794

سوءاستفاده از زندگی فروغ فرخزاد برای تبلیغ فمینیسم

6 سال قبل

هم رسانی

   تصویری از فروغ فرخزاد شاعره معاصر ایران

به‌تازگی بی‌بی‌سی فارسی هم در بخش گزارش و هم در بخش ناظران مطالبی را حول محور نامه‌های عاشقانه‌ی فروغ فرخزاد منتشر کرده است.
شخصیت فروغ فرخزاد به‌عنوان یک شاعر زن موفق در ایران و بسیاری از کشورهای جهان شناخته‌شده است هم در قالب غزل و هم اشعار سپید این شاعر بااحساس ایرانی زبانزد خاص و عام است.
بی‌بی‌سی فارسی همیشه سعی می‌کند که از شخصیت هنرمندان ایرانی وزندگی نامه و سرگذشت آن‌ها سوءاستفاده کرده و نکاتی را در زندگی و آثار آنان بیابند تا آن را ملعبه‌ی دست خود کنند برای تبلیغ عقاید پست و فرهنگ غربی خود.این اتفاق به‌خصوص در مورد هنرمندانی بیشتر رخ می‌دهد که دار فانی را وداع گفته‌اند و زبان دفاع از خود ندارند پس بی‌بی‌سی حرص و ولع بیشتری برای بازی با گذشته‌ی این هنرمندان دارد چراکه در مورد یک شاعر یا کارگردان یا نویسنده‌ای که از دنیا رفته است داستان گفتن بسیار راحت‌تر است تا یک هنرمند زنده.
این بار بی‌بی‌سی برای نامه‌های عاشقانه‌ی فروغ فرخزاد نقشه کشیده است استراتژی بی‌بی‌سی این است که با افشای برخی از این نامه‌ها و مانور دادن بر محتوای معمولی آن‌که هر عاشقی برای معشوقه‌اش می‌نویسد این‌گونه مسئله را جلوه دهد که فروغ در جامعه‌ی ایرانی که هیچ ارزشی برای زنان قائل نیستند احساس خستگی می‌کرده و دوران زندگی‌اش برای او فصلی سرد بوده که دائماً باید در میان مردان جامعه‌اش سرکوب می‌شده و از احساساتش دم نمی‌زده است.در این مورد می‌نویسد:
"میلانی فروغ را زنی می‌داند که در پیکری زنانه و ادبیاتی مرد محور محبوس بوده، زنی که بسیار بیش از این‌ها که خوانده‌ایم و شنیده‌ایم از خانواده و جامعه اطرافش آسیب‌دیده است."
جالب این است که بی‌بی‌سی در ادامه بحث را به اینجا می‌کشاند که شاعران زن این دوره‌ی کشور ما هم احساس می‌کنند که در فصلی سرد و جامعه‌ای مردسالار و پر از تنگنا زندگی می‌کنند.
بی‌بی‌سی می‌نویسد:
" هنوز بسیاری از زنان در ایران، افغانستان و تاجیکستان، خودشان را "زنی تنها" می‌دانند "در آستانه فصلی سرد""
بی‌بی‌سی همیشه عادت دارد که زبان هنرمندان ایرانی شود به‌جای آنان تصمیم بگیرد و به‌جای آنان حرف بزند و وکیل و وصی به‌ظاهر دلسوز آنان باشد، حال‌آنکه شاید واقعیات جامعه‌ی ایرانی چیز دیگری باشد و هنرمندان ما با این نظرات موافق نباشند. چراکه فضای اظهارنظر و ابراز احساسات در جامعه‌ی کنونی ایران به‌خصوص در فضای دانشگاهی، سینما و تلویزیون و دیگر عرصه‌ها بسیار باز است و در سطح جامعه بسترهای بسیاری برای ابراز وجود یک زن فراهم است. مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل