735

عصرانه 3 دقیقه‌ای بی‌بی‌سی با مردم يمن!

5 سال قبل

هم رسانی

   تحولات يمن

جالب بود كه بی‌بی‌سی بعد از مدت‌ها خبري از تحولات يمن پخش كرد.
در سیاست‌های رسمي بی‌بی‌سی تحولات يمن باسیاست سكوت همراه است. مگر اتفاقي در حوزه بین‌المللی بيفتند يا ائتلاف به رهبري عربستان خبري مخابره كند كه بی‌بی‌سی آن را پخش می‌کند.
ديروز اما در حدود 3 دقيقه از خبر خود را به موضوع يمن اختصاص دادند. بهانه هم رونمايي جنبش انصار الله از موشك جديد ارتش اين كشور بود كه عليه سعودی‌ها می‌جنگند.
شگرد بی‌بی‌سی در اين خبر بازي با كلمات بود به‌گونه‌ای كه اندك نقدي هم به‌سوی عربستان و ائتلاف آن ديده نشود. حتي وقتي بحث‌های حقوق بشري در سازمان ملل را مطرح كرد باز نام عربستان نيامد و حرف‌های كلي و احساسي بيان شد درصورتی‌که رسماً اعلام‌شده جنگنده‌های سعودي غیرنظامیان را هدف قرار می‌دهد.

اما بی‌بی‌سی در خبرهاي يمن، اصرار دارد نگويد كه مخالفان دولت فراري گروه‌های عمده از مردم هستند. گويي فقط يك فرقه به نام حوثی‌ها مخالف دولت فراري هستند. كلمه مردم به‌هیچ‌عنوان استفاده نمی‌شود و حتي نام رسمي و سياسي حوثی‌ها، جنبش انصار الله هم استفاده نمی‌شود. زيرا اختلافات را قومي نشان دهند و نه يك اراده سياسي.

در ادبيات تنظيم خبر بی‌بی‌سی جملات جالبي استفاده شد كه بار رواني آن کاملاً به نفع سعودی‌ها بود. برخي از اين جملات این‌گونه بود:
- نيروهاي طرفدار دولت در مقابل حملات شورشيان مقاومت می‌کنند.
- عربستان 2 كشته و 2 زخمي داشته اما آماري از حوثی‌ها نيست
- حضور نيروهاي ائتلاف به رهبري عربستان هم نتوانسته حوثی‌ها را مجبور به عقب‌نشینی كند.

درنهایت بعد از پخش اين مصاحبه تنها چيزي كه به ذهن مخاطب نمی‌آید زیاده‌روی و دخالت عربستان در يمن است. نهايت نگراني بی‌بی‌سی از فراموشي تحولات يمن بود. يك گزاره خنثي كه هم‌زمان شدن آن با پخش خبر موشك جديد ارتش يمن ، ارتش و انصار الله عامل ادامه بحران نشان می‌دهد.


مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل