740

دلواپسی‌های بی‌بی‌سی برای صنعت گردشگری در ایران

6 سال قبل

هم رسانی

   پیشرفت در صنعت گردشگری ایران ...

شبکهٔ فارسی‌زبان بی‌بی‌سی با انتشار گزارشی بر روی وب‌سایت خود، به بررسی شرایط و ویژگی‌های صنعت گردشگری جمهوری اسلامی ایران در شرایط کنونی منطقه و درگیری‌های جاری پرداخته است ...

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکهٔ فارسی‌زبان وابسته به خاندان سلطنتی انگلیس در یکی از گزارش‌هایی که اخیراً بر روی وب‌سایت خود منتشر کرده است، با نشان دادن چهره‌ای دلواپس از خود برای صنعت گردشگری در جمهوری اسلامی ایران، به بررسی وضعیت این صنعت در کشورمان، با توجه به ویژگی‌های فعلی منطقه و درگیری‌های موجود پرداخته است.

بی‌بی‌سی فارسی در این گزارش با طرح تیتر سؤالی «آیا در خاورمیانه ناامن، شانسی برای گردشگری ایرانِ امن وجود دارد؟»، این‌گونه نوشته است: «اندرس، ساندر و پاریس در سال ۱۹۹۲ در پژوهشی نشان دادند که گردشگران از سفر به کشورهای همسایه منطقه آسیب‌دیده نیز خودداری می‌کنند. همچنین داده‌های سازمان جهانی گردشگری نشان می‌دهد که در طول جنگ خلیج فارس در سال ۱۹۹۱، مصر، اسرائیل، اردن، ترکیه و امارات متحده عربی که عموماً چند هزار کیلومتر تا منطقه جنگی فاصله داشتند، کاهش ناگهانی گردشگر را تجربه کردند.

هندرسون هم نشان می‌دهد ممکن است کشوری که تا پیش از این به عنوان محلی باثبات و امن شناخته می‌شد، وجهه‌اش تنها به علت همسایگی با کشوی که تروریست‌ها در آن فعالیت دارند مخدوش و لکه‌دار شود. وی برای نمونه، به سنگاپور اشاره می‌کند که به عنوان کشوری قانونمند، منظم و با امنیت شهرت داشت؛ اما در پی بمب‌گذاری بالی در سال ۲۰۰۲، ناگهان نام خود را در میان توصیه‌ها و گزارش‌هایی یافت که تمامی مناطق جنوب شرق آسیا را در بر می‌گرفت.

دراکس و کیوتن در سال ۲۰۰۳ درباره تأثیر تروریسم بر ابعاد زمانی و مکانی سفر پژوهشی انجام داده و ثابت کردند که آثار تروریسم محدود به کشور میزبان نمی‌شود؛ بلکه تبعات منفی آن به کشورهای هم‌جوار نیز سرایت می‌کند. نمونه‌های بسیاری را می‌توان در ادبیات دانش گردشگری یافت که این فرضیات را ثابت می‌کند.

همه این نمونه‌ها نشان از یک چیز دارد: اگر منطقه‌ای ناامن باشد، گردشگر به طور کلی تمایلی به رفتن به آن منطقه و نیز مناطق همجوارش، حتی تا چند هزار کیلومتر دورتر ندارد. بنابراین ایران هرچند به‌صورت جزیره‌ای امن در میان کشورهای ناامن ترکیه، عراق، افغانستان، یمن، سوریه و... ترسیم می‌شود، اما دقیقاً به همین دلیل که در میان این همه کشور آشوب‌زده قرار گرفته، در اولویت گردشگرانی که مایل به رفتن به مناطق امن هستند، نیست. »

این در حالی است که ایران به عنوان سومین مقصد محبوب گردشگران در جهان شناخته و معرفی شده است؛ در سی و ششمین اجلاس بازار جهانی سفر (WTM) که در سال 2015 میلادی و به میزبانی انگلیس برگزار گردید، بر اساس رأی بیش از 2050 فعال گردشگری حاضر در این اجلاس از سراسر جهان، ازجمله مدیران ارشد صنعت گردشگری، گردشگران انگلیسی و ...، جمهوری اسلامی ایران توانسته است پس از چین و مکزیک، به عنوان سومین مقصد محبوب گردشگری جهان انخاب گردید که در گزارش سالانهٔ بازار جهانی سفر نیز به این موضوع اذعان شده است.

آخرین آمار رسمی ارائه شده از تعداد گردشگران خارجی که به ایران سفر کرده‌اند نشان دهندهٔ استقبال کشور و مردم ایران از بیش از پنج میلیون و دویست و پنجاه هزار گردشگر خارجی در سال 1394 است که اگر این آمار را با آمارهای ارائه شده از سال‌های قبل در طول یه دهه اخیر مقایسه کنیم، به خوبی روند افزایشی آن را که ملموس نیز بوده است، درک خواهیم کرد.

یو گورکو، بانوی 37 ساله بلغارستانی پس از سفر به ایران این گونه ارزش این سفر را توصیف می‌کند: «فکر می‌کنم بیشتر مردم دنیا نمی‌دانند که ایران چه کشور زیبایی است؛ کشوری با میراث تاریخی گرانبها، فرهنگ‌های متفاوت و غذاهای عالی. البته تا زمانی که به ایران نیامده بودم، نمی‌دانستم که تا چه‌اندازه در این کشور امنیت وجود دارد و این برعکس چیزهایی است که همیشه از تلویزیون می‌دیدم.»

ماریسیا دختر 36 ساله لهستانی نیز به شکلی دیگر بر این واقعیت اذعان داشته و با اشاره به سیاه نمایی های غیر واقعی و کذب رسانه‌های جهان در خصوص وضعیت داخلی ایران، گفته است: «اگر بخواهم سفرم به ایران را در یک کلمه توصیف کنم آن یک کلمه، "اطلاعات غلط" است. شما نمی‌دانید قبل از اینکه به ایران بیایم چه داستان‌های ترسناک و عجیبی در مورد ایران می‌شنیدم. حتی مادرم که تقریباً نگرانی بابت سفرهای من ندارد، تا حدی نگران شد از اینکه مقصد من بعد از سفر به ارمنستان، اقامت 5 هفته‌ای در ایران است.»

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل