6233

عصبانیت پومپئو از اقدامات ایران در ونزوئلا برای شکست کودتای آمریکایی

4 سال قبل

هم رسانی

   مایک پمپئو

در ادامه عملیات ضدایرانی دولت آمریکا برای تحریک افکار عمومی این کشور علیه ایران، مایک پومپئو حکومت جمهوری اسلامی را به نادیده گرفتن نیاز سیلزدگان متهم کرد.
وی گفت: "در واقع، آنان دلارهای خود را به حمایت از [دولت نیکلاس] مادورو در ونزوئلا اختصاص می‌دهند در حالیکه مردم خودشان در داخل کشور در رنج هستند. کسانی که بامن ملاقات داشتند فکر نمی‌کردند که چنین اقدامی معقول باشد و من هم اینطور فکر نمی‌کنم."

ونزوئلا طی چند سال گذشته با مشکلات عمیق سیاسی و اقتصادی مواجه بوده است و اخیرا رئیس مجلس آن کشور با اعلام اینکه آخرین انتخابات ریاست جمهوری مبنای قانونی نداشته، خود را به عنوان رئیس جمهوری موقت تعیین کرده و خواستار برگزاری انتخابات جدید ریاست جمهوری شده است. شماری از کشورهای جهان از این اقدام حمایت و رئیس جمهوری موقت را به رسمیت شناخته‌اند.

در مقابل چند کشور دیگر، از جمله روسیه، ایران، سوریه و چین همچنان از دولت آقای مادورو حمایت می‌کنند. جمهوری اسلامی همواره روابط نزدیک و دوستانه‌ای با دولت ونزوئلا به رهبری هوگو چاوز، رئیس جمهوری سابق، و نیکلاس مادورو داشته و گفته می‌شود که سرمایه‌گذاری‌های گسترده‌ای در آن کشور صورت داده است. اخیرا سازمان هواپیمایی کشوری جمهوری اسلامی از برقراری پرواز مستقیم بین دو کشور خبر داد. از سوی دیگر حضور برخی کارشناسان ایرانی برای مقابله با حملات سایبری ترتیب داده شده از سوی آمریکا بر علیه نیروگاه های تأمین برق ونزوئلا که با درخواست رئیس جمهور این کشور انجام گرفت باعث خشم بیشتر آمریکا شده است.

به گزارش بی بی سی فارسی، وزیر خارجه آمریکا که پس از ملاقات با گروهی از ایرانیان مخالف جمهوری اسلامی و مقیم آن کشور در یک نشست خبری شرکت کرده بود در ادامه سخنان خود گفت: "در پی اعلام رسمی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست سازمان‌های تروریستی، مایل بودم نظر این افراد در مورد تاثیر این اقدام بر زندگی ایرانیان داخل ایران و امید به تغییر رفتار رهبری حکومت ایران را جویا شوم و همچنین تاثیر آن در حمایت ما از مردم ایران و اینکه ثروت آنان برای صدور تروریسم به سراسر جهان مورد استفاده قرار نگیرد را بدانم."


مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل