837

مخالفت معنادار بی‌بی‌سی با طالبان

6 سال قبل

هم رسانی

   محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان ...

شبکهٔ فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی که به تازگی منتشر کرده است، به طوری معنادار به ابراز مخالفت با طالبان پرداخته است ...

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکهٔ فارسی زبان وابسته به خاندان سلطنتی انگلیس در یکی از گزارش‌هایی که به تازگی بر روی وب سایت خود منتشر کرده است، در شرایطی به ابراز مخالفت با طالبان و بازتاب تلاش‌های صورت گرفته در خصوص اضافه شدن نام فرماندهان اصلی این سازمان در لیست جهانی تروریست‌ها پرداخته است که این مخالفت بسیار جالب توجه است.

بی‌بی‌سی فارسی در این گزارش با انتشار تیتر «غنی: رهبر گروه طالبان در فهرست سیاه سازمان ملل درج شود»، این گونه می‌نویسد: «محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان خواستار درج نام ملأ هبت‌الله، رهبر گروه طالبان و دیگر "تروریستان" در فهرست سیاه سازمان ملل شد.

براساس اعلامیه ارگ ریاست جمهوری افغانستان آقای غنی روز یکشنبه (۲۳ عقرب/ آبان) با هیات کمیته تحریم‌های سازمان ملل دیدار کرده است.

جرارد وان بوهیمن، رئیس هیات سازمان ملل به آقای غنی گفته که این نهاد می‌خواهد در روند صلح افغانستان و همچنین کنترل سیستم بانکی و پولی که از طریق آن "تروریستان" حمایت مالی می‌شوند، با دولت افغانستان همکاری کند.

او همچنین درباره اضافه کردن نام رهبر گروه طالبان درفهرست تحریم‌های سازمان ملل گفته که پیشنهاد کابل را در این زمینه در نظر دارد.

صلح با حزب اسلامی از موضوعات دیگری بوده که دو طرف در زمینه تبادل نظر کرده‌اند.

آقای غنی به هیات سازمان ملل گفته که اقتصاد جرمی باعث تمویل "تروریستان" می‌شود و عمده‌ترین منبع آن مواد مخدر است که باید تمام مراحل کشت، تولید، قاچاق و فروش آن در نظر گرفته شود.

رئیس جمهوری افغانستان دومین منبع درآمدزا برای "تروریستان" را استخراج غیر قانونی معادن دانسته و گفته که حکومت وحدت ملی قراردادهای جدید را در مدت دو سال گذشته متوقف کرده تا در این راستا ظرفیت مدیریتی ایجاد شود.

او گفته است که در حال حاضر حدود ۳۰ گروه تروریستی در افغانستان و منطقه فعال هستند که برای منطقه و جهان تهدید جدی را متوجه ساخته‌اند که برای مبارزه با این پدیده یک استراتژی و برنامه میان مدت ضرورت است.

رئیس جمهوری افغانستان گفته که باید در مقابل بعضی از کشورها که به دادن پناهگاه‌های امن به تروریستان و تجهیز آنان مبادرت می‌ورزند، موقف واضح اتخاذ شود و روی ابعاد مختلف اینکه چگونه پول سیاه به سفید تبدیل می‌شود و بالاخره به تروریستان می‌رسد، نیز کار صورت گیرد. »

وقتی این مخالفت‌ها جالب می‌شود که بدانیم اسنادی که توسط روزنامهٔ دیلی تلگراف در لندن منتشر شده است به خوبی نشان می‌دهد سازمان اطلاعات و جاسوسی انگلیسی (MI6) در چندین مرحله و در نقاط مختلف افغانستان با سران اصلی طالبان جلسات و مذاکراتی ویژه و محرمانه را انجام داده است و علاوه بر آن و یا به عبارتی دیگر در نتیجهٔ این دیدارها، ما شاهد اعزام مربیانی ویژه از سوی انگلیس به پایگاه‌های مختلف طالبان به منظور انتقال آموزش‌های لازم به این تروریست‌ها بوده‌ایم.

در جایی دیگر نیز پلیس مخفی افغانستان با انتشار گزارشی، ضمن پرده برداشتن از اسناد کشف شده از یک حافظهٔ جانبی کوچک جیبی (Memory Stick)، طرح انگلیسی‌ها برای ساخت کمپ آموزشی برای اعضای طالبان در منطقهٔ جنوبی این کشور و آموزش آن‌ها در این اماکن را افشا ساخته است.

بعلاوه، این ارتباطات مخفیانهٔ انگلیس با رهبران پیشین طالبان، با توجه به تسلط طالبان بر مناطق حاصل خیزی که نقشی قابل توجه در کشت تریاک دارند، یقیناً در سهیم بودن انگلیس در درامد ناشی از بازار خرید و فروش این مواد مخدر و تجارت بین المللی آن بی اثر نبوده است که اگر میزان نقش انگلیس در افزایش چشم گیر تولید مواد مخدر افغانستان در یک دهه اخیر را مورد بررسی قرار دهیم، درک خواهیم کرد که این ارتباط تا چه حد می‌تواند برای مقامات انگلیسی و در نتیجه رسانه‌های تحت امرشان شایان توجه باشد.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل