733

چرا بی‌بی‌سی پرز را مرد صلح می‌خواند؟

6 سال قبل

هم رسانی

   شیمون پرز

رسانه‌های اسرائیلی بامداد روز چهارشنبه از مرگ «شیمون پرز» رئیس و نخست‌وزیر پیشین رژیم اشغالگر قدس بعد از سکته و خونریزی مغزی و اغمای دوهفته‌ای، خبر دادند.
شبکه بی‌بی‌سی فارسی که از طرفداران سرسخت رژیم غاصب صهیونیستی می‌باشد گزارشی مفصل از دوران زندگی شیمون پرز منتشر کرد. اما در کمال تعجب بخش‌های زیادی از زندگی وی با حذف روبرو شده بود. و با تعجب بیشتر باید گفت که این شبکه پرز کودک کش را فردی طرفدار صلح، مخالف شهرک‌سازی‌ها و... معرفی می‌کند. به همین جهت و برای روشن شدن ذهن مخاطب بی‌بی‌سی بخش‌هایی از زندگی پرز که غیرقابل‌گذشت و چشم‌پوشی می‌باشد را به‌اختصار می‌آوریم.
«شیمعون برنسکی» معروف به شیمون پرز در تاریخ 2 آگوست 1923 در شهر ویشنوا در لهستان به دنیا آمد. پدر و مادر او در سال 1932 به فلسطین مهاجرت کردند.
وی در سال 1947 به‌عنوان مسئول خرید سلاح به سازمان شبه‌نظامی و تروریستی «هاگانا» پیوست. مأموریت این سازمان حملات تلافی جویانه علیه اعراب فلسطینی بود. این گروه به عملیات مسلحانه ضد مسلمانان پرداخته و همچنین به عملیات اسکان مهاجرنشین‌ها مشارکت کرد و در مهاجرت قانونی و غیرقانونی صهیونیست‌ها یاری رساند. هاگانا همچنین در طول انقلاب عربی در سال 1936 با انگلیس همکاری داشت و در سال 1931، بعضی از عناصر آن به همراه اعضائی از «بیتاد»، سازمان «آرگون» را تشکیل دادند که بزرگ‌ترین نقش را در برپائی رژیم صهیونیستی و قتل و آواره سازی فلسطینی‌ها داشت.
وی از کسانی بود که «انتفاضه اول» فلسطینیان را در سال 1987 به‌شدت سرکوب و از سیاست نظامی «آریل شارون» نخست‌وزیر وقت این رژیم برای به‌کارگیری مشت آهنین ارتش در مقابله با عملیات‌های استشهادی فلسطینیان حمایت می‌کرد.
شیمون پرز تلاش‌های زیادی هم برای گسترش شهرک‌های غیرقانونی صهیونیستی در اراضی فلسطینیان انجام داده و نظام آپارتاید اسرائیلی را پرورش داد.
او در سال 1982 از حامیان اصلی تجاوز جنگی اسرائیل به لبنان به شمار می‌رفت. در آن جنگ بیش از 20 هزار غیرنظامی کشته شدند.
پرز در سال 1996 زمانی که نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی بود، عملیاتی را بانام «خوشه‌های خشم» را برای مقابله با نیروهای مقاومت لبنان آغاز کرد. یکی از فجایعی که در جریان آن جنگ رخ داد، حمله اسرائیل به اردوگاه آوارگان «قانا» واقع در جنوب لبنان بود.
در آن حمله، واحدهای توپخانه‌ای ارتش اسرائیل این اردوگاه را که 800 غیرنظامی فلسطینی در آن حضور داشتند، هدف قراردادند. بیش 200 نفر در آن حمله کشته و زخمی شدند.
پرز درباره این حمله ادعا کرد همه‌چیز مطابق با منطق و روش مسئولانه انجام‌شده و وجدانش در آرامش به سر می‌برد. بعدازآن بود که لقب «جلاد قانا» به شیمون پرز داده شد.
در پایان خوب است که بی‌بی‌سی به این سؤال پاسخ دهد که چرا یک فرد کاملاً جنایت‌کار که جنایت‌های وی در تاریخ ثبت‌شده است را می‌خواهد طرفدار صلح معرفی کند؟


مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل