831

علاقه بی‌بی‌سی به گسترش استفاده از ماهواره در ایران

5 سال قبل

هم رسانی

   تصویری از مقابله با ماهواره در ایران ...

شبکهٔ فارسی زبان بی‌بی‌سی در یکی از گزارشات اخیر خود با انتشار آماری در خصوص میزان استفاده از ماهواره در ایران، علاقه خود در خصوص گسترش این استفاده را در کشورمان ابراز نموده است ...

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکهٔ فارسی زبان وابسته به دولت انگلیس در گزارشی که اخیراً بر روی وبسایت خود منتشر کرده است، ضمن بازتاب آمار و ارقامی از میزان استفاده ماهواره در بین مردم ایران، به شکلی علاقه عمیق خود و مدیرانش در خصوص گسترش استفاده از ماهواره در بین ایرانیان را ابراز داشته است.

بی‌بی‌سی فارسی در این گزارش که با قلم "سیاووش نوروزی" و با بیان تیتری با عنوان "مرکز آمار ایران: نزدیک به یک چهارم ایرانیان ماهواره دارند" منتشر کرده است، این گونه نوشته است: «تازه‌ترین گزارش مرکز آمار ایران نشان می‌دهد که پنج میلیون و ۷۰۰ هزار خانوار ایرانی از ماهواره و ۱۳ میلیون و ۵۰۰ هزار خانوار ایرانی از اینترنت استفاده می‌کنند.»

بی‌بی‌سی در توضیح خبر خود آورده است: «گزارش "نتایج طرح آمارگیری برخورداری خانوارها و استفاده افراد از فناوری اطلاعات و ارتباطات" در سال گذشته نشان می‌دهد که از مجموع ۲۴ میلیون و ۳۰۰ هزار خانوار ایرانی بیش از ۸۸ درصد آن‌ها (۲۱ میلیون و ۴۴۰ هزار خانوار) به رادیو و بیشتر از ۹۹ درصد آن‌ها به تلویزیون دسترسی داشته‌اند. این یعنی تنها ۱۳۴ هزار خانوار ایرانی تلویزیون نداشته‌اند.

در حالی که تلویزیون تقریباً در همه خانه‌های ایرانیان وجود دارد پنج میلیون و ۷۰۰ هزار خانوار ایرانی گفته‌اند که از ماهواره استفاده می‌کنند. عمده استفاده کنندگان از ماهواره را خانوارهای شهری تشکیل می‌دهند ولی یک میلیون و ۱۷۰ هزار خانوار روستایی نیز از ماهواره استفاده می‌کنند.

شواهد نشان می‌دهد که در چند سال اخیر همزمان با افزایش شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی زبان و کاهش سختگیری‌های پلیس، استفاده از ماهواره بیشتر شده است.

آمار دقیقی از دیش‌های ماهواره‌ای در دست نیست. برخی منابع می‌گویند نیمی از ایرانیان ماهواره دارند ولی گزارش مرکز آمار تقریباً نصف این رقم را تائید می‌کند.

علاوه بر استفاده از ماهواره، آمار تازه حاکی از استفاده یک میلیون و ۳۷۳ هزار خانوار ایرانی از تلویزیون اینترنتی است. تلویزیون در ایران در کنترل حکومت است و تلاش‌ها برای راه‌اندازی تلویزیون غیر دولتی بی نتیجه مانده است، اما اخیراً تلاش‌هایی برای راه اندازی تلویزیون اینترنتی در دست انجام است که ظاهراً تلویزیون دولتی نیز در آن سهم دارد. »

این در حالی است که با بررسی سرمایه گذاری عمیق و بالای غرب در ایجاد و هدایت شبکه‌های ماهواره ای فارسی زبان، به راحتی می‌توان اهمیت و دلیل این علاقهٔ زیاد بی‌بی‌سی به گسترش استفاده از ماهواره در بین مردم ایران را درک کرد.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم اشغالگر صهیونیستی در اظهارات خطاب به "کمیته اصلاح دولتی" که به ظاهر یک نهاد غیر دولتی در آمریکا است به نقش و هدف اصلی این فعالیت‌ها در جنگ نرم علیه جمهوری اسلامی ایران اذعان نموده و در اظهاراتی از دوستان خود در آمریکا خواست تا تغییر رژیم را در دو کشور عراق و ایران دنبال کند، و این کار را در عراق با حمله نظامی و در ایران با پخش برنامه‌های تلویزیونی ماهواره‌ای با محتوای غربی انجام دهد. وی گفت جریان فرهنگ عامیانه غربی به داخل ایران، می‌تواند منجر به براندازی جمهوری اسلامی شود.

وی به این نهاد تأکید می‌کند می‌تواند با پخش سریال‌های شبکه فاکس که "افراد زیباروی جوان را در وضعیت‌های متنوعی از برهنگی نشان می‌دهند که زندگی‌های فریبنده و مادی‌گرایانه و رابطه‌های بی قید و شرط دارند انقلابی علیه جمهوری اسلامی به راه بی اندازد و با پخش این سریال‌ها جوانان ایرانی دلشان از این لباس‌های دلپسند، استخرها و زندگی‌های پر زرق و برق که در این سریال‌ها می‌بینند خواهند خواست. "

بر اساس آمارهای موجود بیش از ۱۶۰ کانال ماهواره ای مختص فارسی زبان‌ها وجود دارد که انحصاراً به تولید و پخش برنامه به زبان فارسی می‌پردازند و جالب اینجاست که تمامی این شبکه‌ها به طور رایگاه به مخاطبین ارائه می‌شود و داستان وقتی جالب تر می‌شود که با بررسی سطحی در وضعیت شبکه‌های تلویزیونی کشورهای مختلف، از استرالیا گرفته تا ایتالیا، فرانسه، انگلیس و ... می‌توان فهمید که تماماً تعداد معدود و انگشت شماری شبکه‌های رایگان داشته و اکثر شبکه‌ها در این کشورها در ازای دریافت هزینه خدمت ارائه می‌کنند و در همین راستا در انگلیس مردم برای هر خانه سالیانه بیش از 150 پوند حق اشتراک پرداخت می‌کنند.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل