773

توهین علنی بی‌بی‌سی به جایگاه ولی‌فقیه(ناظران)

6 سال قبل

هم رسانی

   تصویری از آرم شبکه فارسی زبان انگلیس

به‌تازگی بی‌بی‌سی فارسی در سایت خودو در بخش ناظران می‌گویند مقاله‌ای از حسین قاضیان که به ادعای بی‌بی‌سی یک جامعه‌شناس است منتشر کرده است.
در این مقاله ، ‌این فرد کوشیده است تا جایگاه رهبر جمهوری اسلامی ایران را هم از حیث ولایت و هم از جنبه‌ی مرجعیت به سخره گرفته و زیر سؤال ببرد.
این بار دستاویز بی‌بی‌سی برای این توهین و تمسخر چیست؟ دوچرخه‌سواری بانوان ایرانی در خیابان‌ها.
آیا به‌راستی چند درصد از زنان مسلمان ایرانی حاضرند حجاب خود را کنار گذاشته و مانند مردان درملأعام دوچرخه‌سوار شوند؟
بی‌بی‌سی به فتوایی از آیت‌الله خامنه‌ای مدظله‌العالی در مورد دوچرخه‌سواری بانوان اشاره می‌کند.
بی‌بی‌سی دراین‌باره می‌نویسد:
" بنا به نظریه‌ ولایت‌فقیه٬ و نیز بنا به رویه‌‌های جاری٬ این نوع از فتواهای ولی‌فقیه ناظر به «امور شخصیه»ی افراد نیست که فقط برای مقلدانش لازم الاتباع باشد. این فتوا می‌تواند به شکل حکم حکومتی دربیاید و گریبان مقلدان سایر مراجع که هیچ٬ گریبان سایر شهروندان را هم بگیرد"
هم‌چنین درجایی دیگر از این مقاله نویسنده مرجعیت رهبر ایران را زیر سؤال می‌برد و می‌نویسد:
"آیت‌الله خامنه‌ای٬ باوجود چون‌وچراها درباره‌ صلاحیتش برای مرجعیت٬ در حال حاضر رهبر کشور یا «ولی‌فقیه» است."
بی‌بی‌سی در این قسمت به وجود چون‌وچراهایی درباره‌ی صلاحیت رهبری ایران برای مرجعیت اشاره می‌کند و این در حالی است که آیت‌الله خامنه‌ای در سراسر جهان مقلدان بی‌شماری داشته و ولی امر مسلمین جهان محسوب می‌شوند و کمتر مرجعی با ایشان و درجه‌ی علمی و معنوی ایشان سر مخالفت دارد.
گرچه ممکن است در حوزه‌های علمیه و در بین علما بحث‌هایی در موارد سیاسی شکل بگیرد و یا انتقاداتی از ایشان بشود اما این‌ها همه در حد یک انتقاد است و نه زیر سؤال بردن صلاحیت مرجعیت ایشان.
پس مخاطبان زیرک و به‌روز بی‌بی‌سی می‌توانند با اندک تحقیقی در حوزه‌ی مسائل مربوط به مرجعیت و ولایت ایشان به این نتیجه برسند که بی‌بی‌سی با طرح بحثی سخیف مانند دوچرخه‌سواری بانوان قصد دارد جایگاه ولایت‌فقیه و شخص رهبری ایران را نشانه برود و حرف‌هایی که در مورد صلاحیت ایشان می‌زند دروغی بیش نیست که باوران تنها از ساده‌لوحان و افراد بی‌اطلاع انتظار می‌رود. مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل