691

اذعان کوبا به عهدشکنی آمریکا

6 سال قبل

هم رسانی

   مقامات کوبا به عهدشکنی آمریکا در توافقات خود اذعان نمودند ...

شبکهٔ فارسی زبان بی بی سی در گزارشی که اخیراً منتشر کرده است، به نقل از مقامات کوبا بر عهدشکنی ایالات متحدهٔ آمریکا در روابط و توافقات خود اذعان نموده است ...

به گزارش بی بی سی پرشین؛

 

شبکهٔ فارسی زبان وابسته به دولت انگلیس در گزارشی که اخیراً بر روی وبسایت خود منتشر کرده است، به بازتاب اظهارات مقامات کوبا در خصوص عهدشکنی‌ها و بی توجهی‌های ایالات متحدهٔ آمریکا در خصوص توافقات و قراردادهای خود پرداخته است و تأکید کرده است که علیرغم توافقات صورت گرفته میان کوبا و آمریکا، تحریم‌های ایالات متحده علیه این کشور همچنان و با همان شدت قبل در حال اعمال است.

بی بی سی فارسی در این گزارش با استفاده از تیتر «کوبا: تحریم‌های تجاری آمریکا همچنان پابرجاست»، می‌نویسد: «وزارت خارجه کوبا گفته است تحریم تجاری آمریکا علیه این کشور به میزان وسیعی همچنان باقی مانده که این مسئله مانع مهمی در پیشرفت اقتصادی کوبا است.

برونو رودریگرز، وزیر خارجه کوبا در گزارشی که قرار است در نشست سالیانه سازمان ملل ارائه شود، گفته است این تحریم‌ها بالغ بر ۴ میلیارد و ششصد میلیون دلار در سال گذشته برای این کشور هزینه داشته است.

وزیر خارجه کوبا از باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا به خاطر تجدید روابط با هاوانا و لغو برخی از محدودیت‌ها در زمینه‌های مختلف نظیر رفت و آمد بین کشورها قدردانی کرد.

اما برونو رودریگز تاکید کرده که هیچ تغییر اساسی در تحریم‌های آمریکا علیه کوبا دیده نمی‌شود.

آقای رودریگرز همچنین گفته است تنها در صورتی که واشنگتن گام‌های مهمی در این مورد بردارد، می‌توان شاهد شکوفایی اقتصادی در کوبا بود. »

بی بی سی ادامه می‌دهد: «نخستین تحریم تجاری علیه کوبا در سال ۱۹۶۰ وضع شد. در سال ۱۹۶۱، ایالات متحده در اعتراض به ملی شدن اموال شهروندان آمریکایی در کوبا بدون پرداخت غرامت، روابط دیپلماتیک خود با آن کشور را قطع کرد که تیرگی بیشتر روابط و تشدید تحریم‌ها را در پی آورد و عملاً به قطع کامل روابط تجاری و مالی بین دو کشور انجامید.

دو کشور روابط کامل دیپلماتیک خود را در ماه ژوئیه سال گذشته از سر گرفتند.

از سرگیری روابط نتیجه توافق باراک اوباما و رائول کاسترو، روسای جمهوری دو کشور بود. آقای اوباما از لغو تمامی قوانین مربوط به تحریم کوبا حمایت می‌کند اما چنین تحولی مستلزم مصوبه کنگره آمریکاست.

در عین حال، برخی از قوانین مصوب کنگره آمریکا در مورد تحریم کشورهای خارجی تصمیم‌گیری در مورد نوع، دامنه و تمدید تحریم‌ها را برعهده رئیس جمهوری قرار داده است. از زمان توافق بین آقایان کاسترو و اوباما، تعدیل‌هایی در تحریم‌های آمریکا علیه کوبا صورت گرفته و امکان مبادلات تجاری بین دو کشور را تا حدودی فراهم شده است. از جمله بانک‌های آمریکایی اجازه ایجاد ارتباط و انجام معاملات بانکی با کوبا را یافته‌اند. »

این رفتار بسیار شبیه به همان رفتاری است که ایالات متحده در قبال توافق هسته ای و برجام با جمهوری اسلامی ایران انجام داده و می‌دهد و علیرغم این که بر اساس تعهدات خود بایستی تحریم‌ها را برداشته، موانع را از سر راه تبادلات اقتصادی و تجاری کشورمان از جمله تبادلات بانکی بردارد و این مسیر را تسهیل کند، اما در عمل به بهانه‌هایی مختلف از حقوق بشر گرفته تا مصوبات کنگره و موانع بانکی ایجاد شده و ... مانع تراشی کرده و تعهدات خود را زیر پا می‌گذارد.

در این خصوص برخی افراد خوش بین به آمریکا این تصور را دارند که واقعیت‌های بیان شده تنها از روی خشم و غضب و کینه بوده و افراطی مطرح می‌شود و در عمل آمریکا این گونه عهدشکن و غیر قابل اعتماد نیست، اما اکنون با سخنان اخیر مقامات کشور کوبا شاید درک کنند که عهدشکنی و غیر قابل اعتماد بودن آمریکا در ذات این کشور است و ربطی تنها به ایران هم ندارد؛ هر چند دشمنی آن‌ها با جمهوری اسلامی ایران به دلایل مختلف بسیار بیشتر از دیگران است.

رهبر معظم انقلاب اسلامی از سال‌ها پیش بر این واقعیت اذعان نموده و بارها و بارها آن را تأکید کرده‌اند؛ همانگونه در نماز جمله یازدهم تیر ماه 1390 در جمع نمازگزاران با اشاره به نامه دولت آمریکا خطاب به ایشان و ملت ایران، بیان فرمودند: «برخی‌ها لبخند دشمن را باور می‌کردند اما بتدریج پشت صحنه این وعده‌ها را فهمیدند و متوجه شدند که دشمن چه راحت دروغ می‌گوید و چگونه بدون واهمه و دغدغه عهد... شکنی می‌کند و بدون احساس خجالت زیرحرف و قولش می زند...روزی که لازم شد و این نامه‌ها در اختیار افکار عمومی ملت‌ها قرار گرفت همه می‌فهمند وعده‌ها و حرفهای امریکا چقدر ارزش دارد و آن‌ها چگونه برخلاف حرفهایشان عمل می‌کنند... همه تلاش‌ها و تبلیغات سیاسی امریکا و صهیونیست‌ها در راستای اسلام هراسی و ایجاد وحشت در افکار عمومی مردم و تخریب حکومت اسلامی و اسلام ناب نتیجه بخش نخواهد بود...»

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل