771

مقابله بی‌بی‌سی با حسینیه صد هزار نفری آزادی

5 سال قبل

هم رسانی

   عکس ارشیوی از تماشاگر فوتبال در ایران ...

شبکهٔ فارسی‌زبان بی‌بی‌سی با انتشار گزارشی به بازتاب حواشی مربوط به بازی تیم ملی فوتبال ایران و کره جنوبی در شب عاشورای حسینی پرداخته است ...

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکهٔ فارسی‌زبان دولت انگلیس در گزارشی ویژه که بر روی وبسایت خود منتشر کرده است، تلاش کرده است تا با انتشار همزاه با بزرگنمایی حواشی و حساسیت‌های مربوط به دیدار تیم‌های ملی فوتبال ایران و کره جنوبی در عصر روز تاسوعای حسینی، از این موضوع نیز در جهت اهداف خود بهره برداری کرده و حساسیت‌های موجود را نوعی افراط نشان دهد.

بی‌بی‌سی فارسی در این گزارش، با استفاده از تیتر «امام جمعه تهران: ورزشگاه آزادی را برای بازی تاسوعا سیاه‌پوش کنید»، این گونه نوشته است: «حواشی مربوط به دیدار ایران و کره جنوبی در مسابقات انتخابی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه ادامه دارد و این بار امام جمعه تهران خواهان "سیاه‌پوش شدن در و دیوار ورزشگاه آزادی" و "فریاد یا حسین به جای کف زدن" شده است.

بازی تیم‌های ملی ایران و کره جنوبی در چارچوب مسابقات مقدماتی جام جهانی فوتبال قرار است روز ۲۰ مهر (عصر روز تاسوعا و شب عاشورا) در ورزشگاه آزادی تهران برگزار شود. »

این شبکهٔ وابسته به خاندان سلطنتی انگلیس در ادامه نیز با بازتاب جهت دار برخی از این حساسیت‌ها تلاش کرده است تا ذهن مخاطبین خود را نیز به سمت اهداف مورد نظرش منحرف سازد که به همین منظور آورده است: «محمدعلی موحدی کرمانی امروز ۱۶ مهر (۷ اکتبر) در خطبه‌های نماز جمعه تهران گفت: "اگر قرار است شب عاشورا مسابقات فوتبال انجام بگیرد، دقت کنید که فضای مسابقه باید صد درصد عاشورایی و کربلایی باشد، در و دیوار آنجا باید سیاه پوش شود، تمام فضا سیاه‌پوش شود و فریاد یا حسین از میان جمعیت پیوسته بلند شود. عوض کفی که در این مسابقات زده می‌شود باید همه فریاد بزنند یاحسین."

پیش از این محمد یزدی، رئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و عضو شورای نگهبان خواستار لغو بازی شده و گفته بود: "اگر این برنامه را حذف کنید، هر زیانی ببینید در برابر آن سودی که از احترام عاشورا به دست می‌آید، برابری می‌کند."

این اظهارات با اعتراض علی مطهری نایب رئیس مجلس ایران همراه شد و او توصیه به برگزار نشدن مسابقه فوتبال ایران و کره جنوبی به دلیل تاسوعا را به "اقدامات کلیسای کاتولیک در قرون وسطی" تشبیه کرد. »

اما آن چه که در این خصوص باید به آن اشاره داشت این حقیقت است که چرا رسانه‌های فارسی زبان وابسته به دولت‌های غربی از جمله بی بی سی، از مدت‌ها پیش از برگزاری این دیدار مهم، این گونه به فضاسازی و حاشیه سازی پرداخته‌اند؟! سوالی که توجه به ان چه در جریان برگزاری رقابت تیم ملی فوتبال ایران و کره جنوبی و دقت در رفتار تماشاگران، بازیکنان و کادر فنی کشورمان، می‌توان پاسخش را دریافت.

همانطور که می دانید، یکی از اصلی‌ترین وظایف شیعیان جهانی ساختن آن مفاهیم و ارزش‌هایی است که امام حسین (ع) به دلیل آن پا در عرصه کربلا گذاشته و عاشورا را رقم زده‌اند و در این بین با توجه به آن چه شاهد بوده‌ایم، دیدیم که دیدار ملی و بین المللی تیم‌های فوتبال جمهوری اسلامی ایران و کره جنوبی به عنوان یک فرصت اساسی در این جهت مورد استفاده قرار گرفت.

حضور بیش از هشتاد هزار تماشاگر مشکی پوش که پرچم عزای حسینی را در استادیوم آزادی تهران برافراشته بودند، عزاداری و نوحه خواهی مداحان اهل بیت و همصدایی و سینه زنی تأثیرگذار هشتاد هزار تماشاگر این مسابقه، عدم خوشحالی توسط بازیکنان و کادر فنی تیم ملی کشورمان در لحظه‌ای که یکی از مهمترین گل‌های ملی فوتبال کشورمان وارد دروازهٔ کروه جنوبی شد و ... به ما نشان داد که گاهی می‌توان از اندک فرصت‌های پیش آمده نیز که می‌تواند در تضاد با ارزش‌های ما باشد، بهترین بهره برداری را در جهت همان ارزش‌ها داشت.

هزاران عاشق حسین (ع) از لحظه به لحظهٔ این رقابت حساس که با پیروزی تیم ملی کشورمان نیز همراه بود، در جهت انتقال ارزش‌های حسینی به جهانیانی که بینندهٔ آن بودند استفاده کردند و اگر کمی منطقی به موضوع نگاه شود یقیناً به این نتیجه خواهیم رسید که موفق هم بوده‌اند و این همان حقیقتی است که امثال بی‌بی‌سی را به درد می‌اندازد.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل