7252

اقدام سیاسی یک شرکت نفتی آمریکا و با واکنش بغداد مواجه شد

4 سال قبل

هم رسانی

   ثامر عباس الغبضان وزیر نفت عراق

عراق تصمیم یک شرکت نفتی آمریکایی در تخلیه کارکنان غیرعراقی خود از این کشور به خاطر تهدیدات امنیتی را مورد انتقاد قرار داده است.
ثامر عباس غضبان، وزیر نفت عراق، با صدور بیانیه‌ای گفت که تصمیم شرکت اکسان‌موبیل برای خارج کردن شصت تن از کارکنان این شرکت از جنوب عراق "غیرقابل قبول و ناموجه" است. او این اقدام را سیاسی توصیف کرد.

آقای غضبان گفته است: "خارج کردن تعدادی از کارکنان - ولو تعدادی کم و به صورت موقت - به شرایط و تهدیدات امنیتی در میدان‌های نفتی جنوب عراق ارتباطی نداشته بلکه این تصمیم به دلایل سیاسی گرفته شده است." او گفت که در نامه‌ای به شرکت اکسان‌موبیل خواسته است تا کارکنان منتقل شده به خارج هرچه سریع‌تر و قبل از ملاقات او با مدیران شرکت در اواخر هفته جاری به محل کارشان بازگردانده شوند.

مدیر شرکت نفت جنوب عراق، که شریک اصلی اکسان‌موبیل در طرح توسعه میدان قرنه است، گفت که تخلیه کارکنان خارجی شرکت آمریکایی "یک اقدام احتیاطی و موقتی است" و تاکید کرد که در حال حاضر، فعالیت در این میدان ادامه دارد و ادامه تولید نفت در حداکثر ظرفیت این میدان با خطری روبرو نیست. او گفت که در این منطقه امنیت و ثبات کامل برقرار است.

تصمیم به خارج کردن این گروه از کارکنان شرکت اکسان‌موبیل پس از اقدام دولت آمریکا به تخلیه کارکنان غیر ضروری سفارت این کشور در عراق گرفته شد. ظاهرا دلیل انتقال این افرادبه بهانه ترس ازاقدامات احتمالی گروه‌های عراقی است که با جمهوری اسلامی ایران ارتباط نزدیک دارند. بی‌بی‌سی فارسی در این خصوص مدعی است که مقامات آمریکایی نگران آن هستند که ایران در صدد برآید در واکنش به اقدامات آمریکا از گروه‌های وابسته به خود برای آسیب به شهروندان و منافع ایالات متحده در منطقه استفاده کند. مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل