763

بی‌بی‌سی به دنبال کم‌رنگ نشان دادن نقش انگلیس در جنگ یمن

5 سال قبل

هم رسانی

   نمایی از خانه های ویران شده در جنگ یمن

اخیراً بی‌بی‌سی فارسی در یادداشتی تحت عنوان "بریتانیا چه نقشی در مناقشه یمن ایفا می‌کند؟" سعی کرد تاکمی از نقش پررنگ انگلیس در افکار عمومی بکاهد.
در پی حمله هوایی جنگنده‌های رژیم سعودی به یک مراسم عزاداری در صنعا بیش از 700 نفر کشته و زخمی شدند. بیشتر این کشته‌شدگان از غیرنظامیان حاضر در این جلسه بودند اتفاقی که با واکنش گسترده محافل رسانه‌ای و افکار عمومی جهان روبرو شد. نکته جالب این ماجرا سکوت معنادار سعودی‌ها هست گویا اینکه هیچ‌گونه اتفاقی نیفتاده است. اما نکته مهم‌تر در پی این جنایت حمایت کشورهای غربی به‌ویژه آمریکا و انگلیس از یک چنین جنایت‌کارانی هست.
به نظر ازآنجایی‌که این جنایت قطعاً جنایت جنگی محسوب می‌شود بی‌بی‌سی به‌نوعی به دنبال کم‌رنگ کردن نقش دولت متبوعش انگلیس هست. در بخشی از این یادداشت بی‌بی‌سی این‌گونه می‌نویسد: "مایکل فالون، وزیر دفاع بریتانیا اعلام کرده اگر معلوم شود بمباران غیرنظامیان شنبه گذشته، با آگاهی صورت گرفته، بریتانیا در مناسبات دفاعی خود با عربستان سعودی "می‌تواند تجدیدنظر" کند."
اما با یک بررسی کوچک به نقش پررنگ این کشور در این جنگ پی مبریم که در ادامه بخشی از آن می‌آید:
تنها در سالِ اولِ تهاجمِ مرگبار عربستان سعودی به یمن، دولت انگلیس مجوز فروش تسلیحاتی به ارزش 3.3 میلیارد پوند با پادشاهی سعودی را صادر کرد که 2.2 میلیارد پوندِ آن مربوط به فروش تسلیحاتی مانند پهپاد، بالگرد و دیگر هواپیماها بود.
1.1میلیارد پوندِ دیگر به فروش تسلیحاتی مانند بمب، موشک و نارنجک اختصاص داشت. لندن همچنین مجوز فروش خودروهای زرهی و تانک‌هایی به ارزش 430 هزار پوند را به عربستان صادر کرده است.
انگلیس در طول جنگ علیه یمن، از حامیان پادشاهی سعودی بود و سازمان‌های بین‌المللی بارها از کمک‌های مالی و تسلیحاتیِ انگلیس به ائتلاف سعودی پرده برداشته‌‌اند. طبق گزارش سازمان دیده‌بان حقوق بشر، در خانه‌های تخریب‌شده در صنعا، پایتخت یمن، بقایایی از تسلیحات تولیدشده توسط شرکتی آمریکایی پیداشده است که یک کارخانه نیز در بریتانیا دارد.
بر اساس آمار رسمی کمپین مبارزه با تجارت سلاح، عربستان سعودی بزرگ‌ترین خریدار تسلیحات انگلیسی است و از سال 2010 تجهیزات نظامی به ارزش بیش از 6 میلیارد و700 میلیون پوند از این کشور دریافت کرده است.
علاوه بر کارگروه توسعۀ بین‌المللی در مجلس عوام انگلیس، مجلس اروپا و سازمان دیده‎بان حقوق بشر نیز خواستار تحریم تسلیحاتی عربستان شده‌اند؛ باوجوداین، دولت انگلیس همچنان به ریاض سلاح می‌فروشد. مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل