب‌گذاری در ماراتن بوستون، تیراندازی در سن برناردینو و کلوپ همجنس‌گرایان در اورلاندو وعده کرد که اجازه نخواهد داد دیگر چنین اتفاقی در آمریکا بیفتد.

او سپس به حوادث مشابه در اروپا بخصوص در فرانسه و آلمان یک به یک اشاره کرد. »

بی بی سی ادامه می‌دهد: «میلیاردر آمریکایی به ایران نیز بشدت حمله کرد، این کشور را "بزرگ‌ترین حامی تروریسم و اسلام افراطی" خواند که "با تحریم اقتصادی خفه شده است" اما اکنون دولت باراک اوباما پول‌های این کشور را به صورت باج برمی‌گرداند و به آن اجازه داشتن برنامه هسته‌ای می‌دهد.

او گفت با کمک بزرگ‌ترین متحد آمریکا یعنی اسرائیل و کشورهایی مثل اردن و مصر با داعش و گروه‌هایی مثل حزب‌الله و حماس مبارزه خواهد کرد.

نامزد حزب جمهوری‌خواه گفت اگر به ریاست جمهوری برسد ویزای ورود به آمریکا را از کشورهایی که با تروریسم در ارتباط هستند به حال تعلیق در خواهد آورد و برای کسانی که برای ورود به آمریکا به سیاق زمان جنگ سرد درخواست می‌دهند امتحان عقیدتی خواهد گذاشت. »

این در حالی است که اظهارات ضد اسلامی ترامپ از همان آغازین روزهای رقابت‌های تبلیغات انتخاباتی در آمریکا بیش از دیگر موضوعات مطرح بوده و انعکاس بیشتری نیز داشته است که بارها نیز چه در میان هم حزبی‌های جمهوری خواه خود و چه در میان شخصیت‌های حزب دموکرات در داخل ایالات متحده و چه حتی از سوی نهادها و مقامات بین المللی با واکنش همراه بوده است.

در همین راستا، " باب بنت "، سناتور مشهور جمهوری خواه، در واکنش به اظهارات ضد اسلامی ترامپ، به جای وی و از سوی حزب جمهوری خواه، واکنش نشان داده و ضمن عذرخواهی از مردم، این گونه رفتار وی را نیز بیشرمانه دانسته است.

جان کری، وزیر امور خارجهٔ آمریکا نیز در همین رابطه "ترامپ" را نماد تبعیض دانسته و اظهارات ضد اسلامی وی، به ویژه اظهارات این نامزد انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده در خصوص ممانعت از ورود مسلمانان به این کشور را نوعی تهدید امنیت ملی برای آمریکا معرفی کرده است.

سازمان عفو بین الملل نیز در واکنش به عقاید ضد اسلامی این نامزد انتخابات ریاست جمهوری امریکا بیانیه ای منتشر کرده است که در بخشی از آن آمده است: " این پیشنهاد زمینه بدترین احساسات و تبعیضات و تعصبات قومی و مذهبی را فراهم می‌کند. "

چندی پیش خود بی بی سی نیز در گزارشی به این واقعیت اشاره ای کوتاه داشته است که به دلیل همین تفکرات ضد اسلامی ترامپ " بسیاری از چهره‌های برجسته این حزب مانند بوش پدر و بوش پسر که هر دو رئیس جمهور بودند و میت رامنی نامزد ۴ سال پیش حزب از او حمایت نکرده‌اند. او همچنین در طول مبارزات انتخاباتی بسیاری از رقبا را با حملات تند رنجاند. گفته می‌شود که شماری از رهبران خارجی هم نسبت به چشم انداز ریاست جمهوری او ابراز نگرانی می‌کنند. "

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل