653

آیا ترکیه به دنبال بازگشت به قبل از 2011 می‌باشد؟

6 سال قبل

هم رسانی

   بینالی ایلدریم

اخیراً «بینالی ایلدریم» نخست‌وزیر ترکیه طی جلسه‌ای با وزرای کابینه اعلام کرد بعد از روسیه و رژیم صهیونیستی، اکنون نوبت عادی‌سازی روابط با کشورهای سوریه و مصر است.
ایلدریم در این جلسه که به‌طور مستقیم از تلویزیون ترکیه نیز پخش شد، گفت: «ان‌شاءالله روابط با مصر و سوریه عادی خواهد شد. ترکیه اقدامات جدی را برای عادی‌سازی روابط با مصر و سوریه آغاز کرده است.»
بعد از آغاز خیزش‌های مردمی و اسلامی در منطقه که از تونس آغاز و در مصر و لیبی به اوج خود رسید، ایدئولوژی حزب حاکم ترکیه و درواقع اسلامی که به‌عنوان اسلام اخوانی از آن یاد می‌شد توانست در این کشورها برای مقاطعی قدرت را در اختیار بگیرد. اما شرایط در سوریه متفاوت بود، اخوانی‌ها که در مصر و تونس تحت یک شرایط دموکراتیک به قدرت رسیده بودند این بار در سوریه برای تصاحب قدرت دست به اسلحه بردند و شد آن چیزی که آمریکا و اسرائیل و سعودی‌ها به‌عنوان بازندگان اصلی این تحولات به دنبال آن بودند. ترکیه که در تحولات سوریه به بهانه حمایت از جریان اسلام‌گرای اخوان پا در میدان نبرد نهاد در این عرصه از هر اقدامی فرونگذاشت تا جایی که در ائتلافی بی‌سابقه در کنار سعودی‌هایی قرار گرفت که دشمن درجه‌یک اخوانی‌ها در منطقه بودند.
اما اکنون بعد از گذشت بیش از پنج سال از جنگ سوریه روند تحولات تغییرات جدی کرده است. از طرفی پیروزی‌های میدانی ارتش و جریان مقاومت به‌ویژه در جبهه حلب و از طرف دیگر تحولاتی که در فضای داخلی ترکیه به‌ویژه پس از کودتای ناموفق 15 جولای اتفاق افتاد. همه این‌ها به نظر دلایلی است برای تغییرات اخیر در فضای سیاست خارجی ترکیه، تغییراتی که پس از عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی و برقراری مجدد روابط با روسیه اکنون به دنبال عادی‌سازی روابط با سوریه و مصر می‌باشد.
اما سؤالی که به ذهن می‌رسد این است که آیا این عقب‌گردهای ترکیه صرفاً یک تاکتیک سیاسی بارنگی از واقع‌گرایی می‌باشد و یا ترکیه به دنبال روابط استراتژیک با کشورهای منطقه می‌باشد؟ و در این میان آیا شبکه‌هایی همچون بی‌بی‌سی که منافعشان در ناآرامی منطقه است اجازه چنین تغییر سیاستی را به ترکیه می‌دهند؟ و یا با فضاسازی‌های رسانه‌ای جلوی آن را می‌گیرند؟


مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل