681

کینه بی‌بی‌سی فارسی از امام خمینی از کجا نشأت می‌گیرد؟

6 سال قبل

هم رسانی

   تصویری از امام خمینی (ره)

نگاهی به مقالات وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی ما را به فلسفه سیاست‌های خبری این شبکه می‌رساند در موضوعاتی مانند تخریب دائمی امام خمینی توسط این شبکه و همچنین برجسته کردن اخبار مربوط به رابطه دولت ایران با دول غربی خصوصاً آمریکا، که در متن زیر شرح داده‌شده است.
برجسته‌سازی اخبار قدم زدن وزیر خارجه ایران با همتای آمریکائی‌اش یا برجسته کردن مکالمه تلفنی حسن روحانی و باراک اوباما و بعد پرونده‌سازی دیدار آیت‌الله بهشتی با آمریکائی‌ها ، پخش شایعه مربوط به همکاری ایران و آمریکا علیه داعش و بعد سندسازی برای ارتباط امام خمینی با روسای جمهور آمریکا ذیل پروژه‌ای انجام می‌شود که آن را می‌توان "احیای نفوذ سابق دولت‌های غربی خصوصاً آمریکا در فضای سیاسی ایران" نامید.
قبل از انقلاب اسلامی، فضای کشور بسیار متفاوت با امروز بود و نقش بیگانگان نه‌تنها در سیاست خارجی که در سیاست داخلی هم چشمگیر بود. نه‌تنها شاه و دولت‌مردان بلکه نیروهای سیاسی و گاه توده‌ها نیز چشم به مواضع نیروهای خارجی داشتند و عملاً هیچ استقلالی وجود نداشت.
این معنی در یادداشتی که در وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی به قلم "محمد قائد" منتشرشده است به‌صراحت اشاره‌شده و فضای قبل از انقلاب را این‌گونه توصیف می‌کند:
" نه رضاشاه حتی اگر می‌خواست قادر ‌بود فرمان دهد املاک فئودال‌ها میان رعایا تقسیم شود، نه محمد مصدق و نه محمدرضاشاه. تنها و تنها فرمان رئیس‌جمهور آمریکا می‌توانست زمین‌داران بزرگ را متقاعد کند دادن تفنگ و فشنگ به عمله‌اکره تا به کوه بزنند دیگر فایده‌ای ندارد"
همچنین وی بیان می‌کند که نیروهای سیاسی داخلی هم برای جلب رضایت بیگانگان تلاش می‌کردند:
"الهیار صالح و شاپور بختیار و چند شخصیت دیگر جبههٔ ملی به آیزنهاور رئیس‌جمهور وقت آمریکا پیام داده بودند که با دکترین کمونیسم ستیزی او موافق‌اند، اعلام موضعی برای زدودن شائبهٔ همدستی پنهانی، اگرنه همفکری،‌ با چپ که از زمان مصدق بر تصویر جبههٔ ملی سنگینی می‌کرد"
و در ادامه نیز به برجسته بودن نقش دولت‌های غربی اشاره می‌کند:
"آمریکا در تعیین نخست‌وزیر ایران سهمی ۵۱ درصدی داشت. مظفر بقائی سال‌ها برای دستیابی به آن مقام دست‌وپا زد اما آمریکا جدی‌اش نگرفت. در مقابل، داریوش همایون به‌رغم نگاه تحقیرآمیز شاه ظاهراً اطمینان داشت وقتش که برسد رئیس دولت خواهد شد"
اما انقلاب اسلامی اتفاق افتاد و این رویه عوض شد. تغییرات ناشی از انقلاب اسلامی تنها در ساختار سیاسی نبود بلکه در فرهنگ سیاسی نیز نمود و ظهور و بروز داشت. فی‌المثل آنچه امام خمینی بنیاد کرد ایجاد فرهنگی برای تقبیح ارتباط با بیگانگان در دیدگاه توده‌های مردم بود که نسبت به روابط دولت‌مردان با دول خارجی خصوصاً دول غربی که سابقه بدی در اشغال و غارت ایران داشته‌اند، آنان را حساس می‌ساخت.
درعین‌حال توده‌ها نیز برای تغییرات در سیاست‌ها یا دولتمردان، دیگر به آمریکا چشم نداشتند. بلکه اظهارات ولی‌فقیه و سایر چهره‌های سیاسی را پیگیری می‌کردند.
این مکانیزم در عمل نتیجه داد و باعث می‌شد تلاش دولت‌های غربی برای نفوذ در سیاستمداران بی‌نتیجه بماند زیرا سیاستمداران می‌دانستند که رابطه با دول استعمارگر غربی باعث بی‌اعتمادی توده‌ها به آن‌ها شده و آن‌ها را در معرض انتقاد قرار می‌دهد. بنابراین پرهیز می‌کردند و این‌گونه بود که دول غربی هرگز نتوانستند نفوذ خود را مانند سال‌های قبل از انقلاب احیا کنند.
بنابراین تضعیف و تغییر بسیار تدریجی این فرهنگ جز اهداف استراتژیک و سیاست‌های دائمی رسانه‌های غربی است و رسانه‌های آن‌ها خصوصاً بی‌بی‌سی فارسی در تلاش برای خنثی کردن این میراث فرهنگی امام خمینی هستند. مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل