704

بی‌بی‌سی فارسی و رپرها، از شاهین نجفی تا امیرحسین مقصود لو

6 سال قبل

هم رسانی

   بی بی سی رسانه دولتی انگلیس

نحوه گزارش بی‌بی‌سی فارسی از کارهای "امیرحسین مقصود لو" نشان‌دهنده بی‌میلی این رسانه به این خواننده است که راز و رمز آن را می‌توان در تولید برخی آهنگ‌های ناهم‌سوی وی باسیاست‌های فرهنگی این رسانه انگلیسی دانست. این شبکه در حالی وی را "ابتذال فرهنگی" یا فروریختگی فرهنگی" می‌داند که چنین دیدگاهی نسبت به "شاهین نجفی" ندارد، اگرچه اخیراً آهنگ شاهین نجفی تحت عنوان "بی بی‌بی‌سی جان" که به انتقاد از سیاست‌های خبری شبکه بی‌بی‌سی می‌پردازد از سوی این شبکه سانسور شد.
در ایران گرایش‌های فرهنگی و هنری مختلفی وجود دارند که برخی از آن‌ها را بی‌بی‌سی برجسته می‌کند و برخی‌ها را که در چارچوب سیاست‌های خبری‌اش نمی‌بیند، یا سانسور می‌کند یا تخطئه.
یکی از این موارد "امیرحسین مقصود لو" مشهور به "تتلو" خواننده رپ و پاپ است.
بی‌بی‌سی از قول یک جامعه‌شناس "تتلو" را این‌گونه توصیف می‌کند:
امان‌الله قرایی مقدم، جامعه‌شناس و استاد دانشگاه آن زمان درباره این حرکت به هفته‌نامه صدا گفته بود: "این ماجرا به‌طورقطع نشان از یک ابتذال فرهنگی و بالاتر از آن‌یک فروریختگی فرهنگی است که من تمام تقصیر را کاملاً متوجه مسئولان فرهنگی کشور در تمام دهه‌های گذشته می‌دانم."
علت این دیدگاه بی‌بی‌سی نسبت به این خواننده را می‌توان در همکاری او برای ساخت کلیپی درباره "انرژی هسته‌ای" که روی ناو جماران فیلم‌برداری شده بود به‌علاوه آهنگ‌هایی درباره "شهید گمنام" یا انتقاد از بدحجابی، پیدا کرد.
در مقاله‌ای که با عنوان " تلاش‌ تسلیتی‌ها؛ از آش نذری تا تجمع اعتراضی" نوشته " مهرزاد فتوحی" در وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی منتشر شد، نویسنده این ماجرا را این‌گونه توصیف می‌کند:
"انتشار کلیپ انرژی هسته‌ای‌، که روی ناو جماران فیلم‌برداری شده بود، و در حمایت از سیاست هسته‌ای ایران خوانده‌شده بود، واکنش برانگیز شد"
سپس ادامه می‌دهد :
"او بعدها به بهانه انتقادها، از هوادارانش در شبکه‌های اجتماعی خواست "بغ‌بغو" کنند. ده‌ها هزار نفر از مخاطبان تتلو به این خواسته پاسخ مثبت دادند"
که گویی به خاطر اینکه پرداختن به موضوع انرژی هسته‌ای یا شهید گمنام تحت انتقاد قرارگرفته است!

مورد دیگر "شاهین نجفی" بود که در سال 91 به انتشار ترانه‌ای اقدام کرد که حاوی توهین‌هایی به شخصیت‌های مورداحترام مسلمانان بود. در این هنگام بی‌بی‌سی فارسی به حمایت تمام‌قد از وی درخواست و او را " بغض ترکیده اجتماعی " خواند. اما چند ماه قبل وی آهنگی تولید کرد که به انتقاد از بی‌بی‌سی فارسی می‌پردازد و او این‌گونه بی‌بی‌سی را توصیف می‌کند:
"بوق تاچری" یا "گرگ مهربان در پوستین میش" یا "بی‌شرف" یا "تو با پول مردم آرایهن زدی مشتی" یا "مگه یادش میره جنایت ملکه"
او حالا متوجه خطای خود برای مصاحبه با، بی سی‌سی شده است: "ما را چه به صدای دولت متبوع انگلیس" مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل