6236

حمایت فرانسه و غرب از خلیفه حفتر در لیبی و سانسور بی بی سی فارسی

3 سال قبل

هم رسانی

   خلیفه حفتر

وب‌سایت خبری «الخلیج الجدید» به نقل از منابعی در لیبی افشا کرد که دولت فرانسه به شکل پنهانی در حال کمک به ژنرال «خلیفه حفتر»، فرمانده موسوم به ارتش ملی لیبی جهت تصرف پایتخت این کشور است.
علی رغم سکوت و سانسور این روزهای بی‌بی‌سی فارسی و رسانه های فارسی زبان ماهواره ای در خصوص نقش مخرب کشورهای غربی و به¬ویژه فرانسه در درگیری های این روزها در لیبی و تلاش در جهت سرنگونی دولت مورد حمایت جامعه بین المللی و حاکمیت دوباره دیکتاتوری نظامی در لیبی، وب‌سایت خبری «الخلیج الجدید» به نقل از منابعی در لیبی افشا کرد که دولت فرانسه به شکل پنهانی در حال کمک به ژنرال «خلیفه حفتر»، فرمانده موسوم به ارتش ملی لیبی جهت تصرف پایتخت این کشور است.

این وب‌سایتِ نزدیک به قطر شنبه به نقل از این منابع نظامی حاضر در منطقه نفت‌خیز «الهلال النفطی» مدعی شد که افسران فرانسوی در عملیات ارتش حفتر برای تصرف شهر طرابلس مشارکت دارند.

به گفته این منابع، افسران فرانسوی) تحت تدابیر شدید امنیتی به منطقه نفتی «السدره» منتقل شده و به محض ورود به این منطقه، کار تجهیز فرودگاه السدره را آغاز کرده و دستگاه‌های جاسوسی در این فرودگاه نصب کرده‌اند.

در همین ارتباط، شبکه قطری الجزیره به نقل از کارمندانی در منطقه «رأس لانوف» گزارش داد که آن‌ها روز جمعه از نزدیک از ۷۰ نفر نظامی فرانسوی در این منطقه استقبال کرده‌اند که از منطقه الرجمه واقع در «الجبل الاخضر» که تحت کنترل ژنرال حفتر است، آمده بودند. سرهنگی در نیروی هوایی لیبی که نخواست نامش فاش شود، در این باره گفت که در بین افسران فرانسوی مذکور، کارشناسان و مهندسان نیروی هوایی فرانسه نیز وجود دارند و برای تجهیز فرودگاه نظامی السدره جهت پرواز هواپیماها و جنگنده‌ها وارداین فرودگاه شده‌اند.

طی روزهای اخیر نیروی هوایی دولت وفاق ملی به ریاست «فایز السراج»، توانستند با حملات هوایی خود علیه مواضع ارتش حفتر و به‌کارگیری ضد هوایی علیه جنگنده های او، مانع از پیشروی این ارتش به سمت شهر طرابلس شوند. دولت وفاق ملی لیبی پنجشنبه گذشته، به شدت از مواضع دولت فرانسه در حمایت از عملیات ارتش حفتر جهت سیطره بر پایتخت انتقاد کرد. نکته جالب آنکه تمامی این اخبار از سوی بی بی سی فارسی که ادعای بی طرفی و اطلاع رسانی شفاف دارد، سانسور شد.
عملیات تصرف شهر ساحلی لیبی که پایتخت رسمی و مهمترین شهر ساحلی لیبی است، از پنجشنبه (۱۵ فروردین) بعد از فرمان ژنرال حفتر صادر شد. طی این مدت، دو ارتش (ارتش حفتر و ارتش وفاق ملی) در اطراف شهر طرابلس به شدت درگیر شده‌اند. دولت وفاق ملی لیبی که با حمایت اروپا و آمریکا در سال ۲۰۱۵ تشکیل شد، این روزها شاهد حمایت غرب و آمریکا از خلیفه حفتر است. رئیس جمهوری آمریکا دیروز برای اولین بار اعلام کرد که با حفتر تلفنی صحبت کرده است.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل