631

پیش‌بینی رفتار بی‌بی‌سی، موضوع برنامه‌های آینده پرگار چه خواهد بود؟

6 سال قبل

هم رسانی

   تصویری از برنامه پرگار - بی‌بی‌سی

پرداختن به ظهور و بروزهای همجنسگرایی در تاریخ جوامع مسلمان، جدیدترین تاکتیک رسانه بی‌بی‌سی فارسی برای ترویج این پدیده(همجنسگرایی) در جوامع مسلمانی است که همجنسگرایی را برنمی‌تابند و آن را نماد انحطاط در جوامع غربی می‌دانند.
سیاست‌های کشورهای غربی درباره پدیده جنسیت امروز به‌جایی رسیده است که پیش‌بینی می‌شود در سال‌های آتی درصد بسیار بالایی از مردمان این کشورها، همجنسگرا شوند(در سال 2011 بیش از 9 میلیون خانواده همجنسگرا در آمریکا ثبت‌شده است). بنابراین حکومت‌های غربی چاره‌ای جز به رسمیت شناختن این پدیده نداشتند و برای آن قوانینی وضع کردند.
اما این پدیده نه‌تنها در عرف و افکار عمومی جهان اسلام به رسمیت شناخته‌نشده بلکه اصولاً چنین پدیده‌ای در جوامع اسلامی کمیاب است، و هیچ جنبش مدنی مبتنی بر همجنسگرایی در این جوامع دیده نشده است. به‌علاوه همجنسگرایی در دوره کنونی به یکی از محورهای اختلاف زندگی غربی و اسلامی بدل شده است؛ به‌نحوی‌که جوامع اسلامی دارای نگاه بسیار سخت‌گیرانه نسبت به این پدیده و جوامع غربی دارای نگاه روادارانه نسبت به آن به شمار می‌روند.
نگاهی به محتوای ارائه‌شده در بی‌بی‌سی فارسی به‌عنوان یک رسانه غربی، نشان می‌دهد، تلاش‌های زیادی برای مدلل کردن این پدیده صورت گرفته است.
مقالاتی مانند "هم‌جنس‌خواهی و ازدواج هم‌جنس، استدلال‌های موافقان و مخالفان" به قلم یاسر میردامادی، "پیامدهای حقوقی ازدواج همجنس‌ها در آمریکا" به قلم بهنام دارایی زاده، " نگاهی به استدلال‌های دیوان عالی آمریکا برای قانونی کردن ازدواج همجنسگرایان" به قلم رها بحرینی، "قرائت دینی سازگار با همجنسگرایی" به قلم عبدالرضا کشمیری، "پارادوکس حق ازدواج با هم‌جنس و نفی تقدس ازدواج" به قلم شادی امین در این راستا قابل ارزیابی است.
اما اخیراً بی‌بی‌سی فارسی یک‌قدم جلوتر آمده است:
علی معموری در مقاله "همجنسگرایی در تاریخ اجتماعی مسلمانان" که در سایت بی‌بی‌سی فارسی منتشرشده است بیان می‌دارد:
" همجنسگرایی در تاریخ گذشته جوامع اسلامی با تسامح بسیار بالایی مواجه بوده و نگاه سخت‌گیرانه کنونی نسبت به آن کاملاً متأخر است"
این مقاله پرده از تغییر استراتژی بی‌بی‌سی فارسی در ترویج همجنسگرایی و شکستن کلیشه های موجود در جوامع مسلمان برمی‌دارد.
در این مقاله آمده است:
" توجه به وضعیت تاریخی گذشته می‌تواند دایره رواداری نسبت همجنسگرایان را در جهان اسلام وسعت بخشیده و زمینه نگاه‌های جدید دینی را نسبت به آنان فراهم آورد"
پیش‌بینی می‌شود برنامه پرگار به همین موضوع "همجنسگرایی در تاریخ مسلمانان" اختصاص داده‌شده و پخش شود. مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل