693

امیدواری بی بی سی به آتش بس آمریکایی

6 سال قبل

هم رسانی

   آتش بس در سوریه ...

شبکهٔ فارسی زبان بی بی سی در گزارشی با پرداختن به اجرای آتش بس آمریکایی – روسی در سوریه، از آیندهٔ مطلوب این آتش بس خبر داده است ...

به گزارش بی بی سی پرشین؛

 

شبکهٔ فارسی زبان وابسته به خاندان سلطنتی انگلیس در گزارشی که در پی اجرای آتش بس آمریکایی – روسی در سوریه منتشر کرده است، تلاش نمود تا به دلیل نقش آفرینی ایالات متحده در این موضوع، آیندهٔ این آتش بس را مطلوب توصیف کند.

بی بی سی فارسی در گزارش مذکور، با طرح این تیتر که «جنگ سوریه؛ آرامش نسبی در ساعات اولیه آتش بس»، می‌نویسد: «با به اجرا درآمدن تفاهم آتش بس در سوریه گزارش‌ها حاکیست هرچند تعداد زیادی از گروه‌های مخالف رسماً ترک تخاصمات را نپذیرفته و تفاهم اخیر را به نفع حکومت ارزیابی کرده‌اند، اوضاع در جبهه‌های مختلف این جنگ داخلی پنج ساله قدری آرام تر شده است.

آتش‌بس دوشنبه از ساعت ۱۵: ۴۵ به وقت بین‌المللی، ۱۹: ۱۵ به وقت تهران و کابل آغاز شده است.

ارتش سوریه اعلام کرد که به مدت هفت روز "نظام آرامش" را رعایت خواهد کرد.

بیش از ۲۰ گروه مخالف حکومت رسماً این تفاهم "ناعادلانه" را نپذیرفته و از مفاد آن انتقاد کرده‌اند اما طی یک بیانیه رسمی گفته‌اند که احتمال آن وجود دارد به انتقال محموله‌های کمک‌های بشردوستانه به برخی نواحی کمک کنند.

گروه دیده بان حقوق بشر سوریه، مستقر در لندن، نیز از فروکش کردن نسبی آتش جنگ خبر داده است.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، هشدار داده است این تفاهم می‌تواند آخرین شانس برای رسیدن به صلح در سوریه باشد.

وزارت امور خارجه آمریکا همچنین گزارش‌ها مبنی بر این که آمریکا و روسیه در مدت اجرای آتش بس حملات هوایی ارتش سوریه را تأیید خواهد کرد بی‌اساس خوانده است.

بنا بر بیانیه این وزارتخانه، هدف اولیه آتش بس جاری جلوگیری از حملات هوایی حکومت سوریه به مناطقی است که مخالفان یا گروه نصرت در آن حضور دارند. »

بی بی سی ادامه می‌دهد: «بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، روز دوشنبه هشدار داد که "متعهد" است تمام سوریه را از شورشیان پس بگیرد و آن را "بازسازی" کند.

اظهارات رئیس جمهور سوریه ساعاتی پیش از برقراری آتش‌بس پیشنهادی آمریکا و روسیه بیان شد. توافق آتش‌بس جمعه گذشته پس از مذاکرات فشرده آمریکا و روسیه در ژنو حاصل شد و بشار اسد از آن استقبال کرد.

قرار است این آتش‌بس با حملات هوایی هماهنگ آمریکا و روسیه علیه گروه‌های اسلام‌گرای تندرو مانند داعش دنبال شود.

بر اساس طرح آتش‌بس، نیروهای دولتی سوریه عملیات خود را در مناطق خاصی که در کنترل شورشیان است متوقف خواهند کرد و سپس آمریکا و روسیه ستاد مشترک نبرد با اسلام‌گرایان تندرو را راه‌اندازی خواهند کرد. »

اما آیا آمریکا و گروه‌های حامی وی که در سوریه به جام ملت این کشور چنگ انداخته‌اند، در واقعیت و خارج از فضای سیاسی و ظاهری، اجازهٔ موفقیت آتش بس چه موقت و چه طولانی مدت را می‌دهند؟!

این در شرایطی است که خود بی بی سی در گزارش مذکور به مانع تراشی‌های ایجاد شده در این مسیر اشاره ای هرچند کوتاه داشته و آورده است: «برای آتش‌بس، از گروه‌های مورد حمایت آمریکا خواسته شده تا از دیگران جدا شوند، اما این گروه‌ها مایل به این کار نیستند آن هم در حالی که با گروه‌های دیگر سنگر و مقر فرماندهی مشترک دارند.»

جالب توجه است که در بیانیه ای که بیش از بیست گروه تروریستی مختلف در سوریه پای آن را امضاء کرده‌اند و رسانه‌های مختلف وابسته به آن‌ها و همچنین رسانه‌های مختلف غربی و عربی نیز آن را منتشر کرده‌اند، به خود این حقیقت را آشکار می‌سازد. در این بیانیه گروه‌های مختلف تروریستی در سوریه تأکید کرده‌اند که قاطعانه این آتش بس را رد می‌کنند و هرگز تن به آن نخواهند داد.

فیلق الشام، حرکه نور الدین الزنکی، الفوج الاول، الفرقه 101، فیلق حمص، جیش الاسلام، الاتحاد الاسلامی لاجناد الشام، جبهه انصار الاسلام، الفرقه 13، لواء الفتح، الفرقه الشمالیه، الجبهه الشامیه، کتائب الصفوه الاسلامیه، الفرقه الوسطی، تجمع فاستقم کما أمرت، جیش النصر، جیش التحریر، لواء صقور جبل الزاویه، لواء الحریه الاسلامی، جبهه الاصاله و التنمیه و جند بدر 313 و ... از جمله گروه‌هایی بوده‌اند که آتش بس توافقی آمریکا و روسیه را نپذیرفته‌اند.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل