712

تبلیغ زیرپوستی بی بی سی فارسی از خودکشی برای کشورهای فارسی زبان

6 سال قبل

هم رسانی

   تصویری با موضوع خودکشی با کمک دیگران

تلویزیون بی بی سی فارسی موضوع برنامه ی نوبت شما از سری برنامه های پخش زنده خود را به مدت یک ساعت اختصاص داده است به موضوع " آیا با اتانازی یا مرگ خودخواسته افراد مبتلا به بیماری لاعلاج موافقید؟" . موضوعی که به طور خواسته یا ناخواسته انرژی مثبت برای مبارزه با بیماری را از بیمار می گیرد.

* از عبارت "اتانازی" برای رساندن مفهوم "مرگ خود خواسته با کمک دیگران و یا همان خودکشی با کمک دیگران" استفاده می شود.


البته که بعید نیست تک بعدی نگاه کردن به زندگی و انکار مفهوم "زندگی پس از مرگ" چنین تفکرات پست و دنی را به دنبال داشته باشد. هر چند کماکان در غرب نیز به این فاجعه ی "متمدن مآبانه" شدیدا اعتراض شده؛ اما رسانه های غربی در پی جا انداختن موضوع و ابتدا "شکستن حرمت و قبح خودکشی" برآمده اند؛ و صد البته که بیش از همه این تبلیغات در جوامعی صورت می گیرد که سخت گیری و موضع شدیدتری نسبت به این گونه مسائل دارند مانند "جامعه ی ایران".


سایت بی بی سی فارسی در مورد اتانازی می نویسد: "...بلژیک نخستین و تنها کشوری است که محدودیت سنی برای اتانازی (euthanasia) را دو سال پیش برداشته است. اما طبق این قانون، کودکان باید به توانایی تصمیم‌گیری منطقی رسیده باشند و در حال گذراندن مراحل پایانی بیماری‌ لاعلاج باشند. والدین کودکان زیر ۱۸ سال هم باید رضایت رسمی‌شان را اعلام کنند. اتانازی و مرگ به کمک دیگران در هلند، بلژیک و لوکزامبورگ، کلمبیا و کانادا به رسمیت شناخته می‌شود..."


خبرها حاکی از آن است که در بلژیک بسیاری از نهادها از جمله مقام‌ های کلیسا و برخی پزشکان اطفال با اعطای امکان پایان دادن خودخواسته به کودکان مخالفت کرده‌اند و پرسیده‌اند:

آیا کودکان می‌توانند تصمیمی با این ابعاد برای زندگی خود بگیرند؟


البته که این سوال جای تامل دارد؛ و صد البته که باید آن را به تمام گروه های سنی تعمیم دهیم؛ نه فقط که کودکان، بلکه در مورد بزرگسالان و حتی مسن ترین افراد نیز باید همین سوال مطرح شود که مگر مردم می توانند تصمیی با این ابعاد برای زندگی خود بگیرند؟ سوال دیگری که مطرح می شود حتما این است که تکلیف تحمل، استقامت، هدف و موفقیت چه می شود؟ قربانی کردن امیدواری به چه قیمتی؟! بی بی سی فارسی بدون اعتنا به این سوالات به تهیه این برنامه پرداخته و از بینندگان در مورد "اتانازی" نظر سنجی می کند! مگر فقط مخالفت با اجرای این طرح در مورد کودکان است؟ در حالی که شبکه دولتی انگلیس تاکید خود را بر مقوله ی کودکان قرار داده به صورت زیر پوستی به مخاطب می فهماند که بزرگترها حق چنین انتخابی را دارند! کاری که بی بی سی می کند تبلیغ خودکشی در رسانه است و فقط یک مسئله باید بیشتر بررسی شود و آن این که "خودکشی کودکان آزاد باشد یا خیر" ! هرگز مانند این برنامه ها از طریق یک رسانه در کشوری مانند انگلیس یا آمریکا پخش نمی شود! سوال اینجاست که چرا فقط ترویج خودکشی برای کشورهای فارسی زبان شده؟

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل