790

مرض رسانه‌ای بی‌بی‌سی

6 سال قبل

هم رسانی

   تصویری از شبکه بی بی سی

بی‌بی‌سی همیشه کوشیده است تا در ادبیات خبری خود وقتی دارد از یک واقعه‌ی دینی گزارش می‌کند اسلام و به‌خصوص تشیع را به رسمیت نشناسد و به بایسته‌های دینی بی‌اعتنایی کند.
مسلمانان اعم از شیعه و سنی که جمعیت عظیمی از جهان را تشکیل می‌دهند همیشه بزرگان دینشان را با الفاظ خاص و مشخص خطاب می‌کنند و این نشان‌دهنده‌ی احترام به ائمه‌ی معصومین علیهم‌السلام است.
بی‌بی‌سی فارسی که ادعای این را دارد که خبرنگاری حرفه‌ای را ارائه می‌دهد چراکه در سایت خود یک بخش تخصصی به نام "مدرسه‌ی روزنامه‌نگاری" دارد؛ هیچ‌گاه این نکته را در خبرنگاری رعایت نمی‌کند که به بزرگان مورداحترام دیگر انسان‌ها در خبرنگاری خود احترام بگذارد و آنان را مانند خودشان صدا کند.
البته شاید این توقع زیادی از یک رسانه‌ی متخاصم باشد که اهداف تمام خبرها و یادداشت‌هایش مبارزه با هر نوع دین و تقیدی است چه رسد به دین اسلام و مذهب تشیع.
بی‌احترامی اخیر بی‌بی‌سی فارسی در مطلبی رخ‌داده است که در مورد حضور مداحان ایرانی در سوریه است، ضمن اینکه به نظر می‌رسد بی‌بی‌سی از این اتفاق دل‌خوشی ندارد می‌کوشد تا حرم اهل‌بیت علیه‌السلام را این‌گونه خطاب کند:
"مداحان ایرانی در سوریه برنامه‌های متعددی را برای نیروهای شیعه مدافع بشار اسد، ازجمله در آرامگاه مورداحترام شیعیان، ازجمله آرامگاه خواهر و دختر حسین‌ابن‌علی، امام سوم شیعیان اجرا کرده‌اند."
در متن بالا مشاهده می‌کنیم که این رسانه‌ی مغرض نه‌تنها از آوردن نام حضرت زینب و حضرت رقیه علیهماالسلام اجتناب می‌کند، بلکه با وقاحت تمام از آوردن لفظ امام حسین (ع) و یا حضرت حسین‌ابن‌علی (ع) هم دریغ می‌کند.
البته این نکته قابل‌ذکر است که بی‌بی‌سی همیشه انگشت اتهام خود را به‌سوی دول اسلامی و حاکمیت اسلامی می‌گیرد و داعیه‌ی حقوق بشر و مساوات و احترام به اقشار مختلف اجتماعی را دارد اما نوبت به خودش که می‌رسد از کوچک‌ترین احترام‌ها هم دریغ می‌کند و البته این امر هدف‌دار است چراکه قرار است با این بی‌اعتنایی‌ها تقدس دین و مذهب را غبارآلود کند اما غافل از اینکه در نگاه مخاطب زیرک این مرض و بی‌عدالتی رسانه‌ای کاملاً قابل‌تشخیص است. مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل