721

بی‌بی‌سی و فراموشی گوانتانامو

6 سال قبل

هم رسانی

   نمایی از زندان گوانتانامو

«باراک اوباما» رئیس‌جمهوری آمریکا در یک کنفرانس خبری در «لائوس» تصریح کرد که آمادگی پذیرش این مسئله را ندارد که بعد از پایان دوران ریاست‌جمهوری‌اش، زندان گوانتانامو همچنان باز باشد. بنا به گزارش سی ان ان، اوباما تصریح کرد: «در خصوص زندان گوانتانامو، آمادگی پذیرش این مسئله را ندارم که بعد از پایان دوران ریاست‌جمهوری‌ام، این زندان همچنان باز باشد زیرا ما باپشتکار در تلاش هستیم تا جمعیت این زندان را کاهش دهیم.»
اوباما ادامه داد که گوانتانامو به‌عنوان یک ابزار نیروگیری برای سازمان‌های تروریستی عمل می‌کند و باز بودن آن درواقع هدر دادن پول است.
تقریباً چند روز پس‌ازاین کنفرانس اوباما، سعید مرتضوی دادستان پیشین تهران در نامه‌ای به ملت ایران ازآنچه در پی فتنه سال 88 در بازداشتگاه کهریزک اتفاق افتاده بود عذرخواهی کرد.
اما واکنش شبکه بی بی سی فارسی به این دو موضوع بسیار جالب و با یک نگاه دقیق می‌تواند مصادیق خوبی برای قضاوت در خصوص این شبکه هست.
بی‌بی‌سی باآنکه هشت سال از وعده رئیس‌جمهور آمریکا مبنی بر تعطیلی زندان گوانتانامو می‌گذرد و درحالی‌که این وعده عملیاتی نشده و جنایت‌هایی که در این زندان بر زندانیانی که بدون هیچ محاکمه‌ای به مجازات زندان محکوم‌شده‌اند بر هیچ رسانه‌ای پوشیده نیست در مقابل این خبر سعی کرد سکوت پیشه کند و از کنار آن به‌راحتی بگذرد.
اما در مقابل این شبکه انگلیسی در واکنش به نامه آقای مرتضوی از خود سنگ تمام به‌جای گذاشت و تمام تلاش خود را کرد تا پای حوادث فتنه 88 را به این ماجرا باز کند.
هر انسان واقع‌بینی که به این دو خبر یا بی‌طرفی بنگرد متوجه می‌شود که جنایات گوانتانامو به‌مراتب بزرگ‌تر از حوادث کهریزک هست کهریزکی که پس از کشته شدن 3 نفر از بازداشت‌شدگان در آن بلافاصله با دستور مستقیم رهبری تعطیل شد و مسئولان آن محاکمه شدند و دادستان وقت یعنی آقای مرتضوی از مسئولیت قضایی برکنار گردید.
برخورد متناقض و دوگانه بی بی سی با دو خبر آن‌هم در شرایطی که یک خبر یعنی مسئله گوانتانامو به‌مراتب مهم‌تر از کهریزک هست برای اولین بار نیست که در این شبکه اتفاق می‌افتد و احتمالاً برای آخرین بار هم نخواهد بود. مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل