682

تجربه انگلیسی از تحریک احساسات مذهبی و تشدید اختلافات، دیروز عثمانی، امروز عربستان

6 سال قبل

هم رسانی

   تصاویری از همکاری انگلیس با عربستان

دولت انگلیس همواره نقش چشمگیری در منطقه خاورمیانه در تحریک مذاهب یا دولت‌ها علیه یکدیگر ایفا کرده است. روزگاری برای آتش‌افروزی به صفوی باعثمانی و امروز بین جمهوری اسلامی و آل سعود. دیروز با مأمورانش در سفارتخانه و امروز علاوه بر آن با رسانه‌هایی مانند بی‌بی‌سی.
این روزها که بین ایران و عربستان تنش‌هایی وجود دارد، بی‌بی‌سی فارسی باآب‌وتاب آن را پوشش می‌دهد و آن را جنگ شیعه و سنی می‌داند، گزارش گر بی‌بی‌سی بیان می‌کند:
"شیعه ستیزی در خلیج‌فارس و عربستان یک نوع یهودستیزی تازه شده.عربستان سعودی، ایران را محور حوادث منطقه می‌داند"
یا درجایی دیگر کارشناس این شبکه می‌گوید:
" عربستان هم می‌داند با از بین رفتن داعش قدرت حداکثر شیعه در عراق بالا میاید و هلال شیعی که پادشاه اردن گفته دوباره مطرح می‌شود"
گفتنی است با نگاهی به تاریخ متوجه می‌شویم که دولت انگلیس همواره نقش چشمگیری در تحریک اختلافات مذهبی بین کشورهای منطقه داشته است. روزگار قدیم به نیروهای خود در سفارتخانه‌هایش، امروز با رسانه‌هایش.
فی‌المثل در کتاب خاطرات آیت‌الله منتظری دراین‌باره آمده است:
"در زمان حکومت عثمانی که حکومت مقتدر و مهمی بوده و انگلیسی‌ها می‌خواسته‌اند آن را متلاشی کنند و آخر هم در جنگ جهانی اول آن را متلاشی کرده‌اند،در کنار سفارت عثمانی(سفارت ترکیه) در تهران مسجدی بوده، در این مسجد یک شیخی هرروز صبح روضه حضرت زهرا (س) و اینکه خلیفه دوم در را به پهلوی حضرت زهرا زد و ... می‌خوانده، یک کسی می‌گوید من گفتم اینکه این شیخ هرروز این روضه را در اینجا می‌خواند یک‌چیزی باید باشد، آمدم و به او گفتم شیخا، شما روضه دیگری بلد نیستید که بخوانید، هرروز صبح این روضه را می‌خوانید؟ گفت چرا، گفتم پس چرا هرروز این روضه را می‌خوانید؟ گفت من یک بانی دارم روزی 5 ریال به من می‌دهد می‌گوید این روضه را در این مسجد بخوان، من هم می‌خوانم! گفتم می‌شود این بانی را به من معرفی کنی؟ گفت بله یک دکاندار در همین خیابان است.آن شخص می‌رود با آن دکاندار رفاقت می‌کند. بعد می‌گوید شما چطور شده که هرروز در این مسجد روضه حضرت زهرا میگویی بخوانند؟ می‌گوید یک کسی روزی 2 تومان به من می‌دهد، من 15 ریال آن را برمی‌دارم، 5 ريال را می‌دهیم این شیخ روضه بخواند. بعد تعقیب می‌کند بانی این روضه چه کسی است. معلوم می‌شود روزی 25 تومان از سفارت انگلیس می‌دهند که صبح‌ها روضه حضرت زهرا(س) در این مسجد که در کنار سفارت عثمانی است خوانده شود و بازار جنگ شیعه و سنی هرروز گرم باشد". مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل