6243

اجرایی شدن قانونی در حمایت از متجاوزان جنسی در انگلیس

3 سال قبل

هم رسانی

   حمایت از متجاوزان جنسی در انگلیس

در اقدامی که برخی آن را نوعی حمایت از متجاوزان جنسی خوانده‌اند، از این پس درانگلیس شاکیان پرونده های مختلف از جمله تجاوز باید موبایل خود را در اختیار پلیس گذاشته و اجازه دسترسی به ایمیل‌ها،‌ پیامک‌ها و عکس‌هایشان را بدهند در غیراینصورت ممکن است روند قضایی برای شکایت‌ آنها متوقف شود.
به گزارش بی‌بی‌سی، بر اساس این طرح که به تازگی در انگلستان و ولز به اجرا گذاشته شده، افراد پس از شکایت با پر کردن یک فرم،‌ به ماموران پلیس اجازه می‌دهند که به کلیه ایمیل‌ها،‌ پیامک‌ها و حتی عکس‌های آنها دسترسی داشته باشند. این تصمیم پس از آن گرفته شده که در چندین مورد پس از فاش شدن شواهد محکم از تلفن همراه شاکیان،‌ پرونده های شکایت درباره آزار جنسی و حتی تجاوز مردود شناخته شده است.

در واکنش به این اقدام " ویکتم ساپورت" یک موسسه خیریه در انگلستان و ولز که از قربانیان و شاهدان جرایم مختلف حمایت می‌کند، می‌گوید که این حرکت مانع از این می‌شود که قربانیان برای شکایت قدم پیش بگذارند. اما پلیس و مقامات قضایی می‌گویند که با این "فرم اجازه" می‌‎خواهند به خلا قانونی که در این زمینه در حال حاضر وجود دارد،‌ پایان دهند. بر اساس قانون شاکیان و شاهدان را نمی‌توانند مجبور کنند که تلفن‌ها، لپ‌تاب‌ها،‌ تبلت‌ها و ساعت‌های هوشمند خود را در اختیار پلیس بگذارند. گروه‌های مدافع حقوق شهروندان و آزادی‎های مدنی، نگرانی‌های خود را درباره این طرح مطرح کردند. آنها می‌گویند بسیاری از قربانیان از ترس اینکه مجبور باشند تلفن هوشمند خود را در اختیار پلیس بگذارند، از شکایت صرف نظر خواهند کرد.

استفاده از "فرم کامپیوتری اجازه" در تحقیقات مربوط به هر نوع جرمی ممکن است استفاده شود اما بیش از همه در پرونده‌های مربوط به آزار جنسی و تجاوز و مواردی که ممکن است شاکی از قبل با متهم آشنایی داشته،‌ می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. در این فرم آمده که قربانی یا شاکی این فرصت را دارد که توضیح دهد به چه دلیلی نمی‌خواهد به پلیس اجازه دسترسی به اطلاعات مربوط به خود را بدهد، اما همچنین آمده که: "اگر شما از اجازه دادن به پلیس برای انجام تحقیقات یا دست یافتن به مدارکی که برای یک دادرسی عادلانه لازم است،‌ خودداری کنید،‌ ادامه دادرسی و تحقیقات ممکن نخواهد بود."

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل