835

آلودگی هوای تهران از دید بی‌بی‌سی

6 سال قبل

هم رسانی

   نگرانی بی بی سی برای تأثیر آلودگی هوا در زندگی سگ ها ...

شبکهٔ فارسی زبان بی‌بی‌سی تلاش کرده است تا در گزارشی با روش انتشار نظرات مخاطبین، به هوای آلوده تهران واکنش نشان دهد ...

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکهٔ فارسی زبان وابسته به خاندان سلطنتی انگلیس در گزارشی که اخیراً بر روی وب سایت خود منتشر کرده است، بار دیگر به هوای آلوده در تهران واکنش نشان داده است و این بار تلاش کرده است تا با انتشار مطالبی به عنوان نظرات مخاطبین به این موضوع بپردازد.

بی‌بی‌سی فارسی در گزارش مذکور با استفاده از تیتر «امروز که هوا آلوده بوده چه کار می‌کردید؟» و با این توضیح که «آلودگی هوای تهران برای ششمین روز متوالی به بیش از حد مجاز رسید. به گزارش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، غلظت ذرات معلق هوای تهران در دو روز اخیر به ۲ برابر حد مجاز رسیده است.مهد کودک‌ها و مدارس ابتدایی هم امروز و فردا تعطیل شده‌اند. شماری از شهروندان مجبورند از خانه خارج شوند اما دسته ای دیگر ماندن در خانه را ترجیح داده‌اند. بعضی از مخاطبان بی‌بی‌سی از تأثیر آلودگی هوا بر زندگی روزمره و سلامتی‌شان گفته‌اند.»، به بیان بخشی از مهم‌ترین نظرات ارسالی مخاطبین خود پرداخته است که در یکی از این موارد شخصی به نام "صبا" از نگرانی خود برای سگ‌هایش سخن گفته که بی‌بی‌سی آورده است: «دوتا سگ خانگی دارم. دو سه روزه همه‌اش می‌خوابند و یک گوشه کز کرده‌اند. همیشه باهمسرم سر این موضوع که چقدر آن‌ها فعال‌اند و شلوغ می‌کنند بحث داشتیم تا اینکه دیشب همسرم هم نگران شد و از من پرسید به آن‌ها غذا چه داده‌ام که همه‌اش خوابند. این آلودگی به این حیوان‌ها هم رحم نکرده و آن‌ها را سست و خسته کرده است. حالا فکرش را بکنید که با ما چه کار می‌کند.»

این شبکهٔ انگلیسی در یکی دیگر از نظرات نیز بحث آلودگی هوا و اعتراض به طرح زوج و فرد تردد خودروها در تهران تلفیق کرده و به نقش از شخصی به اسم "مازیار" می‌نویسد: «اول از همه آلودگی از نظر روحی تأثیر منفی دارد چون انسان می‌داند هوای خیلی آلوده استنشاق می‌کند. دوم از نظر چهره شهر، که واقعاً کدر و کثیف شده است و مدام یادآوری می‌کند که در این هوا نباید نفس کشید. سوم اینکه محل کار من در منطقه زوج و فرد است و من عکاس عروس هستم که تجهیزات همراهم دارم و به دلیل آلودگی نباید با خودرو شخصی به محل کار بروم که برایم خیلی سخت است و هزینه اضافی رفت و آمد باید بپردازم، ضمن اینکه مشتری‌ها هم به استودیو من نمی‌آیند چون آن‌ها هم نمی‌توانند در آن محدوده تردد کنند.»

اما در شرایطی این چنین وضعیت آلودگی هوا در ایران برای بی‌بی‌سی مهم و جالب توجه بوده است که این رسانهٔ دولتی انگلیسی در مواجهه با بحران آلودگی هوا در این کشور تنها سکوت پیشه کرده و می‌کند.

آمارها در انگلیس این واقعیت را نشان می‌دهند که سالانه در این کشور بر اثر آلودگی‌ها و پیامدهای مربوط به این معضل، بیش از 40 تا 50 هزار نفر جانشان را از دست می‌دهند.

نمایندگان احزاب مختلف فعال در پارلمان انگلیس نیز چندی پیش ضمن تشکیل و راه دندازی کمیسیونی ویژه، طرحی را با عنوان «وضعیتی اضطراری برای بهداشت عمومی» به تصویب رسانده‌اند.

این نمایندگان در بیانیه و اعتراض‌های پیاپی خود بارها تأکید کرده‌اند که دولت انگلیس آن طور که باید برای مقابله با آلودگی هوا تلاش نکرده است.

بد نیستم بدانید که ایالات متحده آمریکا نیز همانند انگلیس نه تنها وضعیت آلودگی هوای وخیمی دارد، بلکه از عاملین اصلی آلودگی هوا در جهان و گرم تر شدن زمین به شمار می‌رود.

بر اساس آمار مؤسسه منابع جهانی "در طول مدت 150 سال، ایالات متحده به میزان 328.264 میلیارد تن دی اکسید کربن در هوای کره زمین منتشر کرده است که این میزان برابر با 29 درصد از میزان 1131.944 میلیارد تن دی اکسیدکربن موجود در جو کره زمین است. در طول این مدت هیچ کشور دیگری نتوانسته است، حتی نیمی از میزان گاز دی‌اکسید کربنی را که ایالات متحده آمریکا منتشر کرده است، در جو کره زمین تولید کند. چین به عنوان دومین کشور آلوده کننده هوای کره زمین تنها 92 میلیارد تن معادل 8 درصد از کل دی اکسید کربن منتشر شده در جو کره زمین را تولید کرده است. این بدین معناست که ایالات متحده بیش از 4 برابر از چین که جمعیتی 5 برابر این کشور دارد، طی 150 سال گذشته آلاینده بوده است."

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل