7254

وضعیت اسف بار کودکان زیر پنج سال و زنان حامله در افغانستان 18 پس از اشغال

3 سال قبل

هم رسانی

   وضعیت اسف‌بار کودکان و زنان افغانستانی

علی رغم همه وعده های غربی در خصوص عمران و آبادانی افغانستان این روزها نه تنها شاهد تداوم ناامنی ها بلکه شاهد بدتر شدن امنیت غذایی هستیم.
در افغانستان امروز کودکان زیر پنج سال و زنان حامله بیشترین آسیب را در قبال این شرایط متحمل می شوند. وضعیت این بخش از جامعه افغانستان پس از 18 سال از اشغال و تمامی وعده ها چنان اسف بار است که حتی نهادهای غربی و رسانه های وابسته ای مانند بی بی سی فارسی نیز مجبور به انعکاس بخشی از مشکلات کودکان مظلوم زیر پنج سال و زنان آبستن افغانستانی هستند.

به گزارش بی‌بی‌سی فارسی صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل(یونیسف) در افغانستان اعلام کرده که جدیدترین گزارش این نهاد نشان می‌دهد که دو میلیون کودک زیر پنج سال و ۴۸۵ هزار زن حامله و شیرده بصورت حاد از سلامت و امنیت غذایی محروم هستند.

در این گزارش آمده که این ارزیابی با بررسی وضعیت کودکان، زنان حامله و شیرده در ۲۲ ولایت به دست آمده است. این نهاد با اشاره به خشکسالی سال گذشته در افغانستان، نوشته که آثار خشکسالی در سال ۲۰۱۹ نیز ادامه خواهد یافت و باعت کاهش سلامت غذایی در این کشور می‌شود.

یونیسف کودکان زیر ۵ سال و زنان شیرده و حامله را آسیب پذیرترین بخش جامعه در برابر سوء تغذیه دانسته است.براساس گزارش صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل ۶۰۰ هزار کودک در افغانستان در معرض سوء تغذیه حاد قرار دارند. به گفته این نهاد کودکانی که سلامت غذایی ندارند ۹ برابر بیش از دیگران در معرض خطر مرگ قرار دارند.

به اعتراف بی بی سی فارسی، این نهاد افزوده که نبود امنیت غذایی می‌تواند باعث آسیب پذیری کودکان در برابری بیماری و حتی عود بیماری‌های گذشته و همچنین سبب کاهش رشد آنان شود و تاثیرات مخربی بر ذهن کودکان داشته باشد. یونیسف در این گزارش تاکید کرده که سوء تغذیه برای زنان حامله و دختران در حال رشد هم تاثیرات ناگواری دارد که می‌تواند در زمان رشد و حتی در آینده که مادر می‌شوند، بر کودکان آنان تاثیر داشته باشد. تولد نوزدانی با کمبود وزن از عواقب این کمبود است. مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل