608

بی‌بی‌سی و اصولگرایان(2)

6 سال قبل

هم رسانی

    بی بی سی رسانه ی دولتی انگلیس

بی‌بی‌سی فارسی رسانه‌ای است که دارای سیاست‌های مشخص و دقیقی برای هریک از جناح‌های سیاسی در ایران است و تلاش می‌کند آن‌ها را به سمت خاصی سوق دهد. در متن زیر با نگاهی به برخی برنامه‌های تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی و سایت بی‌بی‌سی فارسی به بررسی سیاست‌های خبری این شبکه در قبال اصولگرایانی مانند احمد توکلی پرداخته‌شده است.
"اصولگرایان در انتخاباتی که گذشت شکستی خوردند که از جانب یکی از تحلیلگران خود آنان شکست فرهنگی و تمدّنی تلقی شد، جناح اصولگرای ایران در چه وضعیتی است؟ آیا این جناح می‌تواند خود را بازسازی کند؟"
این عبارت در ابتدای برنامه پرگار مطرح شد که در تحلیل نتایج انتخابات مجلس شورای اسلامی در اسفندماه 1394 سخن می‌گفت.
این برنامه، به برجسته کردن "رأی نیاوردن لیست اصولگرایان" در تهران می‌پرداخت. بعدها در صفحه این برنامه مقالاتی منتشر شد که به تغییر و تحولاتی در "الهیات اصولگرایان" می‌پرداخت.
در قسمتی از این مقاله(الهیات سیاسی اصول‌گرایان به کدام سمت می‌رود؟) آمده است :
"الهیات سیاسی جریان اصول‌گرا را می‌توان، بر اساس فهمشان از رابطه دین و دولت، به سه دسته کلی تقسیم کرد. دسته نخست را می‌توان "پیشوا محوران" نام نهاد... پیشوا محوران، برای تقدیس ولی‌فقیه "منصوب" از سوی خدا، برای رهبر مقام "عصمت استراتژیک" قائل‌اند...الهیات پیشامحور و یکه‌سالار ساختی کاملاً استبدادی دارد و در آن امکان سازگاری میان حکمرانی دینی و مردم‌سالاری به‌طور کامل منتفی است"
رسانه بی‌بی‌سی فارسی تلاش می‌کند تا ضمن ارائه تصویری منفی از جریان اصولگرا، رفتار فعالان این جریان را برخاسته از دیدگاه فوق‌الذکر جلوه دهد.
فی‌المثل بی‌بی‌سی در گزارش‌هایش اظهار می‌داشت:
" زمانی قوه قضائیه با نزدیکان احمدی‌نژاد درگیر شد که رویارویی احمدی‌نژاد با رهبری آشکار شد.در چارچوب معادلات سیاسی عمل شد افشاگری‌ها علیه رحیمی از سال 89 شروع شد"
درحالی‌که انتقادات توکلی و نادران از همان ابتدا وجود داشت و عملکرد این نمایندگان با قوه قضائیه متفاوت بود. بی‌بی‌سی در این بازی از رئیس دولت نهم و دهم استفاده می‌کند و البته تخریب چهره احمدی‌نژاد هم سیاست ثابت بی‌بی‌سی در سال‌های اخیر بوده است.
از سوی دیگر نیز بعد از دولت محمود احمدی‌نژاد هم، صرفاً نقدهاي امثال دكتر توكلي،نادران و ديگر اصولگرايان منتقد از عملكرد دولت حسن روحانی، گاهي تيتر بي‌بي‌سي مي‌شود. انتقاداتی که القا می‌شود به پیروی از رهبر است. درحالی‌که فعالیت‌های احمد توکلی و به‌طور مشخص نامه او در اتهامات مهدی هاشمی سانسور می‌شود. مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل