829

واکنش بی‌بی‌سی به آزادی شهر تاریخی نمرود عراق

5 سال قبل

هم رسانی

   تخریب آثار باستانی شهر تاریخی نمرود عراق توسط داعش ...

شبکهٔ فارسی زبان بی‌بی‌سی با انتشار خبری بر روی وب سایت خود، به موضوع آزادسازی شهر تاریخی نمرود عراق از دست تروریست‌های داعش، واکنش نشان داده است ...

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکهٔ فارسی زبان وابسته به خاندان سلطنتی انگلیس در گزارشی که اخیراً بر روی وب سایت خود منتشر کرده است، به موضوع آزادسازی کامل شهر تاریخی نمرود در عراق از دست تروریست‌های داعشی پرداخته و به این موضوع واکنش نشان داده است.

بی‌بی‌سی فارسی در این خبر با استفاده از تیتر «نیروهای عراقی 'شهر باستانی نمرود را از داعش پس گرفتند'»، خود را مخالفت رفتارهای داعش در این گونه مناطق تاریخی عراق و سوریه نشان داده و نوشته است: «ارتش عراق در بیانیه‌ای از پس گرفتن شهر نمرود از پیکارجویان گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) پس از دو سال خبر داده است.

 

در بیانیه ارتش عراق آمده است: "نیروهای واحد نهم، شهر نمرود را کاملاً آزاد کرده و پرچم عراق را برفراز ساختمان‌ها برافراشته‌اند. داعش در این عملیات متحمل خسارات جانی و مالی شده است."

شهر تاریخی نمرود که از آن به عنوان نگین تمدن آشوری یاد می‌شود در قرن ۱۳ پیش از میلاد و در حاشیه رود دجله، حدود ۳۰ کیلومتری جنوب‌شرقی موصل، بنیان گذاشته شد.

داعش پس از تصرف، بخش‌هایی از این شهر را تخریب کرد.

داعش نگهداری از آثار و اماکن باستانی را مصداق "بت‌پرستی" می‌دانند، به همین دلیل معابد و مجسمه‌های موجود در این محل را تخریب کردند.

سازمان ملل ضمن محکوم کردن این اقدام، آن را جنایت جنگی نامید.

استان نینوا که شهرهای موصل، نمرود و برخی از مکان‌های تاریخی دیگر عراق در آن قرار دارند از تابستان سال ۲۰۱۴ به تصرف شبه‌نظامیان داعش در آمد.

حدود ۵۰ هزار سرباز، مأمور امنیتی، پلیس، جنگجویان پیشمرگ کرد، مردان مسلح قبایل سنی و شبه نظامیان شیعه در عملیات پس گرفتن موصل که از یک ماه پیش آغاز شده، شرکت دارند. »

اما همانطور که پیش‌تر نیز در گزارش‌های مختلف و در برهه‌های زمانی مختلف به ان اشاره کرده‌ایم، بد نبود بی‌بی‌سی که این گونه نگران آثار باستانی عراق است، اندکی نیز به ققاچاق اثار تاریخی عراق و سوریه توسط داعش به غرب، فروش ازادانه آن‌ها در انگلیس و درامد بالایی که این تروریست‌ها از این راه به دست آورده‌اند نیز اشاره می‌کرد.

بر اساس شواهد موجود یکی از اصلی‌ترین مقصدهای این آثار باستانی به سرقت رفته و قاچاق شده توسط تروریست‌های داعش که خود انگلیس است، نداشته و با آوردن واژه‌هایی مانند "اروپای غربی"، "ترکیه" و ... به عنوان مقصد آن‌ها و یا طرح جملاتی مبهم مانند "در تماس بودن عناصر داعش با خارج" بدون اشاره به سمت درگیر در این ارتباط، سعی می‌کند تا ذهن مخاطبین خود را از واقعیت دور کرده و در کنار دلسوز نشان دادن خود، انگلیس را نیز از هم دستی با این تروریست‌ها تبرئه کند.

اسناد مختلف تأکید می‌کنند که مقصد اصلی بسیاری از آثار تاریخی گران بهای سوریه و عراق که به تصاحب تروریست‌های داعش درآمده است، انگلیس بوده و این تروریست‌ها از فروش این آثار ملی مردم این کشورها در انگلیس که بدون هیچ مانع و مشکلی رخ می‌دهد، برای خود درآمدزایی می‌کنند.

بر اساس همین شواهد و اسناد، روزنامهٔ آمریکایی واشنگتن پست در گزارشی، با بررسی جزئیات این قاچاق آثار باستانی توسط داعش، تأکید می‌کند که تا کنون بیش از صدها نمونه از این آثار که بعضاً ارزشی بیش از ده‌ها هزار دلار دارند، در انگلیس و قاچاقچیان فعال در این کشور مبادله شده است و این مسیر همچنان نیز ادامه دارد.

ویتالی چورکین سفیر روسیه در سازمان ملل متحد در نامه‌ای خطاب به شورای امنیت سازمان ملل در همین راستا نوشته است: " حدود 100 هزارشی فرهنگی با اهمیت جهانی از جمله 4 هزار و 500 سایت باستانی که 9 مورد از آن در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد تحت کنترل داعش در عراق و سوریه است. سود جویی داعش از سوداگری عتیقه جات و گنجینه‌های باستانی هر ساله حدود 150 تا 200 میلیون دلار برآورد می‌شود. "

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل