782

بی‌بی‌سی و آخرین دست و پا زدن‌های "احمد شهید"

5 سال قبل

هم رسانی

   احمد شهید، گزارشگر حقوق بشری سازمان ملل در امور ایران ...

شبکهٔ فارسی زبان بی‌بی‌سی بار دیگر در گزارشی با حمله به وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران، به بازتاب آخرین دست و پا زدن‌های ضد ایرانی "احمد شهید" در سمت گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد پرداخته است ...

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکهٔ فارسی زبان دولت انگلیس در گزارشی که اخیراً بر روی وبسایت خود منتشر کرده است بار دیگر وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران را هدف انتقادات و اعتراضات خود قرار داده و با سیاه نمایی در این خصوص، آخرین گزارش و به عبارتی دست و پا زدن‌های ضد ایرانی "احمد شهید" را در سمت گزارشگر ویژه حقوق بشری سازمان ملل متحد در امور کشورمان، بازتاب داده است.

بی‌بی‌سی فارسی در این گزارش با استفاده از تیتر «انتشار آخرین گزارش احمد شهید در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران»، این گونه نوشته است: «احمد شهید گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در مورد ایران، آخرین گزارش خود راجع به وضعیت حقوق بشر در این کشور را منتشر کرده است.

آقای شهید در این گزارش، که از اول ژانویه تا نیمه اوت ۲۰۱۶ (۱۱ دی تا ۲۵ مرداد ۱۳۹۵) را در بر می‌گیرد، یادآوری کرده که طی این مدت، ۲۳ بار در مورد وضعیت حقوق بشر به مقام‌های جمهوری اسلامی نامه نوشته است.

با پایان دوران مأموریت احمد شهید به عنوان گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران، عاصمه جهانگیر، فعال پاکستانی حقوق بشر عنوان جایگزین آقای شهید می‌شود.

در بخشی از آخرین گزارش آقای شهید اجرای زیاد مجازات اعدام در ایران مورد انتقاد قرار گرفته اما تصریح شده که در فاصله اول ژانویه تا سومین هفته ژوییه ۲۰۱۶، بین ۲۴۱ تا ۲۵۳ مورد اعدام در ایران انجام شده که "به طور قابل توجهی" کمتر از مدت مشابه سال ۲۰۱۵ است. احمد شهید، این تحول را مثبت ارزیابی کرده است.

گزارش وی می‌افزاید با وجود این، میزان اعدام‌ها از ابتدای ژوییه روندی افزایشی داشته و در سه هفته اول این ماه، ۴۰ مورد اعدام صورت گرفته که اکثراً بر سر جرائم مرتبط با مواد مخدر بوده است. »

بی‌بی‌سی در ادامهٔ این ادعاها و سیاه نمایی های خود علیه کشورمان آورده است: «آقای شهید همچنین یادآوری کرده که در سال ۲۰۱۵، بین ۹۶۶ تا ۱۰۵۴ مورد اعدام در ایران صورت گرفته که بالاترین میزان اعدام در این کشور در دو دهه گذشته محسوب می‌شود.

در بخش‌های دیگر گزارش او، نحوه برخورد دستگاه‌های قضایی و امنیتی ایران با روزنامه نگاران و فعالان رسانه‌ای، شهروندان دوتابعیتی، فعالان سیاسی و اجتماعی و کارگران، و نیز اجرای مجازات‌های "بی رحمانه و تحقیرآمیز" در این کشور مورد انتقاد قرار گرفته است.

گزارش، همچنین به عملکرد دستگاه‌های حکومتی ایران در زمینه‌هایی چون تأمین حق آزادی بیان و عقیده، حق آزادی تشکل و تجمع، حقوق زنان و کودکان و حقوق اقلیت‌های قومی و مذهبی انتقاد کرده است.

شورای حقوق بشر سازمان ملل، احمد شهید، وزیر خارجه پیشین مالدیو را در سال ۲۰۱۱ به عنوان گزارشگر ویژه ایران انتخاب کرد.

او از آن پس بر مبنای مصاحبه‌هایی با فعالان سیاسی، روزنامه‌نگاران و نزدیکان قربانیان خشونت‌های سیاسی، گزارش‌های ادواری از وضعیت حقوق بشر در ایران ارائه می‌داد. درخواست‌های احمد شهید برای سفر به ایران در دوران فعالیتش به عنوان گزارشگر ویژه حقوق بشر به نتیجه نرسید.

حکومت ایران اتهام نقض حقوق بشر را رد می‌کند و می‌گوید این اتهام‌ها با انگیزه‌های سیاسی طرح می‌شوند. »

این گزارش احمد شهید در شرایطی با بازتاب گستردهٔ بی‌بی‌سی فارسی همراه بوده است که بنا بر اعلام رسانه‌های مختلف، وی دیگر در سمت گزارشگر ویژه حقوق بشری سازمان ملل متحد در امور ایران فعالیت نکرده و جای خود را به وکیلی پاکستانی به نام "عاصمه جهانگیر" خواهد داد.

وی در طول سال‌های فعالیت خود در این سمت با گزارش‌های یک سویه و جهت دار خود، به یکی از اصلی‌ترین بهانه سازهای غرب و رسانه‌های تحت حمایشان برای حمله به جمهوری اسلامی ایران در حوزهٔ حقوق بشر تبدیل شده بود؛ جایی که رفتارهایی مانند حضور در محافل ضد انقلاب، استناد به اظهارات افراد شناخته شدهٔ مخالف نظام جمهوری اسلامی مانند اعضای مجاهدین خلق، عدم توجه به درخواست‌های ملاقات خانواده‌های شهدا و ...، نشان داد که تنها با هدف همین فضاسازی علیه کشورمان به این سمت رسیده بوده است.

بعلاوه، همانطور که می دانید، در شرایطی سازمان ملل متحد در حرکتی غیر منطقی برای جمهوری اسلامی ایران گزارشگر ویژه حقوق بشری منصوب کرده و می‌کند که در مورد کشورهایی مانند عربستان سعودی با این سابقه در نقض حقوق بشر، شاهد این گونه برخوردها نبوده‌ایم؛ در شرایطی وضعیت حقوق انسان‌ها در ایران مورد اعتراض غرب قرار می‌گیرد که هم اکنون عربستان سعودی به طور مستقیم در یمن و به طور غیر مستقیم در سوریه، عراق، بحرین و ...، در حال گرفتن جان و مال و ناموس مردمانی بی دفاع است.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل