7255

نامه گروه های حقوق بشری به دبیرکل سازمان ملل در خصوص کشتار کودکان در یمن

3 سال قبل

هم رسانی

   وضعیت مردم بی گناه یمن...

در حالی که «آنتونیو گوترش» دبیر کل سازمان ملل متحد باید به زودی فهرست ناقضان حقوق کودکان در میدان‌های جنگ را منتشر کند، چندین گروه حامی حقوق بشر در نامه‌ای مشترک از وی خواسته‌اند نام عربستان سعودی را به دلیل کشتار کودکان در یمن، در این فهرست قرار دهد.
علی رغم سانسور رسانه های غربی مانند بی‌بی‌سی این گروه به همراه ۲۰ سازمان دیگر اشاره کرده‌اند که بنا بر گزارش‌های مستند سازمان ملل متحد، عربستان سعودی در دستکم ۱۹ حمله مستقیم به مدارس در یمن نقش داشته است.

در بخشی از این نامه آمده است: «به اعتقاد ما، رویکرد مستندمحور برای اطمینان از اینکه اعتبار این ساز و کار حفظ می‌شود، ضروری بوده و در ممانعت از هرگونه سیاسی شدن این فهرست، نقش محوری دارد.»

گوترش پارسال در اقدامی که با انتقادهای فراوانی روبرو شد، از درج عربستان سعودی در این فهرست خودداری کرد. پیش از او هم، «بان کی مون» دبیر کل وقت سازمان ملل متحد هم تحت فشار ریاض و از بیم قطع کمک‌های مالی عربستان سعودی به سازمان ملل، از قرار دادن نام این کشور در فهرست اجتناب می‌کند.

علاوه بر عربستان، رژیم صهیونیستی نیز از وضعیت مشابهی برخودار است و با وجود آنکه در سال ۲۰۱۸ دستکم ۳۴ کودک را به شهادت رسانده و ۱۶۴۲ کودک دیگر را زخمی کرده، در این فهرست قرار ندارد. دیدبان حقوق بشر در این مورد نوشته است: «در سال‌های اخیر، شاهد برخورد سهل‌گیرانه با برخی طرف‌ها و حذف تعجب‌آور نام آن‌ها بوده‌ایم.

در صورتی که نام عربستان سعودی یا رژیم صهیونیستی در فهرست ناقضان حقوق کودکان در جنگ قرار گیرد، ریاض و تل‌آویو باید مجموعه‌ای از اقدامات اصلاحی را در رفتار خود در درگیری‌های نظامی به اجرا بگذارند. از همین رو، لابی‌های این دو رژیم تاکنون سازمان ملل را تحت فشار قرار داده‌اند تا نام آن‌ها در فهرست قرار نگیرد.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل