821

بی‌بی‌سی و تلاش غرب برای شریک شدن در یک پیروزی بزرگ

6 سال قبل

هم رسانی

   تصویر منتشر شده از کرکوک ...

شبکهٔ فارسی زبان بی‌بی‌سی با انتشار گزارشی با بازتاب گسترده و خاص خبری مبنی بر حمله جنگنده‌های آمریکایی به مواضع داعش در کرکوک، سعی نموده است تا به غرب در مسیر تلاش برای شریک شدن در پیروزی بزرگ آزادسازی موصل کمک کند ...

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکه فارسی زبان وابسته به خاندان سلطنتی انگلیس در گزارشی که اخیراً و در خصوص مراحل انجام شده در عملیات بزرگ آزادسازی موصل صورت گرفته، بر روی وبسایت خود منتشر کرده است، با طرح و بازتاب گستردهٔ خبری مبنی بر حمله جنگنده‌های آمریکایی به مواضع تروریست‌های داعشی در کرکوک، سعی کرده است تا به غرب و به ویژه ایالات متحده آمریکا برای تلاش در جهت شریک نشان دادن خود در پیروزی بزرگ آزادی موصل، کمک نماید.

بی‌بی‌سی فارسی در این گزارش با استفاده از تیتر «آغاز حمله هوایی نیروهای ائتلاف تحت رهبری آمریکا به مخفی‌گاه‌های داعش در کرکوک»، این گونه می‌نویسد: «بر اساس گزارش‌ها نیروهای ائتلاف تحت رهبری آمریکا به مواضع نیروهای موسوم به دولت اسلامی (داعش) در کرکوک حمله کردند.

این حمله هوایی در پی حملات امروز داعش به کرکوک و مناطق اطراف آن صورت گرفت که در جریان آن چندین نفر از جمله شماری ایرانی کشته شدند.

نفیسه کوهنورد، خبرنگار بی‌بی‌سی در شمال عراق می‌گوید حملات هوایی به مناطق تسعین، دومیز و واحد حزیران صورت گرفته است که گفته می‌شود نیروهای داعش در آن‌ها پناه گرفته‌اند. »

بی‌بی‌سی در ادامه نیز برای اهمیت حملات ادعایی امریکا به داعش در کرکوک، از اهمیت این مقابله سخن گفته و می‌آورد: «از همان ابتدای جنگ با داعش در عراق این گروه هر بار که در یک منطقه تحت فشار قرار گرفته در سمتی دیگر دست به حمله‌ای غافلگیر کننده زده است. این بار هم همینطور.

حمله داعش به کرکوک ساعت سه و نیم بامداد با انفجاری انتحاری در مقابل ساختمان قدیمی مرکز پلیس درست در قلب این شهر شروع شد و به دنبال آن تعدادی از نیروهای این گروه وارد این ساختمان شدند. به طور همزمان داعش در چند محله دیگر شهر هم ساختمان‌های دولتی و امنیتی را هدف قرار داد. در عین حال سه داعشی هم به نیروگاه برق دبس در حد فاصل کرکوک و اربیل حمله کردند.

این اولین بار نیست که داعش به کرکوک و روستاهای اطرافش حمله می‌کند اما این بار تفاوت‌هایی با دفعات قبلی دارد. تاکنون این گروه با تعداد نیرویی بسیار کمتر و تنها به یک یا دو محله شهر حمله کرده در حالی که دیشب این نیروها دست‌کم در هشت مرکز دولتی و امنیتی حضور داشتند. تصاویر دوربین‌های مداربسته از خیابان‌های کرکوک نشان می‌دهد که دیشب درست در مرکز کرکوک چند نیروی داعش با اسلحه و مهمات در حال گشت‌زنی بودند بی آنکه کسی متوجه حضورشان شده باشد.

به گفته مقامات امنیتی بیشترشان از اعضای محلی داعش و از ساکنان منطقه کرکوک بودند که فقط برای مدتی ماهیتشان را مخفی نگه داشته بودند. چیزی که نشان می‌دهد حتی با "شکست" داعش در بعضی مناطق و رفع خطر ظاهری، همچنان تهدید این گروه هرچند به طور محدود پابرجاست. شاید این حمله را نتوان یک ضد حمله به معنای واقعی در برابر عملیات موصل به شمار آورد، اما این اتفاق برای مدتی هم که شده فشاری مضاعف را بر نیروهای امنیتی وارد می‌کند. به خصوص که در چند روز گذشته ارتش و پیشمرگه‌های کرد در جبهه موصل هم با مقاومت و حملات انتحاری مداوم داعش مواجه بودند.

از طرف دیگر این رویداد ممکن است وضعیت آوارگان عرب در کرکوک را تحت الشعاع قرار دهد. از همین حالا برخی مقام‌های کردستان عراق و پیشمرگه می‌گویند دیگر نباید به عرب‌های آواره اجازه ورود به کرکوک را داد چراکه به نظر آن‌ها ممکن است داعشی‌ها در میان آن‌ها پنهان شده باشند. همین می‌تواند سرآغاز بحرانی دیگر در منطقه ای باشد که همواره شاهد کشمکش کرد و عرب و سنی و شیعه بوده است.

کرکوک در ۲۹۰ کیلومتری شمال بغداد و ۱۷۰ کیلومتری جنوب شرق موصل واقع شده است.

این حمله در حالی صورت گرفته که نیروهای دولتی به همراه پیشمرگه های کرد به حملات برای تصرف شهر موصل، از شهرهای بزرگ عراق از داعش شدت بخشیده‌اند. »

اما این در حالی است که همانطور که پیش‌تر نیز به آن پرداخته‌ایم، مداخلات ایالات متحده آمریکا در عراق، هیچ گاه در واقعیت به تضعیف تروریست‌هایی مانند داعش نینجامیده است و برعکس در موارد بسیاری نیز به تقویت آن‌ها کمک کرده است.

آمارهای منتشر شده در عراق نشان می‌دهد که بیش از پانصد غیر نظامی عراقی در این کشور بر اثر حملات هوایی جنگنده‌های ائتلاف ایجاد شده توسط آمریکا جان خود را از دست داده‌اند.

حملهٔ جنگنده‌های آمریکایی به مقر نیروهای داوطلب مردمی در دانشگاه تکریت یکی از مواردی است که المیادین از ان پرده برداشته است؛ المیادین در گزارش مذکور تاکید کرده است که جنگنده‌های آمریکایی مردم تکریت را که برای مبارزه با داعش در کنار نیروهای داوطلب مردمی، در حال آماده شدن بودند بمباران کرده‌اند؛ و جالب تر وقتی است که بدانیم این حملات جنگنده‌های آمریکایی به مواضع نیروهای مردمی عراق در شرایطی صورت گرفته است که بر اساس گزارش المیادین، حملات جنگنده‌های آمریکایی در حالی صورت می‌گیرد که سعد معن سخنگوی فرماندهی عملیات مشترک (نیروهای امنیتی و نیروهای داوطلب مردمی عراق) ساعاتی پیش اعلام کرد که نیروهای امنیتی عراق پیشروی به سمت تکریت را از محورهای متعددی آغاز کرده‌اند.

بعلاوه بارها و بارها هواپیماهای این ائتلاف در حالی مشاهده شده است که در مواضع در اختیار نیروهای گروه تروریستی داعش، محموله‌هایی کمکی شامل تسلیحات، مواد غذایی، دارو و ... را رها کرده‌اند و هر بار نیز مدعی شده‌اند که این موارد تنها یک اشتباه محاسباتی ساده و سهوی بوده است.

خود بی‌بی‌سی نیز در گزارشی پیش‌تر به این موضوع اذعان نموده و اعتراف کرده بود که «وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) می‌گوید طی یکی از حملات هوایی نیروهای ائتلاف ضد داعش که به رهبری آمریکا صورت می‌گیرد چند سرباز عراقی هدف قرار گرفته‌اند.»

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل