607

بی بی سی و اصولگرایان(3)

6 سال قبل

هم رسانی

   بی بی سی رسانه ی دولتی انگلیس

بی بی سی فارسی رسانه ای است که دارای سیاستهای مشخص و دقیقی برای هریک از جناح های سیاسی در ایران است و تلاش میکند آنها را به سمت خاصی سوق دهد. در متن زیر با نگاهی به برخی برنامه های تلویزیون فارسی بی بی سی و سایت بی بی سی فارسی به بررسی سیاستهای خبری این شبکه در قبال افرادی نزدیک به اصولگرایی، مانند ابراهیم حاتمی کیا پرداخته شده است.
"اصولگرایان در انتخاباتی که گذشت شکستی خوردند که از جانب یکی از تحلیلگران خود آنان شکست فرهنگی و تمدّنی تلقی شد، جناح اصولگرای ایران در چه وضعیتی است؟ آیا این جناح میتواند خود را بازسازی کند؟"
این عبارت در ابتدای برنامه پرگار مطرح شد که در تحلیل نتایج انتخابات مجلس شورای اسلامی در اسفند ماه 1394 سخن میگفت.
این برنامه، به برجسته کردن "رای نیاوردن لیست اصولگرایان" در تهران میپرداخت. بعد ها در صفحه این برنامه مقالاتی منتشر شد که به تغییر و تحولاتی در "الهیات اصولگرایان" میپرداخت.
در قسمتی از این مقاله(الهیات سیاسی اصول‌گرایان به کدام سمت می‌رود؟) آمده است :
"الهیات سیاسی جریان اصول‌گرا را می‌توان، بر اساس فهم‌شان از رابطه دین و دولت، به سه دسته کلی تقسیم کرد. دسته نخست را می‌توان "پیشوامحوران" نام نهاد... پیشوامحوران، برای تقدیس ولی فقیه "منصوب" از سوی خدا، برای رهبر مقام "عصمت استراتژیک" قائل‌اند...الهیات پیشامحور و یکه‌سالار ساختی کاملا استبدادی دارد و در آن امکان سازگاری میان حکمرانی دینی و مردم‌سالاری به طور کامل منتفی است"
بی بی سی تلاش میکند تا برخی از هنرمندان چنین دیدگاهی نسبت دهد و آنها را تخریب کند. یک مورد از این هنرمندان، ابراهیم حاتمی کیاست. پس از صحبت‌های ابراهیم حاتمی‌کیا در برنامه «هفت»(در سال گذشته) سایت بی‌بی‌سی فارسی در مطلبی با عنوان "قهرمانی یکه یا فیلمسازی وابسته؟ چرا حاتمی‌کیا معترض است" ضمن جمع آوری مطالبی که در علیه حاتمی‌کیا مطرح شده است، نوشت:"هرچند حاتمی کیا ترجیح می‌دهد پشت تریبون‌ها خود را مستقل، بی‌ پشت و پناه و صرفا سخنگوی "بچه‌های جنگ" معرفی کند و از جریانهای سیاسی اعلام برائت کند؛ اما شواهد حاکی از همراهی و همسویی او با یک جناح سیاسی کاملا مشخص است"
علاوه بر ارائه چهره ای جناحی از حاتمی کیا، از لحاظ راهبردی نگاه بی بی سی به جنگ تحمیلی با نگاه حاتمی کیا متضاد است.این معنی در مستندی که در برنامه تماشا پخش شد(صنعت فرهنگ جمهوری اسلامی در دهه 60)آشکار میشود که در آنجا دیدگاه مرتضی آوینی(که همسو با دیدگاه حاتمی کیاست) تخطئه شده و دیدگاه مسعود کیمیاوی و عباس کیارستمی در برابر آن مطرح میشود.
درجایی دیگر نیز بی بی سی اظهار میدارد:
"وقتی آوینی اولین مجموعه تلویزیونی خود به نام حقیقت ساخت او هم به دنبال معنای جنگ نبود به دنبال معنای سینما بود"
یا :
"کار آوینی به لحاظ محتوا مقابل کیمیاوی بود .اما به لحاظ فرمی آوینی از همان سنت سینمای مدرنیستی وام میگرفت که از سینما برای فکر کردن به خود سینما استفاده میکند و در نوشته هایش تندترین حمله ها را به فیلمسازان آن جریان میکرد" مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل