792

سازمان ملل و نگرانی برای گسترش تسلیحات اتمی

6 سال قبل

هم رسانی

   تلاش های سازمان ملل برای مقابله با گسترش تسلیحات اتمی ...

شبکهٔ فارسی زبان بی‌بی‌سی با انتشار گزارشی از نگرانی‌های سازمان ملل متحد در خصوص موضوع گسترش تسلیحات اتمی در جهان خبر داده است ...

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکهٔ فارسی زبان وابسته به خاندان سلطنتی انگلیس در گزارشی که به‌تازگی بر روی وب‌سایت خود منتشر کرده است، به بازتاب تلاش‌های ظاهری سازمان ملل متحد برای جلوگیری از گسترش تولید تسلیحات اتمی در جهان پرداخته است.

بی‌بی‌سی فارسی در این گزارش با استفاده از تیتر «تصمیم مهم سازمان ملل برای توافق‌نامه جدید منع سلاح‌های هسته‌ای»، این گونه نوشته است: «کمیته خلع سلاح و امنیت بین‌المللی سازمان ملل رأی به آغاز مذاکرات برای توافق‌نامه جدید منع سلاح‌های هسته‌ای در سال ۲۰۱۷ داد.

اتریش، جمهوری ایرلند، مکزیک، نیجریه و آفریقای جنوبی پیش‌نویس قطعنامه "پیشبرد خلع سلاح هسته‌ای همه‌جانبه" را به این کمیته ارائه کرده بودند و با وجود مخالفت شدید قدرت‌های هسته‌ای، این پیش‌نویس با ۱۲۳ رأی موافق در مقابل ۳۸ رأی منفی و ۱۶ رأی ممتنع به تصویب رسید.

این قطعنامه که نگرانی عمیق خود را از "عواقب فاجعه‌بار استفاده از سلاح‌های هسته‌ای" اعلام کرده الزام‌آور نیست.

قطعنامه خواستار آغاز مذاکرات از ماه مارس سال آینده میلادی شده است و حدود یک ماه دیگر در مجمع عمومی سازمان ملل برای رأی‌گیری مطرح خواهد شد. »

بی‌بی‌سی به مخالفت کشورهای دارای بمب اتمی از جمله امریکا و انگلیس با این طرح اشاره کرده و به نوعی این مخالفت را توجیه می‌کند و می‌آورد: «از پنج عضو دائمی شورای امنیت، آمریکا، بریتانیا، روسیه و فرانسه به این پیش‌نویس رأی مخالف دادند و چین رأی ممتنع داد. اسرائیل هم به این قطعنامه رأی منفی داد اما هند و پاکستان رأی ممتنع دادند.

مخالفان این قطعنامه استدلال می‌کردند که مذاکرات برای خلع سلاح هسته‌ای باید در چارچوب معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای (NPT) انجام شود. »

این شبکهٔ انگلیسی در ادامه نیز عنوان می‌کند: «بئاتریس فین، مدیر اجرایی جنبش بین‌المللی برچیدن سلاح‌های هسته‌ای، این رأی را "لحظه‌ای تاریخی" در چند دهه تلاش برای دنیایی عاری از سلاح هسته‌ای خواند:

"این توافق، یک شبه سلاح‌های هسته‌ای را محو نخواهد کرد اما می‌تواند یک استاندارد حقوقی بین‌المللی را برای بدنام کردن سلاح هسته‌ای تثبیت و کشورها را وادار کند برای خلع سلاح اقدام عاجل به عمل آورند."

این کمیته همچنین بدون رأی‌گیری پیش نویس قطعنامه "تثبیت منطقه عاری از سلاح هسته‌ای در خاورمیانه" را تصویب کرد و مجمع عمومی سازمان ملل از کشورهای منطقه خواهد خواست در این کار مشارکت کنند.

کمیته خلع سلاح و امنیت بین‌المللی سازمان ملل در کل ۲۲ پیش‌نویش قطعنامه را تصویب کرد و در آنها از تمام کشورها خواست از ساخت، گسترش، آزمایش، ذخیره‌کردن، انتقال، تهدید و استفاده از سلاح‌های هسنه‌ای خودداری کرده و برای محو این سلاح‌ها بکوشند. »

اما با توجه به واقعیت‌هایی که در خصوص تولید و گسترش تسلیحات اتمی توسط کشورهای غربی شاهد هستیم و با توجه به نفوذ این کشورها در سازمان ملل متحد، آیا نمی‌توان این گونه طرح‌ها در این سازمان بین المللی را رفتارهای ظاهری و صوری تلقی نمود؟!

زمانی که بر اساس آمارهای هر چند ناقص، ایالات متحده آمریکا بیش از 7260 کلاهک اتمی اماده استفاده در انبارهای مهمات خود ذخیره ساخته است، زمانی که فرانسه بیش از 300 کلاهک اتمی ذخیره داشته، انگلیس بیش از 215 کلاهک اتمی تولید شده داشته، زمانی که اسرائیل بدون پذیرش هیچ گونه پیمان بین المللی در خصوص فعالیت اتمی مخفیانه به تولید تسلیحات اتمی خود مشغول بوده و بدون هیچ گونه نظارتی بیش از 300 کلاهک اتمی با قدرت بالا تولید کرده است و ...، ایا می‌شود به این گونه تلاش‌ها امید داشت؟!

وقتی که ایالات متحدهٔ آمریکا بدون توجه به هیچ قانون بین المللی و هیچ حقی برای بشریت در فاصله سه روز در ماه اوت 1945 میلادی، شهرهای هیروشیما و ناگازاکی را با بم‌های اتمی خود هدف قرار می‌دهد و در عرض کمتر از چند ماه به طور مستقیم جان بیش از 220 هزار نفر را گرفته و به طور غیر مستقیم اثار زیان باری را در چندین نسل بعد باقی می‌گذارد، ایا می‌توان به نتیجه بخش بودن این گونه طرح‌ها انتظار داشت؟!

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل