781

پرگار شکسته‌ای که برمدار بی‌دینی می‌چرخد

5 سال قبل

هم رسانی

   تصویری از برنامه پرگار

به‌تازگی بی‌بی‌سی فارسی در برنامه‌ی پرگار کوشیده است تا با مهمانان لائیک خود تیری به اعتقاد دین‌مداران و دین باوران بزند.
این برنامه که به مناسبت دوسالگی برنامه پرگار در فضایی دیگر برگزار شد برخلاف دیگر برنامه‌ها به‌ظاهر فضایی دموکراتیک داشت و از جوانانی دانشجو و بی‌طرف دعوت‌شده بود تا از سه کارشناس این برنامه سؤال بپرسند اما طبق معمول روال برنامه بازهم مجری زبردست پرگار بحث را به همان سمتی می‌کشاند که سیاست‌های کلی بی‌بی‌سی اقتضا می‌کند و آن‌هم مبارزه با دین و معنویت است.
موضوع این برنامه نیاز انسان به معنویت است و درستی یا نادرستی این گزاره.این برنامه در کتاب‌خانه‌ای تاریک و با زمینه‌ی نور قرمزرنگ برگزارشده است که بد نیست به جنبه‌ی روان‌شناسانه‌ی آن دقت کنیم.بحث بر سر معنویت است در فضایی تیره‌وتار. در ابتدا یکی از کارشناسان اظهار می‌کند که انسان‌ها به معنویت از نوع معنویت دینی نیازمندند و دو کارشناس دیگر که تقریباً باقی بحث را به دست می‌گیرند بر آن غلط وارد کرده و دائماً بر طبل بی‌دینی و کذب بودن نیاز انسان به دین می‌کوبند و توجیه فیلسوف مهمان برنامه این است که دین سرشار از تناقض‌هاست و گزاره‌های دینی توجیه عقلانی نمی‌توانند داشته باشند.
البته این اولین بار نیست که بی‌بی‌سی از افراد غیرمتخصص درزمینههای مختلف سؤال می‌پرسد چراکه در مورد معنویت دینی و به‌طوری کلی مسائل مربوط به دین یک دین‌پژوه یا دین‌شناس یا همان تئولوژیست باید پاسخگو باشد و اگر به‌طور مصداقی بحث بر سر دین اسلام است باید یک متخصص علوم قرآن و حدیث پاسخ بگوید.
حال اگر بخواهیم ادعای این فیلسوف بی‌بی‌سی را بررسی کنیم باید بگوییم که به‌ظاهر این سخنی روشنفکرانه است اما درواقع حرفی احمقانه است چراکه اگر اندکی در دین اسلام تفحص کنیم آیات و احادیث بسیاری در مدح تفکر و عقلانیت می‌بینیم.
یک ساعت تفکر برتر از هفتادسال عبادت است. چرا؟
چون دین اسلام بر پایه‌ی عقلانیت بناشده است و پیامبر آن از روز نخست رسالتش جامه‌ی نبرد با جهالت و بی‌عقلی را به تن کرده است.
در قران کریم اگر پژوهشی بی‌طرفانه و منصفانه صورت بگیرد داستان‌هایی می‌یابیم که تنها و تنها بر پایه‌ی عقلانیت و زیرکی اتفاق افتاده است مانند داستان غزوه‌ی احد و یا داستان حضرت یوسف علیه‌السلام و یا داستان خلقت بشر و توانایی ادراک سمعی قلبی و بصری انسان که از عظمت خلقت پروردگار است و درواقع سؤال ما از این افراد منورالفکر این است که اصلاً کجای دین غیرعقلانی است و کدام قسمت از اعمال پیامبران دین از روی کم‌خردی صورت گرفته است و توجیه عقلانی نداشته است؟
به نظر می‌رسد که پرگار شکسته‌ی بی‌بی‌سی همیشه سعی دارد تا بر عقلانیت اصرار بورزد و ژست خردگرایی و دموکراسی به خود بگیرد اما درواقع هیچ‌کس در این برنامه در جایگاه تخصص خود سخن نمی‌گوید و هیچ فضای بی‌طرفانه‌ای در آن حاکم نیست.
در این برنامه همیشه بحث به یک نقطه ختم می‌شود و آن غیرعقلانی بودن دین و امور مربوط به دین و معنویت است. مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل