836

بی‌بی‌سی و پایبندی آمریکا به برجام

6 سال قبل

هم رسانی

   باراک اوباما، رئیس جمهور فعلی ایالات متحده آمریکا ...

بی‌بی‌سی و پایبندی آمریکا به برجام شبکهٔ فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی به بازتاب پایبندی دولت اوباما و آمریکا به برجام و توافق هسته ای با جمهوری اسلامی ایران خبر داده است ...

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکهٔ فارسی زبان وابسته به دولت انگلیس در یکی از گزارش‌های خود ضمن بازتاب اظهارات باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده امریکا از پایبندی وی و دولتش به برجام و توافق هسته ای با جمهوری اسلامی ایران خبر داده است.

بی‌بی‌سی فارسی در این گزارش با استفاده از تیتر «اوباما مصوبه احتمالی کنگره در باره منع فروش هواپیما به ایران را وتو می‌کند»، نوشته است: «کاخ سفید می‌گوید که اگر کنگره لایحه منع مبادلات مالی مرتبط با فروش هواپیما به ایران را تصویب کند، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا این مصوبه را وتو خواهد کرد.

مقام‌های دولتی آمریکا به نقل از رئیس جمهوری کنونی این کشور گفته‌اند که "این لایحه توافق هسته‌ای با ایران را تضعیف خواهد کرد."

این لایحه که توسط مجلس نمایندگان آمریکا (با اکثریت جمهوری‌خواه) ارائه شده در صدد توقف فروش هواپیماهای ایرباس و بوئینگ به ایران است.

در جریان توافق جامع اتمی (برجام) میان ایران و گروه ۱+۵، ایالات متحده آمریکا با رفع تحریم فروش هواپیماهای مسافربری به ایران بدلیل فرسودگی ناوگان هوایی این کشور موافقت کرد و این موضوع در متن توافق گنجانده شد.

به گفته کاخ سفید، لایحه اخیر در صورت تصویب، از دید شرکای آمریکا نقض توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های بزرگ جهانی خواهد بود.

انتظار می‌رود که مجلس نمایندگان آمریکا این لایحه را تا پایان هفته جاری تصویب کند. »

بی‌بی‌سی ادامه می‌دهد: «شرکت‌های بوئینگ و ایرباس قرار است ۲۰۰ فروند هواپیمای مسافربری به شرکت هواپیمایی «ایران ایر» اجاره دهند و یا بفروشند تا این کشور بتواند ناوگان هوایی خود را نوسازی کند.

خبرگزاری رویترز هفته پیش گزارش داده بود که ایران با یک شرکت لیزینگ خارجی برای تأمین اعتبار خرید ۱۷ فروند هواپیمای ایرباس به توافق رسیده است.

این خبرگزاری البته نام شرکت لیزینگ را ذکر نکرد ولی گفت که یک مقام ارشد ایرانی این خبر را تأیید کرده است.

در ماه‌های گذشته بارها از توافق خرید یا ورود قریب‌الوقوع هواپیماهای ایرباس و بوئینگ به ایران خبر داده شده، اما هر بار به دلایلی این اتفاق نیفتاد. »

اما آیا به یکباره می‌توان با یک سخنرانی آن هم در زمانی که باراک اوباما و هم فکرانش می‌دانند رقابت‌های سیاسی را به حزب مقابل خود باخته‌اند، آمریکا و دولت کنونی‌اش را پایبند به اصول و قانون و توافق دانست؟!

آیا می‌توان در عمل عهد شکست اما در حرف این گونه مظلوم نمایی کرد و انتظار داشت مردم نیز مانند کبک سر خود را در برف فرو کرده و چشم بر روی واقعیت‌ها ببندند و این گونه دروغ پردازی‌های آشکار را بپذیرند؟!

چطور درست زمانی که مقامات مختلف غربی، سران آمریکا، سران آژانس بین المللی انرژی اتمی و ...، بارها اذعان نموده‌اند که جمهوری اسلامی ایران نه تنها تمامی تعهدات خود در قبال برجام را انجام داده، بلکه حتی اقداماتی به مراتب فراتر از آن را نیز برای راستی آزمایی اقدامات صلح آمیز هسته ای خود انجام داده است، آمریکایی‌ها در مسیر اجرای تعهداتشان سنگ اندازی می‌کنند؟!

مشکلات موجود بر سر مسیر مبادلات بانکی کشورمان را فراموش کرده‌اید؟!

مانع تراشی‌های آمریکایی‌ها در مسیر فروش هواپیمای مسافربری به ایران را می‌توان انکار کرد؟!

از همه این‌ها گذشته، سرقت دو میلیارد دلار از دارایی‌های بلوکه شدهٔ کشورمان توسط آمریکا آیا در راستای انجام تعهداتشان در قبیل برجام صورت گرفته است.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در همین خصوص به درستی بیان فرموده‌اند: «من دو سه سال قبل از این در اوایل این قضیّهٔ مذاکرات هسته‌ای، گفتم آمریکایی‌ها از همین الان به ما بگویند اگر جمهوری اسلامی تا کجا عقب‌نشینی کند، آن‌ها دیگر دشمنی نمی‌کنند؛ این را بگویند. اگر مسئلهٔ هسته‌ای حل شد، دیگر قضیّه تمام است؟ خب حالا قضیّهٔ هسته‌ای حل شده، ببینید تمام است قضیّه؟ قضیّهٔ موشک‌ها پیش آمد؛ قضیّهٔ موشک‌ها حل بشود، قضیّهٔ حقوق بشر است؛ قضیّهٔ حقوق بشر حل بشود، قضیّهٔ شورای نگهبان است؛ قضیّهٔ شورای نگهبان حل بشود، قضیّهٔ اصل رهبری و ولایت فقیه است؛ قضیّهٔ ولایت فقیه حل بشود، قضیّهٔ اصل قانون اساسی و حاکمیّت اسلام است؛ این‌ها است، دعوا سر چیزهای جزئی نیست. بنابراین این تصوّر، تصوّر غلطی است.»

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل