795

چرا بی‌بی‌سی دوست دارد هم ایران و هم عربستان را مجرم معرفی کند؟

5 سال قبل

هم رسانی

   چرا بی‌بی‌سی دوست دارد هم ایران و هم عربستان را مجرم معرفی کند؟

اخیراً نیروهای ائتلاف عربی تحت امر عربستان سعودی مدعی شدند که موشک بالستیک را در فاصله 65 کیلومتری مکه هدف گرفته‌اند. فرماندهی این ائتلاف در بیانیه‌ای مدعی شد: پدافند هوایی توانست این موشک را هدف قرار داده و آن را در فاصله 65 کیلومتری از مکه منهدم کند و این اقدام هیچ تلفاتی به دنبال نداشت. نیروهای هوایی ائتلاف نیز پایگاه شلیک این موشک را هدف قراردادند.
در مقابل، انصار الله اعلام کرد که موشکی را به سمت اراضی عربستان شلیک کرده‌اند و این موشک فرودگاه بین‌المللی ملک عبدالعزیز در جده را هدف گرفته بود داد.
یک منبع نظامی یمنی تصریح کرد، یگان موشکی ارتش و کمیته‌های مردمی موشک بالستیکی را از نوع "برکان 1" به سمت فرودگاه عبدالعزیز در جده شلیک کردند و این موشک به‌صورت دقیق به هدفش اصابت کرد و تلفات و خسارات بسیاری بر جای گذاشت.
دراین‌بین بی‌بی‌سی فارسی که در تمام مدت جنگ یمن باوجود جنایت‌های مکرر و روزانه سعودی‌ها علیه زنان و کودکان یمنی کوچک‌ترین موضع‌گیری در مقابل سعودی از خود ابراز نکرد و حتی دائماً علیه حوثی‌ها و مردم مقاوم یمنی موضع‌گیری کرد سعی کرد که از این ادعای ساختگی سعودی‌ها در خصوص حمله حوثی‌ها به مکه مکرمه بهره‌برداری خود را بکند که البته در راستای اهداف سعودی در جنگ یمن می‌باشد.
بی‌بی‌سی در یادداشتی تحت عنوان "نمادهای مذهبی در جنگ روانی ایران و عربستان" به مهرداد فرهمند خبرنگار حوزه خاورمیانه این شبکه، بی‌بی‌سی در ابتدای این یادداشت احتمال این حمله از سوی حوثی‌هایی که به گفته بی‌بی‌سی خود را انصار الله می‌نامند را ناچیز پنداشته و آن را جنگ روانی از سوی سعودی دانسته که با توجه به حساسیت مسلمانان بر روی نمادهایی همچون کعبه آن را به راه انداخته است. اما بی‌بی‌سی برای اینکه بار جنگ روانی را از روی دوش سعودی‌ها بردارد، ایران آغازکننده این تیپ جنگ‌ها معرفی می‌کند و این‌گونه می‌نگارد: "اما نکته اینجاست که این گفتمان در حالی علیه ایران و متحدانش به کار گرفته می‌شود و کارگر هم می‌افتد که به‌زحمت بتوان نظامی را در طول تاریخ یافت که به‌اندازه جمهوری اسلامی این گفتمان را به‌کاربرده و به آن بال‌وپر داده باشد. روحانیون حاکم بر ایران از همان آغاز انقلاب، دشمنانشان را به یزید و معاویه و ابوسفیان تشبیه کرده و می‌کنند و در صفوف خود هم افرادی را به صفات حسین و ابوذر و ابراهیم زمان موصوف کرده و می‌کنند."
به نظر بی‌بی‌سی باآنکه بر این تیپ بازی‌های رسانه‌ای سعودی‌ها اشراف دارد و از آن آگاه است سعی می‌کند تا با جلو انداختن ایران در این موضوع اثر کار سعودی‌ها را در نگاه مخاطبین خود کاهش دهد. مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل