598

بی بی سی و داستان اعتیاد در ایران

6 سال قبل

هم رسانی

   سیاه نمایی بی بی سی در خصوص اعتیاد در ایران ...

شبکهٔ فارسی زبان بی بی سی در گزارشی که اخیراً منتشر کرده است، بار دیگر از وضعیت بحرانی اعتیاد در بین مردم ایران خبر داده است ...

به گزارش بی بی سی پرشین؛

 

شبکهٔ فارسی زبان وابسته به وزارت امور خارجهٔ انگلیس در گزارشی که اخیراً بر روی وبسایت خود منتشر کرده است، بار دیگر به سراغ داستان تکراری اعتیاد در ایران رفته و وضعیت اعتیاد در بین مردم کشورمان را بحرانی جدی توصیف کرده است.

بی بی سی فارسی در این گزارش با اعلام این خبر در تیتر خود که «روزانه هشت نفر در ایران به دلیل اعتیاد می‌میرند»، اظهارات یکی از مقامات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشورمان را بهانهٔ این سیاه نمایی خود قرار داده و این گونه می‌نویسد: «ایرج حریرچی، قائم مقام وزیر بهداشت ایران گفته است: "بر اساس گزارش سازمان پزشکی قانونی، روزانه هشت نفر در کشور به دلیل اعتیاد به مواد مخدر می‌میرند، ۵۰ درصد مصرف کنندگان تزریقی مواد مخدر به هپاتیت C مبتلا هستند و ۱۴ درصد معتادان تزریقی نیز اچ‌آی‌وی مثبت هستند."

به گزارش خبرگزاری ایسنا، آقای حریرچی با اشاره به برنامه‌های کاهش آسیب برای مصرف کنندگان مواد مخدر گفت: "مصرف متادون و درمان‌های جایگزین موجب کاهش مصرف مواد افیونی و کاهش تزریق مشترک شده است. بنابراین وزارت بهداشت به دنبال تقویت سیستم‌های کاهش آسیب و توسعه این مراکز است."

روزبه کردوانی، مدیرکل آسیب‌های اجتماعی وزات تعاون، کار و رفاه اجتماعی در دی ماه سال گذشته گفته بود که براساس آمار رسمی از سال ۱۳۸۵ به این سو "روزانه ۷۰ تا ۱۰۰ نفر" به جمعیت معتادان کشور افزوده می‌شود.

همچنین علی موید، ر ئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ایران بهمن ماه سال گذشته گفته است: "آنچه که ما به طور روزانه به آن مواجه هستیم کاهش سن استفاده از مواد مخدر است که در این راستا باید به فکر فرهنگ سازی مناسب بود به خصوص در شهرهای دور افتاده و حاشیه شهرها این موضوع بیشتر است."

گزارش‌های رسمی حاکی است که شمار معتادان دایمی ایران یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر و معتادان تفننی ۸۰۰ هزار نفر است. به این ترتیب نرخ مرگ و میر ناشی از سوءمصرف مواد مخدر در ایران (بیش از ۲۹۰۰ نفر در سال) حدود ۱۵۰ نفر در هر صدهزار معتاد است که تقریباً دو برابر نرخ جهانی است. »

بی بی سی در ادامه این فضاسازی‌های ضد ایرانی نیز می‌آورد: «براساس آمار ستاد مبارزه با مواد مخدر ایران، سالی ۵۰۰ تن مواد مخدر در ایران مصرف می‌شود و متوسط سن آغاز اعتیاد در افراد، به ۱۵ سال رسیده است.

نسبت جنسیتی معتادان در ایران در حال تغییر است و درصد معتادان زن در سه سال گذشته از ۵ و ۲ دهم درصد به حدود ۱۰ درصد افزایش یافته است.

در سالهای اخیر مصرف مواد صنعتی تا حدودی جایگزین مصرف مواد مخدر سنتی نظیر تریاک شده است. »

اما همانطور که پیش‌تر نیز در گزارش‌های مختلف به آن اشاره کرده‌ایم این سیاه نمایی ها در خصوص جامعهٔ ایرانی در شرایطی توسط بی بی سی صورت می‌گیرد که انگلیس خود با بحران جدی اعتیاد چه به مواد مخدر و چه به مشروبات الکلی مواجه است.

بر اساس آمارهای موجود، در طول سال 2012 تا 2013 میلادی بیش از شش هزار و 500 کودک و نوجوان زیر 18 سال به دلیل مصرف افراطی الکل در بیمارستان‌های انگلیس پذیرش شده‌اند که این آمار نسبت به سال قبل خود با افزایش همراه بوده و پس از آن نیز روند افزایشی‌اش را حفظ کرده است.

تحقیقات دیگری که روزنامه دیلی میرور انگلیس نتایج آن را منتشر کرده است نیز نشان می‌دهد که بیش از سه هزار کودک زیر دوازده سال انگلیسی در طول هر سال برای ترک اعتیاد به مصرف مشروبات الکلی در این کشور به کمک نیازمند هستند و درخواست کمک می‌کنند.

این تحقیقات اذعان دارد که از هر سه دختر زیر سیزده سال در انگلیس، یک نفر به الکل اعتیاد دارد.

همهٔ این‌ها در شرایطی است که انگلیس در دوران طولانی اشغال افغانستان در تقسیم کار صورت گرفته مأمور کنترل تولید و مصرف مواد مخدر شده است که در نتیجه سال به سال کشت تریاک در مناطق تحت تصرف این کشور افزایش یافته و شواهد نیز نشان دهندهٔ دست داشتن این کشور به همراه آمریکا در قاچاق این مواد از افغانستان به سراسر جهان است.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل