723

وقتی بی‌بی‌سی حیثیت خود را فدای عربستان می‌کند

6 سال قبل

هم رسانی

   تصویری از شبکه دولتی انگلیس (بی بی سی)

موارد معدودی پیش میاید که یک رسانه، تحت‌فشار صاحبان خود مجبور است تمام‌قد در برابر حقیقت واقع‌شده بایستد و تأویل‌ها و گزارش‌های گمراه‌کننده از موضوع ارائه دهد تا بتواند ذهن مخاطب را از اصل موضوع منحرف کند. در این موارد یک رسانه آبروی خود را فدا می‌کند. در مورد بی‌بی‌سی فارسی، به خاطر سیاست‌های دولت انگلیس، اکنون پس از اسرائیل و بهاییت، حالا دفاع از عربستان ،سیاست خبری این شبکه است و منجر به مخدوش شدن این رسانه شده است.
سند منتشرشده در رابطه با ارتباط دیپلماتیک انگلیس و عربستان از سوی نهاد سیاست‌گذار روابط خارجی انگلیس(House of Commons Foreign Affairs Committee) گزارش 15 ام تحت عنوان
" The UK's relations with Saudi Arabia and Bahrain "
به‌روشنی روابط استراتژیک عربستان و انگلیس را آشکار می‌کند:
The Government is correct to seek to strengthen its diplomatic relationship with Saudi Arabia, which is important to the UK’s defense, security and commercial interests. Despite some efforts by the UK to establish a ‘strategic partnership’, official arrangements for a UK-Saudi annual dialogue have lapsed since 2011, for reasons largely outside the Government’s control. There is value in such structured relations and the UK should continue to pursue a formal dialogue arrangement with Saudi Arabia.
بی‌بی‌سی فارسی نیز به تبعیت از وزارت خارجه انگلیس تلویحاً حامی عربستان است. به اظهارنظر زیر در برنامه 60 دقیقه در اوایل امسال توجه کنید:
این درسته که ایران نیاز دفاع مشروع دارد و با دشمنانی هم در منطقه روبه‌رو است ولی توسعه برنامه موشکی ایرانی با برنامه موشکی کشورهای دیگر مطابقت ندارد عربستان چند سال قبل از چین موشک خرید ولی برنامه موشکی عربستان با برنامه موشکی ایران قابل‌مقایسه نیست(مارک فیتز پاتریک)
دقیقاً در پی همین پنهان کردن روابط ویژه دولت انگلیس با عربستان، بی‌بی‌سی از روابط و معاملات کشورهای دیگر با عربستان می‌گوید، مثلاً خبر "معاملات ده‌ها میلیارد دلاری تسلیحاتی و هسته‌ای عربستان با فرانسه قطعی شد" در حالی در وب‌سایت این شبکه منتشر می‌شود که از معاملات انگلیس با عربستان اسمی به میان نمی‌آید درحالی‌که انگلیس بزرگ‌ترین تأمین‌کننده سلاح به رژیم سعودی است.
گفتنی است به گزارش پرس تی وی ،بر اساس آمار و اطلاعاتی که دو نشریه انگلیسی گاردین و ساندی تایمز منتشر کرده‌اند اکنون عربستان سعودی اصلی‌ترین بازار سلاح‌های انگلیسی و اولویت اصلی لندن در این زمینه است.
همچنین به گزارش انتخاب به نقل از ایندیپندنت، تحقیقات سازمان مبارزه با تجارت اسلحه نشان می‌دهد دولت محافظه‌کار انگلیس، جنگنده و انواع دیگر تسلیحات و تجهیزات نظامی به ارزش 5.6 میلیارد پوند به ریاض فروخته است.
این معاملات باعث اعتراض موسسه آکسفام شد و پنی لارنس معاون اجرایی بنیاد آکسفام در جریان دومین کنفرانس کشورهای عضو پیمان تجارت اسلحه در ژنو، حمایت بی‌قیدوشرط انگلیس از عربستان سعودی را محکوم کرد.
اما ترزا می، نخست‌وزیر انگلیس با رد اتهامات ریاض مبنی بر جنایت جنگی در یمن، قاطعانه از فروش سلاح به عربستان حمایت کرد و گفت :
"روابط نزدیک با عربستان، خیابان‌های لندن را امن نگه می‌دارد"
به‌علاوه درباره رابطه انگلیس و عربستان، گفته می‌شود کسب کرسی شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد به‌وسیله عربستان نیز با همدستی مخفیانه انگلیس محقق شد درحالی‌که عربستان به‌تازگی مانع از ادامه تحقیقات سازمان ملل متحد در خصوص جنایات این کشور در کشورهای فقیر حوزه خلیج‌فارس شد.
در خاتمه نگارنده پیشنهاد می‌کند کمپینی در توییتر تحت عنوان بی‌بی‌سی سعودی ایجاد شود و تلاش شود در این سیاست بی‌بی‌سی فارسی تغییر ایجاد شود. مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل