839

بی‌بی‌سی و اعرابی که ایران را متهم می‌کنند!

6 سال قبل

هم رسانی

   نیروهای نظامی مردمی در یمن ...

شبکهٔ فارسی زبان بی‌بی‌سی در گزارشی از اتهام زنی یازده کشور عرب به جمهوری اسلامی ایران در خصوص گسترش تروریسم در منطقه خبر داده است ...

به گزارش بی‌بی‌سی پرشین؛

 

شبکهٔ فارسی زبان وابسته به وزارت امور خارجه انگلیس در گزارشی که اخیراً بر روی وب سایت خود منتشر کرده است، به بازتاب ادعاهای برخی از کشورهای عرب بر ضد جمهوری اسلامی ایران و متهم کردن کشورمان به تلاش برای گسترش تروریسم در منطقه پرداخته است.

بی‌بی‌سی فارسی در این گزارش با اعلام این مطلب که «یازده کشور عربی ایران را متهم به حمایت از 'تروریسم' کردند»، نوشته است: «یازده کشور خاورمیانه و شمال آفریقا ایران را به حمایت از "تروریسم" و مداخله مستمر در امور داخلی کشورهای عربی متهم کرده‌اند.

آن‌ها در نامه ای که روز دوشنبه در مجمع عمومی سازمان ملل توزیع شد گفتند که رفتار ایران به تنش و بی ثبانی در منطقه دامن زده است.

آن‌ها از جمله به حمایت ایران از شورشیان حوثی یمن و حزب الله لبنان، که در جنگ داخلی سوریه شرکت دارد، اشاره کردند.

در این نامه آمده است ایران از حوثی‌ها حمایت مالی ونظامی می‌کند و جنگجویان این گروه را آموزش می‌دهد و برای آن‌ها سلاح و مهمات می‌فرستد.

این درحالی است که ایران ریاض و متحدان آن را به "جنایت" در یمن متهم می‌کند. ائتلاف تحت رهبری عربستان در حمایت از دولت یمن علیه شورشیان این کشور مشغول عملیات عمدتاً هوایی است؛ عملیاتی که جان تعداد زیادی از غیرنظامیان را گرفته است. با این حال دولت عربستان می‌گوید به درخواست دولت مشروع یمن در آن کشور مداخله می‌کند.

این کشورها همچنین ایران را به حمایت از "گروه‌ها و سلول‌های تروریستی" در بحرین، عراق، عربستان سعودی، کویت و سایر کشورها متهم کردند.

آن‌ها ابراز نگرانی کردند که حکومت ایران "از طریق چهره‌های سیاسی و مذهبی، خواستار صدور انقلاب به سایر کشورها می‌شود." »

بی‌بی‌سی در بخشی دیگر نیز عنوان می‌کند: «ایران در این نامه به یک "رویکرد افراطی" متهم شده که بر اساس آن "امنیت و ثبات در منطقه ما و جهان عربی را تضعیف می‌کند."

خبرگزاری آسوشیتدپرس می‌نویسد که این نامه در واکنش به بیانیه عباس یزدانی دیپلمات ایرانی در پایان نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل در روز ۲۶ سپتامبر ارسال می‌شود.

آقای یزدانی اتهامات وزیر خارجه امارات متحده عربی در آن زمان دایر بر حمایت ایران از حوثی‌ها را در حالی که به گفته او "جنگند های امارات مشغول بمباران غیرنظامیان بی گناه در یمن" هستند "مضحک و ریاکارانه" خوانده بود.

آقای یزدانی همچنین امارات متحده عربی و سایر "همدستان" آن را به "تأمین مالی و تسلیحاتی تروریست‌ها در عراق و سوریه و بسیاری دیگر از کشورها" متهم کرد.

در نامه تازه آمده است که تنها راه پیش رو برای ایران "تغییر جامع سیاست‌های خارجی و پایان خصومت‌هاست."

این نامه به ابتکار عمل امارات متحده عربی تنظیم شده و توسط نمایندگان بحرین، مصر، اردن، کویت، مراکش، عمان، قطر، عربستان سعودی، سودان و یمن امضا شده است.

ایران اخیراً در واکنش به اتهامات مشابه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس را مسئول "گسترش ناامنی، جنگ و تروریسم" در سوریه، یمن، بحرین، عراق و لیبی دانست.

هر شش عضو شورای همکاری خلیج فارس نامه تازه را امضا کرده‌اند. »

اما آیا این اعراب که بی توجه به واقعیت‌ها گوش‌های کر و چشم‌های کور خود را به سمت حقایق گرفته‌اند و این گونه جمهوری اسلامی ایران را متهم می‌کنند، همان‌هایی نیستند که در برابر جنایات غیر قابل انکار عربستان سعودی در یمن لال بوده و نه تنها سکوت پیشه کرده‌اند، بلکه با آل سعود رد این جنایت هم دست بوده و از ان ها حمایت نیز کرده‌اند؟!!!

کشورهایی مانند امارات متحده عربی، قطر، کویت، بحرین، مراکش، مصر، اردن، سوران و ... که عملاً در تجاوز به یمن با عربستان سعودی متحد و هم پیمان شده‌اند، آیا می‌توانند برای حقوق انسان‌ها، ناامنی در منطقه و ... نگران شوند و این گونه ایران را متهم کنند؟!!!

زمانی که اتحادیه عرب و دبیرکل این اتحادیه پس از اعدام شیخ نمر روحانی سرشناس شیعه عربستانی توسط آل سعود، رسماً و شدیداً از این اقدام حمایت کردند، آیا هدفشان تنها دفاع از راستی و حق مردم بود؟!!!

این در حالی است که بر اساس گزارش یونیسف تجاوزات عربستان سعودی به یمن که با حمایت و تأیید این کشورهای عربی صورت گرفته و ادامه دارد، تا کنون بیش از 10 هزار کودک یمنی را قربانی خود ساخته است. و بعلاوه حدود ۷.۴ میلیون کودک یمنی نیازمند کمک درمانی هستند و همچنین ۳۷۰ هزار یمنی در معرض سوءتغذیه شدید قرار دارند که این‌ها همه ناشی از جنگ نابرابری است که غرب و عرب در یمن به راه انداخته‌اند.

مشاهده نظرات

هم رسانی

چگونه می‌توانید این مطلب را به دیگران برسانید؟

بالا

مهمترین خبرها

دولت ایران بنیاد دفاع از دموکراسی -یک اندیشکده وابسته به جریان تندروی ضدایرانی در واشنگتن- و مدیر عاملش مارک دوبویتس را به دلیل "انتشار دروغ، تشویق، مشورت، لابی‌گری و کارزار تبلیغاتی منفی" علیه مردم ایران و هم‌راستایی با "تروریسم اقتصادی آمریکا" تحریم کرد.

3 سال قبل