743

بی‌بی‌سی و نوعی دیگر از جاسوسی‌های آمریکا

6 سال قبل

هم رسانی

   جاسوسی آمریکا از اطلاعات کاربران در "یاهو" ...

شبکهٔ فارسی‌زبان بی‌بی‌سی با انتشار گزارشی در وب‌سایت خود، نوعی دیگر از جاسوسی‌های ایالات‌متحدهٔ آمریکا از مردم جهان را معرفی نموده است ...

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکهٔ فارسی‌زبان وابسته به خاندان سلطنتی انگلیس در گزارشی که اخیراً بر روی وب‌سایت خود منتشر کرده است، با پرداختن به دسترسی مجموعهٔ یاهو (Yahoo) به اطلاعات کاربران، از این روش برای جاسوسی ایالات‌متحدهٔ آمریکا از مردم جهان خبر داده است.

بی‌بی‌سی فارسی در گزارشی که با تیتر «یاهو 'ایمیل‌های کاربران را به درخواست دولت تجسس کرده'» منتشر کرده است، این‌گونه می‌نویسد: «گزارش می‌شود که شرکت یاهو به نمایندگی از سوی دولت آمریکا حساب ایمیل میلیون‌ها کاربر را به‌طور مخفیانه تجسس کرده است.

خبرگزاری رویترز می‌نویسد که این شرکت سال پیش نرام افزار ویژه‌ای را در واکنش به درخواست محرمانه دولت برای این کار طراحی کرد.

این شرکت در بیانیه‌ای در پاسخ به سؤال بی‌بی‌سی نوشت: "یاهو یک شرکت قانون‌مدار است، و به قوانین ایالات‌متحده پایبند است."

این گزارش تازه دو هفته پس از آن منتشر می‌شود که یاهو گفت هکرها بعضی از اطلاعات بسیاری از کاربرانش را به سرقت برده‌اند.

این شرکت هم‌اکنون فرآیند جذب شدن در شرکت تله کام "ورایزن" طی قراردادی ۴.۸ میلیارد دلاری را طی می‌کند. »

بی‌بی‌سی در ادامه نیز می‌آورد: «رویترز به نقل از سه منبع آگاه، که دو نفر آن‌ها گفتند قبلاً برای یاهو کار می‌کردند، گزارش داد که درخواست اسکن ایمیل‌ها از سوی سازمان امنیت ملی (ان اس ای) یا پلیس فدرال (اف بی آی) طرح شده بود.

این خبرگزاری می‌گوید که نرم‌افزار یاهو ایمیل‌های شخصی کاربران را برای یافتن عبارات مشخص اسکن می‌کرد اما می‌افزاید نتوانسته دریابد چه اطلاعاتی تحویل مقام‌های دولتی شده. رویترز همچنین گفت نمی‌داند سایر شرکت‌ها هم درخواست مشابهی از دولت گرفته‌اند یا نه.

قوانین آمریکا به دستگاه‌های اطلاعاتی این کشور اجازه می‌دهد دستور انتشار داده‌های مشتریان شرکت‌های ارتباطی را بدهند؛ اطلاعاتی که ازجمله ممکن است باعث جلوگیری از حملات تروریستی شود.

شرکت‌ها می‌توانند این نوع درخواست‌ها را در "دادگاه تجسس اطلاعات خارجی" در پشت درهای بسته به چالش بگیرند.

اما رویترز گزارش می‌دهد که یاهو تصمیم گرفت با این درخواست نجنگد چون تصور می‌کرد آن را خواهد باخت. این گزارش می‌افزاید که بعضی از کارمندان یاهو از این تصمیم ناراحت بودند.

ادوارد اسنودن که قبلاً بسیاری از فعالیت‌های جاسوسی دولت آمریکا بر شهروندان این کشور را فاش کرده و در روسیه پناهندگی گرفته بعد از انتشار این خبر کاربران یاهو را تشویق کرد حساب‌های خود را ببندند. »

اما این افشاگری در خصوص دسترسی آمریکا به اطلاعات محرمانهٔ کاربران "یاهو"، در شرایطی صورت می‌گیرد که سال‌ها پیش این‌گونه جاسوسی‌های ایالات‌متحده از مردم جهان اثبات شده است و شواهد امر نشان می‌دهد که نه‌تنها در خصوص "یاهو"، بلکه سایر مجموعه‌های مشابه مانند "گوگل"، "مایکروسافت"، "اپل"، "فیس‌بوک" و ... را نیز در بر می‌گیرد.

این‌گونه مباحث از حدود چهار سال پیش به‌طور جدی مطرح شده است؛ به‌طوری‌که در سال 1392، بزرگ‌ترین شرکت‌های اینترنتی جهان مانند یاهو، گوگل، اپل، مایکروسافت، فیس‌بوک و ... در بیانیه‌ای به‌طور رسمی به استفادهٔ ابزاری آمریکا از این مجموعه‌ها برای دسترسی به اطلاعات محرمانه و شخصی مردم جهان اذعان نموده‌اند و حتی به این موضوع اعتراف کرده‌اند که در راستای برنامه تجسسی به نام PRISM به آمریکا و نهادهای اطلاعاتی و جاسوسی این کشور اجازهٔ دسترسی مستقیم به اطلاعات کاربران خود را داده‌اند.

ریچارد فالکنرات، معاون سابق مشاور امنیت داخلی امریکا در همین راستا با اذعان به این‌که برخی مجموعه‌ها مانند "یاهو" و "گوگل" به‌طور غیرقانونی اطلاعات محرمانهٔ کاربران خود را در اختیار سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا قرار داده‌اند.؛ این مقام اسبق آمریکایی اذعان داشته است که " دولت امریکا دسترسی بسیار گسترده‌ای به اطلاعات محرمانه کاربران اینترنتی دارد. امریکا به‌نوعی اطلاعات درباره همه افراد دسترسی دارد که در موقع لزوم از آن استفاده می‌کند. "

به‌عنوان مثال فیس‌بوک رسماً با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده است که تنها در نیمه دوم سال 2012 میلادی، نهادهای اطلاعاتی آمریکا بیش از ده هزار درخواست اطلاعاتی را در خصوص بیش از 19 هزار حساب کاربری این شبکه مطرح کرده‌اند و یا مایکروسافت نیز در همان برهه از زمان اعلام کرده بود که نهادهای اطلاعاتی آمریکا بیش از هفت هزار درخواست اطلاعات در خصوص بیش از ۳۲ هزار حساب کاربری دریافت این شرکت را مطرح کرده‌اند.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل