711

بزرگ‌ترین کمک نظامی آمریکا به اسرائیل و کف و سوت بی‌بی‌سی

6 سال قبل

هم رسانی

   تصویری از باراک اوباما

رسانه‌های آمریکا خبر داده‌اند که دولت اوباما به‌عنوان بخشی از بزرگ‌ترین بسته کمک نظامی در تاریخ آمریکا، میزان کمک خود به رژیم اسرائیل را افزایش خواهد داد. بر اساس بسته جدید، تل‌آویو در ده سال، حدود 38 میلیارد دلار کمک نظامی از آمریکا دریافت خواهد کرد. این در حالی است که مبلغ کمک‌های ده‌ساله قبلی ـ که سال 2018 به پایان می‌رسد ـ 30 میلیارد دلار بود.
در همین راستا، دیوید ماکوفسکی، مدیر پروژه صلح خاورمیانه در مؤسسه مطالعات خاور نزدیک واشنگتن می‌گوید: «این‌یک پیام مهم برای منطقه است، مبنی بر اینکه هیچ‌کس نباید درباره اختلافات آمریکا و اسرائیل درباره ایران و یا فلسطین، دچار سوءبرداشت شود. در محور این جریان، ایالات‌متحده به‌شدت به امنیت بلندمدت اسرائیل متعهد باقی می‌ماند.»

«سی ان ان» در گزارش خود، موضوع توافق جدید میان واشنگتن و تل‌آویو را مستقیم به ایران مرتبط دانسته و می‌نویسد، این دیدگاه رژیم اسرائیل که برداشته شدن تحریم‌های ایران درنتیجه توافق هسته‌ای به این کشور اجازه خواهد داد، فضای مانور خود را در منطقه بیشتر کند، سبب شد تل‌آویو استدلال کند که بسته کمک نظامی جدید باید گسترده‌تر از قبلی باشد. بی‌ثباتی‌های موجود در عراق و سوریه، از دیگر موارد مورد استناد اسرائیلی‌ها بوده است.
این تفاهم‌نامه در حالی به امضا خواهد رسید که انتقادات صهیونیست‌ها از دولت اوباما به حدی رسیده بود که بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، تصمیم داشت امضای قراردادِ جدیدِ کمک نظامی آمریکا به رژیم صهیونیستی را تا پس از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به تعویق بیندازد، تا بتواند به قرارداد بهتری با رئیس‌جمهور آتی آمریکا برسد.
دراین‌بین بی‌بی‌سی فارسی به‌عنوان رسانه‌ای که در درگیری‌های منطقه‌ای همیشه جانب صهیونیست‌ها را گرفته و به‌عنوان رسانه‌ای که در جریان توافق هسته‌ای ایران با غرب از برداشته شدن تحریم‌ها ابراز نگرانی می‌کرد و امنیت اسرائیل را با برداشته شدن تحریم‌ها درخطر می‌دید از امضای این توافق جدید بین اسرائیل و آمریکا در گزارش‌های خود کاملاً ابراز خوشنودی کرد. اما سؤالی که در این میان مطرح است این است که چرا همین رسانه همیشه در گزارش‌ها و تحلیل‌های خود به حمایت ایران از گروه‌های فلسطینی تاخته و آن را محکوم کرده است؟ چرا زمانی که گروه‌های فلسطینی از کشوری همچون ایران کمک‌هایی را دریافت کرده تا در مقابل یکی از وحشی‌ترین ارتش‌های دنیا ایستادگی کنند صدای اعتراض این شبکه انگلیسی به آسمان بلند است اما اکنون نه؟ مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل