626

بی بی سی و تکرار دفاعیات "احمد شهید" از مجرمین ایرانی

6 سال قبل

هم رسانی

   گزارش "احمد شهید"، گزارشگر حقوق بشری سازمان ملل در خصوص برخورد با مجرمین مواد مخدر در ایران ...

شبکهٔ فارسی زبان بی بی سی در گزارشی که امروز منتشر کرده است، باز هم به بازتاب دفاعیات "احمد شهید" از مجرمین، به ویژه مجرمین حوزه مواد مخدر در کشورمان پرداخته است ...

به گزارش بی بی سی پرشین؛

 

شبکهٔ فارسی زبان وابسته به دولت انگلیس در یکی دیگر از گزارش‌هایی که امروز (سه شنبه، نهم مرداد 1395) بر روی وبسایت خود منتشر کرده است، با پرداختن به ادعاهای ضد ایرانی "احمد شهید"، گزارشگر حقوق بشری سازمان ملل در قبال جمهوری اسلامی، تلاش کرده است تا ضمن سیاه نمایی در خصوص وضعیت حقوق بشر در کشورمان، از این فرصت برای طرح دفاعیات این به ظاهر مدافع حقوق بشر در مورد مجرمین و به ویژه مجرمین حوزهٔ مواد مخدر در ایران بهره برداری کند.

بی بی سی فارسی با اعلام این خبر در تیتر گزارش خود که «احمد شهید اعدام علیرضا مددپور و ۱۱ نفر دیگر را محکوم کرد»، نوشته است: «احمد شهید، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران، روز دوشنبه اعدام ۱۲ نفر به اتهامات جرائم مرتبط با مواد مخدر، از جمله علیرضا مددپور که محاکمه او ۲۰ دقیقه طول کشید، را محکوم کرده است.

روز شنبه گزارش شده بود که "دست‌کم ۱۲ زندانی" جرائم مواد مخدر در ندامتگاه کرج اعدام شده‌اند. آن اعدام‌ها علیرغم درخواست آقای شهید انجام شد.

آقای شهید دوشنبه گفت که اعدام این افراد ناقض قوانین بین المللی است و افزود مقام‌های ایرانی خود اذعان می‌کنند که اینگونه اعدام‌ها در کاستن از جرائم مرتبط با مواد مخدر مؤثر نبوده است.

دفتر آقای شهید در بیانیه ای به پرونده علیرضا مددپور که یکی از این اعدام شدگان بود اشاره کرد و نوشت که او پس از آن دستگیر و محاکمه شد که کمتر از یک کیلوگرم متامفتامین (مرسوم به شیشه) در یورش ماموران به خانه ای که او در آن نظافتچی بود پیدا شد.

او سال ۱۳۹۰ دستگیر شده بود.

براساس این بیانیه آقای مددپور هرگز با وکیل تسخیری که دولت تعیین کرده بود ملاقات نکرد و محاکمه او ۲۰ دقیقه طول کشید. درخواست آقای مددپور برای عفو و محاکمه مجدد رد شد.

فعالان می گویند که خانواده علیرضا مددپور بارها برای دادخواهی به مراجع قضایی مراجعه کرده‌اند اما به علت "فقر" و "نداشتن نفوذ" در دستگاه قضایی "نادیده" گرفته شدند. »

این رسانهٔ دولتی انگلیسی در ادامه نیز عنوان می‌کند: «آقای شهید با ذکر آمارهای مرکز اسناد حقوق بشر ایران گفت که سال گذشته ۹۶۶ نفر در ایران اعدام شدند که بیش از نیمی از آن‌ها در ارتباط با جرائم مواد مخدر بود.

روز شنبه همزمان با این اعدام‌ها، معاون پیشگیری از وقوع جرم قوه‌قضاییه ایران گفته بود که مجازات اعدام برای قاچاقچیان مواد مخدر "تاکنون تاثیری نداشته است".

محمدباقر الفت گفت ارتکاب این جرائم در حال افزایش است و به نظر او مجازات‌های طولانی مدت همراه با کار سخت در کاهش این جرائم تأثیر بیشتری دارد.

ایران، بالاترین میزان سرانه اعدام (تعداد اعدام به نسبت جمعیت) را در جهان دارد. ایران به این دلیل به طور مداوم با انتقاد سازمان‌های بین‌المللی مدافع حقوق بشر مواجه بوده است. »

اما آیا اگر کشورهای غربی مانند انگلیس در موقعیتی جغرافیایی مانند ایران و در همسایگی با کشوری مانند افغانستان که بزرگ‌ترین مرکز کشت، تولید و قاچاق مواد مخدر جهان است، قرار داشتند، باز هم همین قدر راحت به این موضوع برخورد می‌کردند؟!

البته موقعیت خاص جغرافیایی ایران وقتی خاص تر نیز می‌شود که بدانیم آمریکا و انگلیس به عنوان اصلی‌ترین دشمنان نظام جمهوری اسلامی، در طول بیش از یک دههٔ اخیر، مدیریت تولید و قاچاق مواد مخدر را در افغانستان به دست گرفته‌اند که شواهد نیز گویای این حقیقت است و یقیناً یکی از اهدافشان برای قاچاق این مواد افیونی، ایران خواهد بود تا شاید از طریق گسترش مصرف مخدر، جامعهٔ ایرانی را به فساد و بی خیالی فرو برده و زمینه را برای پیگیری سایر اهداف خود مهیا سازند.

از آن گذشته شخص "احمد شهید" نیز که به عنوان گزارشگر حقوق بشری سازمان ملل متحد به نوعی وضعیت کشورمان از این حیث را مورد بررسی قرار می‌دهد، در طول سال‌هایی که به این سمت منصوب شده است، هیچ گاه بی طرف نبوده و نگاهی واقع بینانه به جامعهٔ ایرانی نداشته است؛ بلکه همواره به دلیل دینی که نسبت به برخی کشورهای غربی از جمله آمریکا برای رسیدن به این جایگاه بر گردن دارد، تلاش کرده است تا آن چه را بیان کند که مطابق با اهداف و منافع آن‌ها بوده و رضایتشان را در بر خواهد داشت.

رفتارهای یک جانبهٔ وی در برخورد با گروه‌ها و عقاید مختلف ایران کاملاً این واقعیت را نشان می‌دهد؛ جایی که "احمد شهید" مدام با اعضای برجستهٔ گروه‌ها و سازمان‌های ضد ایرانی از جمله سلطنت طلب‌ها، اعضای برجستهٔ سازمان تروریستی مجاهدین خلق، فتنه گرهای فراری به غرب و ... دیدار کرده و در نشست‌هایشان حاضر می‌شود اما بر اساس شواهد موجود، همواره درخواست‌های مکرر گروه‌های مختلف مردمی از جمله خانواده‌های شهدا و ایثارگران ایرانی را رد می‌کند.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل