688

چرا بی‌بی‌سی مدافع سازمان مجاهدین خلق است؟

6 سال قبل

هم رسانی

   تصویری از آرم سازمان مجاهدین خلق

حمایت رسانه‌های دولت انگلیس از گروه‌های مخالف حکومت ایران اتفاق تازه‌ای نیست، اما در این میان گروه‌های چپ ویژگی خاص دیگری دارند که آن‌ها را موردتوجه ویژه دولت انگلیس قرار می‌دهد.
بی‌بی‌سی فارسی برنامه‌های مختلفی را به تبیین و توضیح عقاید گروه‌های چپ اختصاص داده است، از برنامه‌های پرگار با موضوعاتی مانند "مارکس"، "چپ مارکسیستی در ایران چه کارنامه‌ای دارد"، "کارگران تا چه حد جنبش سبز شدند" و ... گرفته تا برنامه به‌عبارت‌دیگر که تعداد قابل‌توجهی از مهمان‌های آن را چپ‌گرایان تشکیل می‌دادند و برنامه‌های روزانه که برجسته کردن موضوعات مربوط به این گروه‌ها یا تریبون دادن به آن‌ها می‌شد.
تازه‌ترین موارد آن‌هم جنجال‌های اظهارات آقای منتظری بود که به بهانه آن بسیاری از چهره‌های چپ در بی‌بی‌سی فارسی ظاهر شدند و به تخریب چهره جمهوری اسلامی و امام خمینی پرداختند.
حالا هم در پوشش خبر تعطیل شدن کمپ لیبرتی، بی‌بی‌سی به مظلوم‌نمایی این گروه پرداخت و از فعالیت‌های آنان در اروپا و امریکا گفت.
به‌علاوه، حمایت حکومت انگلیس به بی‌بی‌سی محدود نمی‌شود و حتی در پارلمان این کشور هم درباره قتل "بیژن جزنی" از بنیان‌گذاران سازمان چریک‌های فدائی خلق، کمیته دفاع از زندانیان ایران تشکیل می‌شود.
اما رمز این حمایت دائم چیست؟
شاید بتوان گرایش دولت انگلیس به این گروه‌ها، علی‌رغم تضاد ایدئولوژیک بین لیبرالیسم و مارکسیسم را در تأمین منافع این کشور دید.
به گواهی تاریخ، جریان چریکی در ایران در هیچ دوره‌ای منافع انگلیس در ایران را مورد هدف قرار نداده است (جریان چپ، مؤتلفه یا مجاهدین خلق). مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل