623

فرصت‌طلبی بی‌بی‌سی برای مخدوش کردن پایتخت معنوی ایران

6 سال قبل

هم رسانی

   حرم مطهر رضوی

این روزها تمام رسانه‌های داخلی و خارجی بر صحبت‌های اخیر آیت‌الله علم الهدی تحلیل‌هایی ارائه می‌دهند، اما دراین‌بین بی‌بی‌سی فارسی ازجمله رسانه‌هایی است که سودجویانه و مغرضانه عمل می‌کند.
غرض بی‌بی‌سی در اکثر تحلیل‌هایی که در مورد لغو کنسرت‌ها در ایران و صحبت‌های اخیر امام‌جمعه‌ی مشهد ارائه می‌کند این است که چهره و وجهه‌ی پایتخت معنوی ایران را برای زائران و مجاوران مخدوش کند و ضمناً فضای اجتماعی و فرهنگی کنونی کشور را به‌گونه‌ای ترسیم کند که گویی مردم از فضاهای معنوی و زیارتی و سفر به این اماکن دل‌زده شده‌اند به‌خصوص قشر جوانی که تا قبل مشتاق زیارت بود حالا دیگر نیست. برای مثال در این قسمت بی‌بی‌سی می‌نویسد:
"این جمعیت در سیاست بازاریابی گردشگری ترکیبی بود از والدینی علاقه‌مند به سفر مکرر و بعضاً همه‌ساله به مشهد و فرزندانی که البته هم مسافرت را دوست داشتند و هم به‌هرحال چاره‌ای جز همراهی با والدین نداشتند. اما در دهه هشتاد شرایط به‌تدریج تغییر کرد. بچه‌هایی که در جمهوری اسلامی به دنیا آمده و پرورش‌یافته بودند دیگر مثل والدین خود علاقه نداشتند هرسال به مشهد بروند."
در پاراگراف بالا بی‌بی‌سی کوشیده تا به بهانه‌ی بررسی صنعت گردشگری و احداث هتل‌های فراوان در مشهد و میزان کارایی آن‌ها به دل‌زدگی جوانان ایرانی از سفر به مشهد بگوید و بحث را به‌جایی بکشاند که به لغو کنسرت‌ها و عدم جذابیت مشهد برای توریست‌ها و جوانان ایرانی ختم شود.همان‌طور که در پاراگراف زیر مشاهده می‌کنیم:
"باید توجه داشت که مشهد برای هماوردی با همگنان توریستی‌اش زمینه یک رقابت برابر را ندارد. از انبوه رخدادهای گردشگری جذاب فقط معدودی رخداد مثل همین کنسرت‌های موسیقی در این شهر قابل برگزاری است. مشهد ریودوژانیرو نیست که کارناوال خیابانی داشته باشد، پراگ و بوداپست و وین هم نیست که در هر کوچه آن چند موزه و عمارت قابل بازدید وجود داشته باشد. اما تعداد مراکز اقامتی مشهد هم‌اکنون از این شهرها هم بیشتر است."
آیا واقعاً اگر جاذبه‌ی زیارتی مشهد را در یک کفه ترازو و اجرای کنسرت‌ها در این شهر را در کفه‌ی دیگر قرار دهیم، برای مهاجران و زائران و ساکنان مشهد کدام کفه سنگینی بیشتری دارد؟
آیا برای توریست‌های داخلی و خارجی یک کارناوال خیابانی ارزش گردشگری و سفر را به این شهر دارد یا زیارت امام رضا(ع)؟
آیا اگر یک آمار سطحی از زائران میلیونی شهر مشهد انجام شود دیدن کردن از یک موزه ارزش بالاتری دارد یا رجوع به یک مقام معنوی که در اعتقاد و قلب بسیاری از مسلمانان جهان اعم از شیعه و سنی جای دارد؟
به نظر می‌رسد این روزها بی‌بی‌سی فارسی در حال دست‌وپا زدن برای کم‌رنگ کردن ارزش‌هایی است که برای مسلمانان قابل قیاس با هیچ‌یک از امور دنیوی و دم‌دستی نیست.


مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل