641

ریشه تاریخی بی‌اعتمادی کردها به دولت انگلیس

6 سال قبل

هم رسانی

   تصاویری از کردها

عملکرد دولت انگلیس در 300 سال گذشته در ایران و منطقه، تبدیل به نقطه‌ضعف این کشور نسبت به دولت‌های دیگر مثل آمریکا شده است.این روزها که رسانه‌های انگلیسی خود را حامی کردها نشان می‌دهند (دیدگاه‌های تجزیه‌طلبانه را نشر می‌دهند)، عملکرد تاریخی دولت انگلیس نسبت به کردها،باعث شده است که حتی کرده‌ای تجزیه‌طلب هم با بی‌اعتمادی به اقدامات دولت انگلیس و رسانه‌هایش بنگرند.
موضوع استعمار انگليس در ايران ازجمله پديده‌هايي است كه براي مشاهده آن نيازي به اغراق و حتي بزرگ‌نمایی نيست. نقشي كه اين كشور سلطه‌جو در تحريك جریان‌های تجزیه‌طلب و ايجاد و تشديد اختلافات مذهبي از یک‌سو و تأسيس و تقويت فرقه‌هاي شبه‌مذهبی داشته، گرفتن امتيازهاي ریزودرشت اقتصادي، ايجاد قحطي، تاراج ميراث فرهنگي و قاچاق پول‌هاي نقره و طلاي ايران به هندوستان و بين‌النهرين، جدا كردن بخش‌هایی از خاك كشور به‌طور مستقيم چون بحرين و هرات و كمك به تجزيه مناطقي چون ناحيه قفقاز، طراحي و حمايت از دو كودتاي ۱۲۹۹ و ۱۳۳۲ كه موجب برپايي نظام‌های ديكتاتوري، سركوب مردم و نقض مشروطيت گرديد، اشغال و تجزيه ايران در دوره‌هاي متعدد با مشاركت قدرت‌هاي ديگر، تشكيل نيروي نظامي، تحريك ايلات و قبايل و سركوب جنبش‌های آزادي‌بخش، جاسوسي و نفوذ در دولت‌ها، حمايت از احزاب و مطبوعات وابسته، سیاست گزاری در امور داخلي ايران از طريق خاندان‌ها و رجال وابسته و نيز استفاده از اهرم‌های اقتصادي همچون بانك شاهنشاهي، دخالت در سقوط و ظهور برخي دولت‌ها، كارنامه یکرنگ، اما سياه استعمار انگليس در ايران است. تنوع و تعدد دست‌اندازی‌های اين كشور در دوره معاصر به‌اندازه‌ای است كه انگلستان در حافظه تاريخي مردم ايران تبديل به اسطوره نيرنگ و در ادبيات سياسي ايران سمبل تجاوز و غارت، فريب و دروغ شده است.
هم‌اکنون نیز تلاش‌های این دولت ادامه دارد. مثلاً نگاهی به سیاست‌های خبری شبکه فارسی بی‌بی‌سی نشان می‌دهد، حمایت از کرده‌ای تجزیه‌طلب جزء ثابت در برنامه‌های خبری و تحلیلی این شبکه است.
این در حالی است که دولت این کشور در سال‌های گذشته رویکرد فریبکارانه و مبتنی بر سو استفاده نسبت به کردها داشته است. در مقاله‌ای که به قلم "همن سیدی" نگاشته شده است به برخی از این موارد اشاره‌شده است.
فی‌المثل یکی از گله‌های کرده‌ای تجزیه‌طلب از دولت انگلیس نادیده گرفتن آن‌ها در قرارداد سایس پیکو است:
"اعرابی که صدسال پیش با بریتانیا علیه عثمانی متحد شده بودند، پیمان سایکس-پیکو را ازآن‌جهت خیانت به خود می‌دانستند که آرمان کشور واحد عرب را نادیده گرفته بود. اما کردها در این پیمان، نه‌تنها در قالب کشور واحد کردستان که حتی در شکل تجزیه‌شده‌ و در سه دولت جدا از هم نیز نادیده گرفته‌شده بودند. درواقع کردها بدون هیچ رفراندومی و بدون اطلاع خود در میان سه کشور عراق، سوریه و ترکیه تجزیه شدند."
به‌علاوه در ترکیه نیز، پس از پیوستن این کشور به ناتو کردها نادیده گرفته شدند:
"پس از پیوستن ترکیه به ناتو در ١٩٥٢ ازلحاظ فشار بیرونی هم مقامات ترکیه مطمئن بودند که آمریکا سرکوب کردها را نادیده می‌گیرد... علی‌رغم آنکه وقوع انقلاب ایران و حمله شوروی به افغانستان جایگاه خاص‌تری در اردوگاه غرب به ترکیه بخشیده بود و این کشورها عملاً چشم خود را بر سرکوب خونین دهه هشتاد بستند"
در عراق نیز کردها با سرکوب انگلیسی‌ها مواجه شدند:
"موقعیت کردها در عراق کنونی، پس از سایکس-پیکو پیچیده‌تر هم شد چراکه آن‌ها یک سال پس از جنگ، دولت مستقل خودشان را هم تشکیل دادند اما صرفاً چون منافع بریتانیا را تأمین نمی‌کرد، دولت تازه تأسیس عراق به همراه نیروی هوایی بریتانیا دولت کردستان جنوبی را ساقط کردند"
موضع دوگانه حقوق بشری غربی‌ها، در قبال کردها نیز باعث بی‌اعتمادی آن‌ها به غرب می‌شود.
"در جریان بمباران شیمیایی حلبچه توسط ارتش عراق که بیش از پنج هزار ساکنین این شهر قتل‌عام شدند جهان سکوت کرد و آن را مسئله‌ای داخلی دانست اما دو سال پس‌ازآن، در پی حمله همان ارتش به کویت، همه قدرت‌های جهانی(غربی) پشت کویت ایستادند"
حال شاید سؤال کردها این باشد، در آینده باید منتظر چه خیانتی از انگلیسی‌ها باشند؟ مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل