741

بی‌بی‌سی و حق وتو در موضوع سوریه

6 سال قبل

هم رسانی

   زید رعد الحسین، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل

زید رعد الحسین، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، اخیراً با مطرح کردن ادعاهای بی‌اساس علیه مسکو، به روسیه درباره استفاده از تسلیحات آتش‌زا در منطقه تحت محاصره حلب سوریه هشدار داد و اعلام کرد اقدامات جنایت‌کارانه یک‌طرف، توجیهی برای اقدامات غیرقانونی طرف دیگر نیست.
وی در بیانیه‌ای اعلام کرد اوضاع در حلب سوریه مستلزم اقدامات جدید جسورانه «ازجمله پیشنهاداتی برای محدودیت استفاده اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد از رأی وتو» است که امکان ارجاع اوضاع سوریه به دیوان بین‌المللی کیفری (ICC) را برای شورای امنیت سازمان ملل متحد امکان‌پذیر می‌سازد.
کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد اعلام کرد: استفاده مخالفان مسلح از خمپاره دست‌ساز که سیلندرهای گاز پرشده با مواد منفجره و ترکش را شلیک می‌کنند کاملاً غیرقابل‌قبول است.
رسیدگی به جنایات جنگی در صلاحیت دادگاه کیفری بین‌المللی است اما دادستانی دادگاه تنها در مواردی می‌تواند راسا عاملان را تحت پیگرد قرار دهد که اتهام مربوط به کشورهایی باشد که معاهده تشکیل این دادگاه را امضاء کرده‌اند. در مورد سایر کشورهای، پیگرد عاملان چنین جرائمی مستلزم آن است که شورای امنیت سازمان ملل با تصویب قطعنامه، پرونده آنان را به دادگاه ارجاع دهد. ازآنجاکه پنج کشور عضو دائم شورای امنیت (آمریکا، بریتانیا، چین، روسیه و فرانسه) از حق وتوی قطعنامه‌های آن برخوردار هستند، مخالفت هر یک از این کشورها می‌تواند مانع از رسیدگی در دادگاه کیفری بین‌المللی شود.
به دنبال این بیانیه بی‌بی‌سی فارسی که این روزها در راستای سیاست‌های دولت‌های غربی به‌ویژه آمریکا بر روی موضوع سوریه و قضایای یمن تمرکز کرده است سعی کرد از این بیانیه استفاده لازم را در راستای محکوم کردن دولت سوریه و همچنین حملات نظامی روسیه ببرد.
این تاخت‌وتازهای بی‌بی‌سی در حالی علیه روسیه شدت می‌گیرد که در همین یک هفته گذشته آمریکایی‌ها در چند حمله طراحی‌شده مردم عادی سوریه و یا ارتشیان این کشور را که در حال مبارزه با تروریست‌ها هستند هدف قرار داده‌اند.
به نظر این شبکه چندان راضی از شکست‌های اخیر تروریست‌ها نمی‌باشد به همین جهت فشار رسانه‌ای خود را بر دولت این کشور چندین برابر کرده است.


مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل