778

ادامه بهره برداری بی‌بی‌سی از "رضا ضراب"

6 سال قبل

هم رسانی

   رضا ضراب، تاجر ایرانی - ترکیه ای بازداشتی در آمریکا ...

شبکهٔ فارسی زبان بی‌بی‌سی در یکی از گزارش‌های اخیر خود بار دیگر به طرح موضوعاتی در خصوص پرونده قضائی "رضا ضراب"، تاجر ایرانی – ترکیه‌ای بازداشتی در آمریکا پرداخته و به بهره برداری‌های سیاسی خود از این این موضوع ادامه داده است ...

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکهٔ فارسی زبان وابسته به خاندان سلطنتی انگلیس در ادامهٔ بهره‌برداری‌های سیاسی خود از "رضا شراب"، تاجر ایرانی – ترکیه‌ای بازداشتی در آمریکا و جریانات مربوط به پروندهٔ قضائی این سرمایه‌دار، دریکی از گزارش‌های اخیر خود باز هم به این موضوع و فرایند رسیدگی به پرونده مربوط به وی در دادگاه ایالات متحده پرداخته است.

بی‌بی‌سی فارسی در گزارشی که اخیراً بر روی وبسایت خود منتشر کرده است با اعلام این که " قاضی آمریکایی اعتراض وکلای رضا ضراب را رد کرد "، نوشته است: «قاضی دادگاه رضا ضراب، تاجر ایرانی تبار اهل ترکیه، با رد اعتراض وکلای مدافع گفته که پرونده وی در دادگاه بررسی خواهد شد.

وکلای آقای ضراب اعتراض کرده بودند که دادستان در اقدامی "بی سابقه" کسی را دادگاهی کرده که بنا به مقررات کشور خودش کار خلافی نکرده است. وکلا از رئیس دادگاه خواسته بودند تا این کیفرخواست را به همین دلیل رد کند.

روز دوشنبه، ریچارد برمان، قاضی فدرال، اعتراض وکلای رضا ضراب را رد کرده و گفته است که دادگاه به پرونده آقای ضراب رسیدگی خواهد کرد.

جلسه بعدی دادگاه آقای ضراب ۲۳ ژانویه ۲۰۱۷ (۴ بهمن ۱۳۹۵) برگزار می‌شود. »

بی‌بی‌سی در ادامه نیز می‌آورد: «آقای ضراب متهم است که از طریق یک شبکه بانکی در ترکیه و امارات متحده عربی، به دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران کمک کرده و کوشیده بانک‌های آمریکایی را به مبادلاتی وادار کند که یک سر آنها در ایران است.

رضا ضراب سی و سه ساله و شهروند ترکیه است. او هفت ماه پیش در ایالت فلوریدای آمریکا، زمانی که با خانواده‌اش در راه شهر بازی "دیزنی ورلد" بود، بازداشت شد و برای حضور در دادگاه به نیویورک فرستاده شد. از آن زمان، او بدون قرار وثیقه در بازداشت به سر می‌برد.

آقای ضراب پیش‌تر در سال ۲۰۱۳ میلادی در ترکیه بازداشت شده بود. آن زمان او متهم شده بود که با رشوه به اعضای ارشد کابینه و مسئولان بانکی می‌خواسته به نفع ایران مبادله بانکی انجام دهد.

آن پرونده بعد از عوض شدن چند دادستان و قاضی و مأمور پلیس، بسته شد.

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر وقت ترکیه، پرونده رضا ضراب را کودتایی علیه دولت خود دانسته بود.

در مورد پرونده اخیر هم آقای اردوغان گفته که آمریکا، از این طریق شخص او را هدف قرار داده است. »

اما همانطور که در گزارش‌های مشابه پیشین نیز در خصوص فعالیت‌های "رضا ضراب" در ترکیه و ارتباطش با مقامات دولتی، نوع و نحوهٔ بازداشت و محاکمه‌اش در آمریکا و ... بارها بیان شده است در این رابطه بایستی به چند بُعد داستان توجه داشت.

همان طور که رسانه‌های مختلف جهان از جمله " المانیتور " در بررسی و تحلیل‌های خود از این موضوع ارائه کرده‌اند و شواهد نیز به ما نشان می‌دهد، وی ارتباط بسیار نزدیکی با مقامات ارشد دولت اردوغان در ترکیه داشته و فسادهای مالی گسترده‌ای را با همکاری آن‌ها انجام داده است که به همین دلیل نیز چندی قبل از بازداشت در آمریکا، در پی رسوایی برخی از مقامات دولتی در ترکیه به زندان افتاده اما با تلاش‌های اردوغان و دولتش آزاد می‌شود.

وی در حرکتی عجیب با وجود این که اطلاع داشت در آمریکا از وی به عنوان شخصی که برای دور زدن تحریم‌های ضد ایرانی فعالیت کرده است، یاد می‌شود و یقیناً پس از ورود به خاک ایالات متحده بازداشت خواهد شد، پس از آزادی در ترکیه به آمریکا سفر می‌کند و به نوعی خود را تسلیم این کشور می‌کند که بعضی از کارشناسان این تسلیم شدن به آمریکا را از سوی " رضا ضراب " به دو دلیل دانسته‌اند که یکی فرار از ترکیه و رسوایی‌هایی بوده است که به بار آورده است و دلیل دیگر نیز دور شدن از ایران است که به طور جدی قوهٔ قضائیه آن، پروندهٔ فسادهای وی و شریک و رفیقش " بابک زنجانی " را دنبال کرده و حتی برای شریکش حکم " اعدام " نیز صادر کرده است.

بعلاوه، آمریکایی‌ها نیز در معامله‌ای که یقیناً قبل از سفر " ضراب " به این کشور و بازداشتش با وی انجام داده‌اند، در ازای حفاظت از وی و اموالش در جریان رسوایی‌های اخیر ترکیه و ایران، دو هدف عمده را دنبال کرده‌اند که مهمترین آن بهره برداری از وی در جریان سیاست‌های ضد ایرانی همیشگی‌شان بوده است و در کنار آن نیز به تحت فشار قرار دادن اردوغان و دولتش در ترکیه نیز از طریق این شخص، یقیناً یکی دیگر از استفاده‌هایی بوده است که از این تاجر ایرانی – ترکی خواهند داشت.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل