830

بهره برداری بی‌بی‌سی از سخنان رئیس ستاد کل نیروهای مسلح

6 سال قبل

هم رسانی

   سردار باقری، رئیس ستادکل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران ...

شبکهٔ فارسی زبان بی‌بی‌سی با انتشار گزارشی ویژه به بهره برداری از سخنان رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در خصوص نقش کشورمان در مقاومت مردم سوریه در برابر تروریست‌ها پرداخته است ...

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکهٔ فارسی زبان وابسته به دولت انگلیس در گزارشی که اخیراً بر روی وب سایت خود منتشر کرده است، به طور ویژه به اظهارات رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در خصوص نقش کشورمان در تقویت ایستادگی و قدرت مقاومت مردم سوریه در برابر تروریست‌ها واکنش نشان داده و به بهره برداری از آن پرداخته است.

بی‌بی‌سی فارسی در این گزارش که با تیتر "رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی: ایران در حلب موشک تولید می‌کرد" بر روی وب سایت خود منتشر کرده است، این گونه می‌نویسد: «یک مقام نظامی ایران از ایجاد تاسیسات ساخت موشک در سوریه و استفاده از موشک‌های تولیدی آن علیه اسرائیل و همچنین از "درگیری با دشمن" در شمال غرب ایران طی سال‌های اخیر و شکست آن‌ها سخن گفته است.

روز پنجشنبه، ۲۰ آبان (۱۰ نوامبر)، چند خبرگزاری داخلی ایران سخنان سرلشکر پاسدار محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی در مراسم سالگرد حسن تهرانی مقدم، از اعضای سپاه پاسداران را منتشر کردند که گفته است "در سال‌های گذشته، جمهوری اسلامی ایران در منطقه حلب صنعت موشکی برای سوریه ساخت و در این مجموعه صنعتی موشک تولید شد و در جنگ ۳۳ روزه [اسرائیل و حزب الله لبنان] علیه رژیم صهیونیستی به کار گرفته شد." با توجه به شرایط حلب در حال حاضر، وی مشخص نکرده که سرنوشت این تاسیسات چه بوده و آیا فعالیت موشکی سوریه در نقطه دیگری ادامه داشته است یا نه.

حسن تهرانی مقدم از فرماندهان سپاه پاسداران در جنگ ایران و عراق بود که در سال ۱۳۹۰ در اثر انفجار زاغه مهمات در پایگاه سپاه پاسداران در شهرستان ملارد همراه چند نفر دیگر کشته شد.

محمد باقری یادآور شد که در جریان جنگ با عراق، جمهوری اسلامی برای دریافت موشک به لیبی و سوریه متکی بود و گفت: "ما در حوزه موشکی گره‌های بزرگی داشتیم و همین کشورهایی که اعلام کردیم، برای دادن موشک فخر می‌فروختند و سختگیری می‌کردند، مانند سوری‌ها که می‌گفتند انبارهای ما نگهبان روسی دارد و نمی‌توانیم موشک بدهیم، و لیبی هم می‌گفت کجا را باید بزنیم و کجا را نزنیم." »

بی‌بی‌سی در ادامه نیز می‌آورد: «رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در عین حال سوریه را به عنوان محل فراگیری مهارت‌های موشکی توسط حسن تهرانی مقدم معرفی کرد و اظهار داشت: "زمانی در سوریه مطرح شد که ما به عنوان عضوی از محور مقاومت در حال نبرد هستیم و باید موشک داشته باشیم که شهید تهرانی مقدم با تعداد اندکی از یارانش به آنجا رفت و آموزش چندین ساله را در چند ماه فرا گرفت و هنگامی که آن‌ها اعلام عدم همکاری کردند، تهرانی مقدم یاد گرفته بود که چگونه از این ادوات استفاده کنند."

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی حسن مقدم تهرانی مقدم را یکی از پایه‌گذاران صنایع هوافضای جمهوری اسلامی معرفی کرد و گفت که "امروز با تلاش‌هایی که شده، در زمینه موشکی خیلی جلوتر از زمان شهید تهرانی مقدم هستیم."

سرلشکر باقری در سخنان خود نخست وزیر اسرائیل را "دشمن دیوانه" خواند و گفت که توان موشکی جمهوری اسلامی به جایی رسیده که "دشمنان نمی‌توانند تصمیم به تجاوز بگیرند." او در واکنش به انتخاب دونالد ترامپ به ریاست جمهوری آمریکا گفت "آن فردی که تازه به قدرت رسیده، حرف‌های بزرگ‌تر از دهانش زده و در موقع تبلیغاتش، شکر زیادی خورده است. ما به او می‌گوییم: بگذار از راه برسی، از فرمانده نیروی دریایی و فرماندهان آن روز بپرس که نیروهایت روی قایق‌ها به چه روزی افتادند."

اشاره این مقام نظامی به بازداشت سرنشینان دو قایق متعلق به نیروی دریایی آمریکاست که پس از ورود به آب‌های سرزمینی ایران، توسط کشتی‌های نظامی جمهوری اسلامی بازداشت اما بعداً آزاد شدند. بعداً منابع نظامی جمهوری اسلامی تصاویری از آنان را در حالیکه زانو زده و چند نظامی مسلح ایرانی از آنان مراقبت می‌کردند پخش کردند و مقامات ارشد جمهوری اسلامی نحوه برخورد با آنان را ستودند و نظامیان مسئول را مورد تشویق قرار دادند. »

این شبکهٔ دولتی انگلیسی در جایی دیگر از این گزارش نیز عنوان می‌کند: «رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی گفته است که ایران به خاک کشورهای دیگر چشم‌داشتی ندارد اما "با رعایت تمامی مبانی به مستضعفین در برابر تروریست‌ها و استکبار جهانی کمک و به آن افتخار می‌کند و کمک به حزب‌الله لبنان در حوزه موشکی و سایر ابعاد صورت گرفته و در همین راستاست که همین حزب الله که ایران به او کمک کرد، دیدید چگونه اسرائیل را به ذلت کشاند؟"

سرلشکر باقری همچنین از درگیری نظامی سال‌های اخیر ایران خبر داد و با اظهار اینکه "افق ایران و اسلام کاملاً روشن و مسیر ذلت دشمنان نیز کاملاً شفاف است" گفت: "ملت شاید نداند در پنج سال گذشته کارهای بسیاری عظیمی در شمال غرب کشور انجام شده و شاهد درگیری با دشمنان بوده‌ایم و دو حزب ورشکسته بعد از سال‌ها شروع به عملیات کردند و تلفاتی هم دادند و حالا اعلام می‌کنند به کار سیاسی بر می‌گردند و در این عرصه امیدواریم با هوشمندی مسئولان به ذلت برسند." وی از این دو حزب نام نبرد. »

اما باید به این نکته توجه داشت که کمک‌های تسلیحاتی و تکنولوژی جمهوری اسلامی ایران به مردم سوریه، لبنان، فلسطین، عراق، یمن و ... تماماً در راستای عمل به حقوق بشر و افزایش امنیت در منطقه بوده است. تمام این کمک‌ها در راستای مبارزه با ظلم و تروریسم و دفاع از مظلوم مورد بهره برداری قرار گرفته‌اند.

اما در مقابل ما کمک‌های تسلیحاتی قابل توج انگلیس به آل سعود و عربستان را داریم که همگی به اذعان تمام جهان، در راستای قتل عام مردم بی دفاع در یمن مورد استفاده قرار می‌گیرد که به جرئت می‌توان ان را به یک نسل کشی اشکار تعبیر نمود.

بر اساس آمار سازمان عفو بین‌الملل، دولت انگلیس در یک سال گذشته بیش از 2400 فروند موشک و 58 فروند جنگنده به عربستان سعودی فروخته است که این موضوع اثر قابل توجهی در تداوم تجاوزات آن‌ها به یمن داشته است؛ علی رغم این شرکت صنایع دفاعی و هوافضایی "بی‌اِی‌ای سیستمز" انگلیس نیز بیش از 5300 نفر را برای فعالیت در نیروی هوایی و دریایی عربستان و بهره برداری از تجهیزات پیشرفته ای که به آن‌ها فروخته است، به این کشور اعزام نموده است.

پریانکا موتاپارتی، یکی از محققان ارشد سازمان دیده‌بان حقوق بشر در همین رابطه تأکید کرده است که " این گزارش ثابت می‌کند تسلیحاتی که پس از آغاز این جنگ (به عربستان) فروخته شد در حملات غیرقانونی علیه اهداف غیرنظامی استفاده شده است. "

اندرو اسمیت، سخنگوی کمپین مبارزه با تجارت تسلیحات (CAAT) نیز در این خصوص می‌گوید: " این گزارش شواهد واضح و قانع‌کننده‌ای مبنی بر استفاده از بمب‌های انگلیس علیه اهداف تجاری و غیرنظامی در یمن ارائه می‌دهد. بسیاری عربستان سعودی را به نقض قوانین انسانی متهم کرده‌اند، با این وجود، فروش تسلیحات همچنان ادامه داشته است. بنابراین ضروری است که دولت درباره این اتهامات وارد عمل شود و فروش سلاح به عربستان سعودی را پایان دهد. "

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل