772

داعش در ایستگاه آخر و روسیاهی که برای بی‌بی‌سی باقی ماند

6 سال قبل

هم رسانی

   نمایی از تجهیزات نظامی

عملیات آزادسازی موصل سرانجام پس از ماه‌ها کشمکش و اختلافات و رایزنی‌های سیاسی ساعت 2 بامداد امروز (26 مهر 1395) با دستور مستقیم «حیدر العبادی» به‌عنوان نخست‌وزیر و فرمانده کل نیروهای عراق آغاز شد.
کیفیت مشارکت نیروهای پیشمرگه، حضور یا عدم نیروهای الحشد الشعبی، سرنوشت موصل پس از آزادی، دخالت نیروهای ترکیه، ساماندهی آوارگان و حفظ جان شهروندان عادی ازجمله مسائل عمده‌ای است که آغاز عملیات را با تأخیر مواجه کرد.
از روز یکشنبه که مسعود بارزانی، رئیس منطقه کردستان عراق از توافق بین اربیل و دولت مرکزی عراق خبر داد، شمارش معکوس شروع عملیات آغاز شد.
این‌گونه که به نظر می‌رسد، نیروهای پیشمرگه «حیدر العبادی» را به‌عنوان فرماندهی کل نیروهای مسلح پذیرفته‌اند و طبق منابع خبری این همان خواسته‌ای بود که العبادی در سفر به نیویورک برای شرکت در اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل از اوباما خواسته بود.
شهر موصل مرکز استان نینوا به‌عنوان سومین شهر بزرگ عراق پس از بغداد و بصره محسوب می‌شود و استان نینوی با 32 شهر بزرگ و کوچک پس از استان الانبار دومین استان بزرگ عراق است.
در عملیات «نبرد موصل»، نیروهای ارتش، نیروهای یگان مبارزه با تروریسم، پلیس فدرال، الحشد الشعبی، پلیس استان نینوی و برخی نیروهای محلی ازجمله الحشد الوطنی از سمت جنوب و منطقه القیاره (65 کیلومتری جنوب موصل)، عملیات را آغاز کردند و نیروهای پیشمرگه نیز از سمت شرق در 25 کیلومتری موصل حضور دارند.
روز اول این عملیات هم با موفقیت چشمگیر نیروهای عراقی همراه بوده و به گفته کارشناسان پیشروی‌ها بیشتر از پیش‌بینی‌ها بوده است. در همین زمینه شبکه بی‌بی‌سی فارسی در گزارشی مفصل از عملیات موصل از این عملیات به‌عنوان پایانی بر داعش یادکرد. آن چیزی که در این گزارش بی‌بی‌سی مشهود بود تغییر رویه و رویکرد بی‌بی‌سی نسبت به این گروه بود این شبکه همیشه سعی می‌کرد از این گروه به‌عنوان یک نیروی معارض دولت یاد کند نه یک گروه تروریستی و به همین جهت آن را چماقی کرده بود برای مقابله با دولت قانونی عراق، اما این روزها که دیگر داعش به آخر خط رسیده این شبکه هم سعی می‌کند این خط پایان را ترسیم کند.
به نظر این مدل تناقضات که در بی‌بی‌سی فارسی موج می‌زند جز روسیاهی برای این شبکه در قبال مخاطب خود در پی ندارد. مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل